borç muhabbetleri

selam,

ya bu insanlar borçlu olmaktan gocunmuyor mu?
ben çok gocunuyorum.

şahsen insanlardan çok borç alıp veriyorum. dediğim günde ödeyemediğim zamanlar oluyor. gidip bankadan kredi çekip hayvan gibi faize giriyorum ama borç aldığım kişinin parasını iade ediyorum.

arkadaşın biri bugün kk borcunu ödemek için borç istedi benden. lan mnk bana borçlu kalacağına bankaya kal işte.

başka bi arkadaşın uzun süredir borcu var.
geçen istedim; yarısını gönderdi hemen. lan madem ödeyebiliyorsun neden sormamı bekliyorsun.

siz de böyle yavşak mısınız?

hayır, ben de borç istiyorum çevreden ama gününde ödemezsem oç gibi hissederim.

çok büyük paralar değil; o yüzden çok da umrumda değil benden istenenler geç ödenenler falan ama garip geliyor bana cidden.

almıyorum, vermiyorum. Babam istemişti ona da vermemiştim.

  • hasmetizm 2046  (16.03.16 14:39:55)
borç para şu ana kadar iki kere aldım. biri annemden, biri de babamdan. ikisi de karşılığı hazır olan paralardı, birinde kredi yatan kartımı 4 ay boyunca anneme verdim, birinde de erasmus hibesinin kalanını babama verdim direk.

birçok kere borç vermişimdir, "x zamanda ödeyeceğim" dedikten sonra o süreyi herhangi bir şekilde haber vermeden geçiren kişiye bir daha borç vermem. "abi yarın öderim demiştim ama ödeyemeyeceğim, x y tarihte ödesem olur mu?" gibi bir şey diyene saygım sonsuz.
  • fakyoras  (16.03.16 14:45:05 ~ 14:54:18)
Yakın arkadaşlarımdan isteyen olursa veriyorum ama kimseden almıyorum. Böyle de malım işte.

  • Kovacic  (16.03.16 14:46:27 ~ 14:46:46)
Genelde borç almamaya çalışıyorum.

Borç isteyen olursa da hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp veriyorum. Örneğin bir arkadaş borç istedi, bu arkadaşta 1.500 TL para batsa üzülmem diyerek en fazla 1.500 TL veriyorum mesela. Dönerse ne ala, dönmezse üzülmüyorum. Hayat paraya üzülmek için çok kısa...

Borç işleri arkadaş kaybetmek için birebirdir. Çok sevdiğiniz insanlarla borç alışverişi yapmamak lazım.
  • kartallar yuksek ucar  (16.03.16 15:47:15 ~ 15:49:36)
kimseden şu ana kadar borç almadım.
verdiğim borç para ise çok oldu.
1 adama 1 kere borç verilir.
zaten kendini belli eder.
ben daha kimseye borç vermem.
borç alan adam bir kere ödemese bile arayıp izah etmeli.
etmediyse o adam gözümde biter.
  • Alt4y  (16.03.16 16:21:18)