Evde tereyağı yapalım mı? :)

Evde tereyağı yapmak istiyoruz. Bu amaçla uretilen ev tipi yayik makineleri varmis (asagida link verdim).

Bunlardan kullanan var mi? Ne dersiniz, randiman alabilir miyiz? Ya da evde tereyagi yapmanin baska bi formulu var midir?

link?

makineyle yapmanızı önermem, o tadı vermez.
  • fakyoras  (23.02.16 16:59:25 ~ 16:59:43)
kremadan, mutfak robotun mixerinde yapabilirsiniz.

  • bir varmis bir yokmus  (23.02.16 17:25:38)
hatta icine baharat sarimsak ne begeniyorsaniz koyarsiniz.

  • bir varmis bir yokmus  (23.02.16 17:27:09)
Ben aldığım ya da yaptığım yoğurtların kaymaklarını dondurucuda biriktirip mikserle evde tereyağı yapıyorum. Bununla ilgili youtube'da bir sürü kaynak bulabilirsin. Ev tipi yayıkların minimumu 10 litre falandir. (Haydi 8 ya da 5 litre olsun. ) Sürekli süt temin edebildiğin bir yer yoksa ya da kalabalık bir aile değilseniz, inanın boşuna masraf yapmayın. Yer kaplar ya da bir süre sonra sıkılırsınız. Minimum %3 yağ oranına sahip, kendine has/doğal mayası olan bir yoğurdun kaymaklarını biriktirebilirsiniz ya da evde yaptığınız yoğurdun sütünü ocakta kaynatmadan kısık ateşte suyu iyice uçana kadar bekletirseniz, yoğurdunuz zaten güzel kaymak bağlar. (Direkt o sütün kaymağını da saklayabilirsiniz tereyağ için. ) Tereyağını yıkayıp katığını iyice akıtıp, bir süre buzdolabında dinlendirdikten sonra yine yağı kısık ateşte eritip üzerinde oluşan tabakayı alarak sadeleştirebilirsiniz. Böylece katığından daha iyi arınmış olur. Ghee yağı diyolla buna. Burada -Kars- genellikle bu yağ kullanılır, süt aroması çok yoğun ve lezzetlidir. Ben mesela aldığım beş altı kova yoğurttan -3 kg civarı- yarım kilo kaymak elde ettim. Buralarda kefirle bağlanan bir tereyağı türü var, onu yapmayı düşünüyorum ben de. Probiyotik açısından çok zengin bir tür. Biraz sabır ve zaman isteyen bir şey ama kendi yaptığınızı yemenin tadı paha bicilemez.

  • hazreti orospu  (23.02.16 18:04:57)