bu durumda ne yapabiliriz?

anneannem yıllardır bahçeli evde oturur ve domates, salatalık, biber vb eker, diker. geçen yıl apartmana taşındı, ekmeyi dikmeyi özlemiş, apartmanın hemen yanındaki arsamıza birşeyler ekmeye karar vermiş. ekeceğil iki kök domates, biber vb amaç kendini eğlendirsin.

apartmandaki komsuların çocukları resmen milli felaket. geçenlerde yağmur yağınca çamur bulmuşlar komşulardan birinin arabasında sanatsal bir çalışma yapmışlar(arabanın boyası çizik içinde). şikayet edince anasına babasına ama onlar çocuk diyip geçiyorlar.

birde bu çocuklar bizim arsayı oyun alanları ilan etmişler(di), bizde girmesinler diye dikenli telle çevirdik arsayı. geçenlerde annesi gelmiş anneannemin kapısına çocuklar orada oynuyordu neden orayı telle çeirdiniz, az ileride de arsan var madem ekip dikeceksin, neden ilerdekini çevirmedin diye kavgaya gelmiş, ya çocuğu telden atlarsa gözü çizilirse diye.(apartmanın yanındaki 4 arsa daha var hepsi bizim)

çocuklar şimdi sırf anneannemi sinir etmek için telle çevirili alana toplarını atıp, sonra topum kaçtı diye tellerden atlayıp giriyorlar. çocukların başına gözüne bir zarar gelirse bize dava açarlar mı? malıma izinsiz girip zarar verdikleri için dava açılabilir mi? (çocuklar on yaşlarında) çocuğa ceza verilmez ama malıma zarar verdikleri için bu zararı ailesinden alabilir miyiz dava açsak?

biz başka bir şehirde yaşıyoruz ve anneannem 75 yaşında tek başına yaşıyor başına birşey gelmesinden korkuyoruz.

duvar + tel kombinasyonuna geçin huzur içinde çözülsün.

  • prodeq  (13.03.16 17:06:28)
@prodeq apartmanla arasında ortak bir duvar var (üstü dikenli telli) oraya tırmanıp giriyorlar. duvar + telde pek işe yaramıyor. bir şekilde üstünden atlıyorlar.

  • kuzey li  (13.03.16 17:34:06 ~ 17:35:00)
bahçeye köpek koyarsak ben bahçeye giremem, birde bunlar o köpeği öldürür. geçenlerde depodan dayımun eski bisikletini aşırmışlar, bahçe duvarına vura vura çatlatmışlar bisikletin halini sen düşün, dayım bisikleti çöpe attı.

  • kuzey li  (13.03.16 17:58:23)
neden tel çevirdin, niye oraya ekmedin de buraya ektin diye sorabilmeyi kendine hak gören bir kadının yetiştireceği çocuk da böyle olur işte. sinirlerim gerildi. teli daha da güçlendirin bence. diken üstüne diken koyun.

edit: kiracı falan değiller anladığım kadarıyla. babamın bahçeli bir evi var. yan komşunun çocukları rahat vermiyordu. azar manyağı yapınca sinmişlerdi.
  • ruhen hastayim ben  (13.03.16 17:58:52 ~ 18:06:16)
anneannene büyük saksılar, leğenler, bebek küvetleri alıp balkon tarımına geçirsene delikanlı

  • kaledekiyalnizlik  (13.03.16 18:00:05 ~ 18:00:15)
@kaledekiyalnızlık, aferin hırsızın hiç suçu yok meselesine döndürdün olayı.

  • ruhen hastayim ben  (13.03.16 18:02:39 ~ 18:02:48)
@kaledekiyalnızlık iş inada bindi o çocukları arsma sokama gerekirse yeri ziftle kaplarım ama sokmam, oly zaten iki kök domates değil bu çocukların ve annesinin tavrı. kadın eve gelip niye yan arsanı çevirmedin diye kavgaya geliyor, her yıl ben o o.'nun çocukları rahat oynasın diye tonla vergi vermiyorum.

  • kuzey li  (13.03.16 18:04:37)
elektrikli telle falan çevir çarpılsınlar. ne salak insanlar var ya. polise falan bildir arsama izinsiz giriyorlar diye

  • sta  (13.03.16 18:19:11)
hocam, tatlı dille iyilikle olmaz bu, gideceksin anasına babasına çemkireceksin. Ürünüme zarar veriyorlar tekrar olursa ödersiniz diyeceksin. Misal burada benim park halindeki motoru (kendi bahçemde) devamlı oyun parkına çeviren iki velet vardı. Uyarıyorum bunları babası balkondan bakıyor, "çocuk onlar diyor", dedim "o çocuksa sen yetişkinsin, o motor bir şey olursa senin yüzünü s. diye başladım" ağzıma ne geldiyse söyledim babalarına, adam tırstı o günden sonra dert yok. Malında mülkünde değilim, 200 kilo motor, asılırken devirecek motoru kalacak altında sonra uğraş dur. Köpek gibi üreyip her sene çocuk yapmak kolay, takip etsin davar.

  • koskoca kirpi  (13.03.16 18:33:09)
arkadaşlar destek olan herkese teşekkür ederim, biz izmir'de yaşıyoruz anneannem tekirdağ'da mayıs ayından önce gidemeyiz, anneannem yaşlı kadın diye pek birşey yapamıyor, geçen gün çocuklar pazar dönüşü anneannemi apartmana girerken falan rahatsız etmişler apartmana sokmamaya çalışmışlar. biz orada olsak zaten birşey olmaz ama yaşlı kadın tek başına birşey yapamıyor.

ben dava açmak istiyorum, sürünsünler diye ama nasıl açarım bu konuda yardım istiyorum. 75 yaşında kadın 10 yaşındaki zibidilere oyuncak olacak annesine şikayete gitse anneannemin şiddet görmesinden korkuyorum. çocukların annesi taş çatlasa 35 yaşında taşı sıksa suyunu çıkartır. benim anneannemde kemik erimesi var daha önce kolunu bacağını kırdı bir merdivenden ittirseler.. neyse daha çook yazmayayım.
  • kuzey li  (13.03.16 19:31:41)