Münih

Merhabalar,

Bir kaç hafta içinde 4-5 günlük bir Münih seyahati planlıyorum. Neler tavsiye edersiniz?

En çok Deutsches Museum'u merak ederek gidiyorum. Bununla birlikte bira gibi bir merakım yok. Maksat sadece kültür/tarih turizmi.

Günübirlik bir Salzburg gezisi tavsiye eder misiniz mesela?

Şimdiden teşekkürler.

deutsches museum'a sabah açılışıyla git akşama kadar orada kalırsın zaten. girerken yanlış hatırlamıyorsam planetaryum için ayrı bilet satılıyordu onu da almanı öneririm. ben iki kere gittim ikisinde de almadım pişmanım. bir de içeride bazı etkinlikler saatli oluyor sitesinden bak ona göre bir planla git bence. mesela küçük tuğla yapım bölümü var çok güzel.

onun dışında bmw'ye git müzeyi istersen gezersin ama bence plant tour yap fabrikayı gezersin çok güzel.

birayla falan çok alakan yoksa bir gün salzburg olabilir bence çünkü münih'e 5 gün fazla gelebilir. bira içmesen bile viktualinmarkt'ta otur birşeyler ye iç güzel yer.:)
  • lprytk  (05.03.16 09:34:16)
Deutsches museum tek günde bitmez eger her yerini görecek bakacak okuyacagim dersen. Üc günde her yeri tamamlaniyor öyle dolu dolu. Tek günde ana katlari yapar roket ve uzaya cikar, denizcilik, ilk basit makineler vs yapar cikarsin. Mümkün, ama tamamini gezecegini düsünme tek günde.

Bmwden insanlar ne keyif aliyor bilmiyorum, bmw welt artik alisveris merkezine dönmüs, seneler evvel interaktif bilim merkezi gibiydi, pedal cevirip motorlari calistiriyor, dokunmatik panelde arabalarin hologramlari vardi, devasa marble makinesi vardi, emisyon vs üzerine eglenceli similasyonlar vardi simdiyse yanilmiyorsam mini icin shop var, birkac ivir zivir ve cafe var. Araba var, eskisi gibi gezelim ögrenelim yok. Ama arabalara ilgin varsa karsi taraftaki plant tour yapilabilir, ayni bina degil.

Oraya kadar gitmisken git olympia parkta kuleye cik, tepesinde ufak bir müzik sergisi, ünlü simalardan imzali ürünler falan var, hava güzelse münihin cogunlugunu görüyorsun, cok ucuz degil ama hos.

Rathaus civarinda marienplatzda takil, sonra arkada palace var oraya gecersin, sonda bisiler alip rathaus arkasindaki parkta yemek yer, frauenkircheyi dolasir, sonra ana yoldan o tarafa yardirip havuzun ordan s hattina binersin bir günü de öyle kapatirsin. Viktualinmarktta hala varsa sicak sarap sart.

Cok istersen pinokotheklere bak, ne müzesi ne sergisi var. Onlar da sempatik olabiliyor, sabit bir timeline sergisi var, tasarim ve fonksiyonelligin belirli konseptler etrafinda senelerce aldigi yol üzerine. Sempatik. Ek olarak hava güzelse gene, englischer gartena hayvan gibi yayilip sonra chinesischer turmun orda bir bira icer kalkarsin.

Tek misin yoksa 3-4 kisi mi gezeceksin? her durumda günlük biletlere bakin, ulasimi zekice planlayin ki otele daha fazla vermek ulasima verilecek paradan daha mantikli. 3 günlük 5 kisiye kadar grup karti innenraum 28 euro iken münchen xxl gesamter netz 55 euro. Aglatirlar adami.

Ha bir de mvg diye bir uygulama var, yükleyin onu, nereye nasil hangi otobüs kacta. O sart, o bayagi mühim.
  • aynadakiyabanci  (05.03.16 10:05:54)
4-5 gun munih icin biraz cok bence :/

Deutsches museum a ya sabah acilisiyla git, kapanisiyla cik ya da ciddi ciddi 2 gun harca cunku biz en eglenceli kisim olan fizik kismini gorememistik, farmakolojiyi de kosarak gecmistik filan. Kesin gormedigimiz baska bolumler de vardir cunku cok buyuk! (Ama asiri eglenceli hehe)

Bmw welt'in ucretsiz kismina girebilirsin, yeni bmw modelleri filan var, ara sira etkinlikler oluyor (en son gittigimde gosteri yapan motorcu vardi) bmw museumdaysa eski bmw modelleri, bmw motorlari filan var.

Futbola ilgiliysen bayern münchen macina gidebilirsin.

Bu arada otelin merkezde olursa (hauptbahnhof civarlari) bmw, olympiapark ve allianz arena disindaki hicbir yer icin toplu tasima kullanmana gerek olmaz, her yere yuruyerek gidebilirsin. (En son hauptbahnhof civarinda kaldim, deutsches museum dahil her yere yuruduk)

Englischer garten a ugrarsin, diger turistik seyleri biliyosundur zTen, frauenkirche, rathaus, karlsplatz (stachus), sendlinger tor, kaufinger str, odeonplatz, residenzpalast (saray)
Zafer taki gibi bi sey bi caddede (caddenin adini unuttum) bir de uni binasini gorebilirsin, sanatla ilgiliysen pinakotheklere bakabilirsin...

Ve bence salzburga mutlaka git, gercekten cok guzel sehir. Her yerine yuruyebilirsin. Hauptbahnhoftan altstadt (old town) 15 dk yuruyerek.

Hem getreidegasse, hem (yanilmiyorsam ama fena yaniliyor da olabilirim) linzer straße (nehrin hauptbahnhof tarafinda, getreidegasse karsida)
Marktplatz, salzburger dom, domplatz, salzburg kalesi, mirabel sarayi bahceleri vb

Tavsiyem de stein hotel in cati katinda bir kahve icmen yonunde olacaktir :)

Eger cekinmiyorsan ucuz bir ulasim yolu blablacar. 10-15€ tutar.
Onun disinda 23€ya (ya da 28€) bayern ticket alip da salzburga gidebilirsin. Hem donus icin ayri bilet almana gerek olmaz. Ama regional tren kullanman lazim, ic-rj-ice-ec trenleri olmuyor. Cok da fark yok zaten sure olarak.
  • kuehles blondes  (05.03.16 10:55:50)