İtalya Vizesi

23-29 mayıs arası eşimle birlikte italya'da olacağız ama şimdi bir de vize belası çıktı başımıza. öncelikle bildiklerimi anlatayım da yamulduğum yer varsa düzeltin:

tur şirketleri sizin adınıza münferit olarak da çıkartabiliyor bu vizeyi. biz kişi başı 60 euro gibi bir vize ücreti bilgisine güvenip bütçemizi ayarlamışken tur şirketlerinin kişi başı yaklaşık 150 euro fiyat çekmesi dumura uğrattı bizi. bir de idata diye bir şirket varmış (sadece italya ve almanya vizesi veriyorlar. konsolosluğun yandan yemişi) onlar da sağlık sigortası hariç 90 euro istiyor; toplam 110 euro falan oluyor kişi başı maliyet. bursa'da yaşayan birinin direkt konsolosluğa başvuru yapması da zor haliyle.

2 kişilik gidiş-dönüş uçak biletini 793tl'ye, roma'da 6 gecelik konaklamayı 972tl'ye hallettik. bir o kadar da sırf vize için istiyor şerefsizler be yuh olsun. daha önce almanya schengen'imiz var, 2 yıllık avustralya vizemiz (yüksek lisans kaydı vs.) var. görünürde hiçbir olumsuzluk da yok. belli ki verecekler işte vizeyi ama bu ne soygunculuk? lanet olsun böyle işe.

internetteki bilgi kirliliğinden kurtarıp bu işin kolayını/ucuzunu anlatacak varsa yardım bekliyorum.

idata dışından konsolosluk çok sınırlı sayıda vize başvurusu kabul ediyor ve Turların çoğu da idata üzerinden hallediyor bildiğim kadarıyla. konsolosluk olduğu zaman da zaten 90 lira daha az istiyor idata'daya göre. İdata kişi başı 290 tl civarı. Başka da çözüm olduğunu sanmıyorum yeşil, gri, kırmızı pasaportunuz yoksa

  • doink  (12.03.16 12:36:03)