mazeret bulmaca ayar vermece

yurtdışı bir firmanın arge danışmanlığını yapıyoruz. yeni üreteceğimiz bir ürün için türkiye'de bulunmayan bir kimyasal gerekti ilgili tedarikçi ile görüştük ödemesini yaptık 3 aydır ürün bekliyoruz. ha geldi ha gelicek ha gümrükte 'kimyasal abi bu kolay geçmiyor ehiehiehi'lerden sonra dün öğrendik ki bu tedarikçi bizim istediğimiz kimyasalın siparişini bile vermemiş. firma sahibi arayıp şöyle özür böyle üzgünüz vs bi ton dil döktü. ürün 3 hafta sonra gelir dedi.

şimdi proje yarım kaldı. ben yurtdışı firmaya mahcup oldum.

bu durumda,

ya yurtdışı firmaya 'kimyasal geldi abi yapıyoz bi ürünü rahat olun' diyip 3 haftayı bekleyip 1 haftada götü yırtarak ürünü çıkartıcam

ya da

tedarikçiyi de işin içine sokarak 'tedarikçi amca şimdi yaz bize bir mail bende yurtdışı firmaya göndereyim let the fight begin' diyip kavga dövüş sen şöylesin ben böyleyim diye suçlu avı başlatıcam.

sorun şu ki işte tedarikçi suçlu diyip şöyle ceza böyle yaptırım falan diye yürürsem benim kimyasalı almam zorlaşıcak proje iyice uzayacak. iyice papaz olucam herkes ile.

ne yapmalı ki hem kimyasalı alayım hem işler kızışmasın hem tedarikçi döveyim hem proje yetişsin.

ödemeyi yaptık baboli.

  • dedim dedim de kime dedim  (04.03.16 07:56:49)
abi mal almadan ödeme mi yapılır :(

yurt dışı firmaya tedarik sıkıntısı çektik, biraz gecikme ihtimalimiz mevcut de.
  • fakyoras  (04.03.16 08:01:48)
@fak
bakkal değil olum orası

  • dedim dedim de kime dedim  (04.03.16 08:03:48)
'kimyasal geldi abi yapıyoz bi ürünü rahat olun' diyip 3 haftayı bekleyip 1 haftada götü yırtarak ürünü çıkartıcam

bu durumda sen de müşterinin gözünde, senin tedarikçinle aynı pozisyona düşeceksin. eğer hakikaten götünü yırtarak 1 haftada verebileceksen de ki "hammade temini biraz gecikti ama biz bu gecikmeyi minimuma indirmek için üretimi hızlandırıp sadece 1 haftalık bir rötarla teslimat yapacağız" desen daha makul olur gibi geliyor bana.
(ben de satınalmacıyım ve böyle bir mazereti kabul edebilirim ama üretime başladık diyip de hiç başlamadığını öğrendiğim tedarikçiyi de öttürürüm)
  • animalman  (04.03.16 08:26:11 ~ 08:27:11)
@animalman
zaten yurtdışı firma ile papazız 3 aya ürün mü gelir diye. şimdi bu hadise iyice gericek ipleri. biz kimyasal geldikten sonra 4 hafta dedik yoğunluktan işte eş dostu yardıma çağırsam 1 haftada çıkar belki ürün.

işin özü yurtdışı firmaya bir sorun daha var demek istemiyorum. bunun yükünü neden ben çekeyim? suçlu, kusurlu değilken? ama çekmez isem iş güme gidebilir öyle de bi durum var.
  • dedim dedim de kime dedim  (04.03.16 08:50:30)
kendi konumunu kuvvetli tutacaksın elbette. riski dağıt, ortalığı kargaşaya boğ, gecikirse de gecikir.

  • rygard  (04.03.16 09:20:53)
tedarikci firmanın sizin müşterinize karşı hiçbir sorumluluğu yok. tedarikciyi müşteriye şikayet edip kötülemenin anlamı yok o yüzden.

  • archmage mahmut  (04.03.16 09:59:30)
şu duyurunun şu kağıt işleri kafası yok mu deli ediyor beni.

  • dedim dedim de kime dedim  (04.03.16 10:13:50)
İmkan dahilindeyse tedarikçinin yanına git olaya el koy, sıç ağızlarına. yol ve konaklamayıda onlara itele mümkünse.
Alıcıya 4 hafta dediğinde kimyasalın 3 haftada geleceği kesin mi? Zira 3 ayda getirememiş bir tedarikçiden bahsediyorsun. Bu riske girilir mi?
Bence de tedarikçiyi diğer firma ile ilişkinize dahil etme.
  • poseidon1  (04.03.16 10:27:32 ~ 10:29:21)
bence burada ikisini de dengede tutman gerekiyor,
yurt dışına durumu kibarca anlatan sorunun sizinle alakalı olmadğını, tedarikçinin hatası olduğunu gerekirse yazışmaları ve faturayı mail ekine ekleyip çok önceden ödediğinize ama kimyasalın elinize ulaşmadığına eğer şimdi yaptırım uygularsanız kimyasalın gelme sıkıntısının daha çok artacağına, bu aşamada yeni tedarikçi bulmanın projenin süresini daha çok sıkıntıya sokacağına, kimyasal gelir gelmez normal süresinden daha çabuk bir şekilde teslim edeceğinize ve konuyla ilgili anlayış ve desteklerini rica ettiğinize, gerekirse kimyasalı aldıktan sonra tedarikçiye uyguladığınız yaptırımı direk yutdışına ileteceğinize dair mail atın bilmem işe yarar mı.

  • yue  (04.03.16 10:39:52)
3 ay işi sallayan bir firma 3 hafta sonra da ürünü göndermeyebilir. Bu sıkıntılardan yurtdışındaki firmayı bilgilendirmezseniz ve beklediğiniz ürün size gelmezse asıl sıkıntı o zaman olur.

  • 1lisan1insan  (04.03.16 15:40:21)