Gözlük takamiyorum imdat!

Selam duyuru ahalisi,

Ben 12-13 senedir lens kullaniyorum. En son gözlük taktigimda göz numaralarim 2-2,5 falandi. Sonra sadece lens taktim senelerce. Gecen sene tekrar gözlük almak istedim. Bu arada göz numaralarim artti, 4,25 ve 3 oldu. Gözlerim ölcüldü, gözlük yapildi, aldim fakat kullanamiyorum.

Cünkü

Net görüyorum ama genel olarak görüsüm cok rahatsiz. Nesneleri daha kücük görüyorum. Uzaklik yakinlik hissi sacmaladi. Mesela yürürken yer daha yakin görünüyor. Kafami cevirirken tüm görüntü yamuluyor. KApilar falan yamuk ve bombeli görünüyor.

Bir de gözlerim kücük görünüyor gözlükle, bunu cözebilme imkani var mi ki? Daha ince yapilsa camlar falan... Su an inceltilmis cam ama daha da incesi de yapilabiliyormus.

Simdi benim göz numarami oldugundan büyük mü ölcmüsler sizce? Diyorlar ki gözlük numarasi lensten büyük olur. Benim gözlük numaram galiba lensle ayni ama oldugundan büyük numara vermisler gibi bir durum yasiyorum. Oldugundan kücük olsa net göremezdim sanirim su an cok net görüyorum.

Tekrar yaptirdigim optige ve baska bir yere gittim sorun yok dediler. Bilgisi, fikri olan var mi?

gözlük senin gözünden uzakta durduğundan o kalın kenarlı mercek de küçülteç olduğundan daha küçük görürsün ve bu engellenemez, gözlük asla lens kadar doğal görüş veremez çünkü lens korneanın hemen üstünde duruyor... gözlük camının etrafında bulanık alan olacak herşey daha küçük olacak bunlar gözlüğün normal özellikleri.

ya lense devam ya lasik. lasik yaptırdım rahatım yıllardır gözlük denen işkence çekilmez.
  • ucan spagetticanavari  (23.02.16 11:21:09)
gözlük numarası lensten büyük olmaz, lens numarası gözlükten küçük olur. yani asıl numara gözlüğün numarası, lens alırken daha küçüğünü verirler. aynı kapıya çıkıyor gibi olsa da değil.

bahsettiğiniz problemler hayatında ilk defa gözlük takanların yaşadığı şeyler. birkaç gün taktıktan sonra düzeliyor o his. eğer numaralarda ve odakta problem olmadığına eminseniz bombeli görmek, yeri yakın görmek falan ilk defa (veya uzun süreden sonra) gözlük takınca karılaşılan son derece normal şeyler.

ben de mesela günlük hayatta lens, akşam eve gidince gözlük takarım. akşam taktığım gözlük yamuldu. aynı numaralı yıllardır kullanmadığım bir çerçeve daha vardı, onu buldum taktım, aboo aynı o dediğiniz şeyler oluyor yine. gözlük kullanıyorum, numarası aynı, ama artık camın yapısından mıdır, eskiliğinden midir, çerçeveden midir nedir, çok süper hissedemedim. bu yamulttuğum gözlüğün camları çizildi diye aynı marka aynı model aynı numara yeni cam taktırdım, onu bile ilk takınca öyle oldu.

kısacası takın alışırsınız. 30 senedir gözlük takan adam konuştu.
  • kibritsuyu  (23.02.16 11:22:17)
@ucan spagetticanavari lasik ten korkuyorum. kücük bir risk olsa bile o riski alamadim simdiye kadar

@kibritsuyu ama elinde dogru bildigim lens numaralarim var sadece. önce gözlük sonra daha kücük olarak lens verilmedi ki bana. o zaman lenslerim 4,25 - 3 ise gözlük daha büyük olmasi gerekmez mi?

alisinca peki bombeli görmeye devam ediyorsun ama sen mi alisiyorsun yoksa bombeler kayboluyor mu? :))
  • kucukharfler  (23.02.16 11:42:58)
zamanla geçer o, görebildiğin alana odaklanmaya alışırsın, dışarı bakmazsın.

ben 10 yaşından beri gözlük takıyorum, ilk defa 17 yaşında lens taktım iki sene kadar. 19'dan beri beş yıldır gözlük takıyorum.

görme rahatlığı açısından gözlük tabii ki lens ile karşılaştırılmaz, orası öyle.
  • hayirsiz  (23.02.16 11:48:56 ~ 11:49:33)
iyi bir doktora gidersen küçük filan da yok. risksiz bir olay lasik... sorun yaşayanların yarısı eski teknoloji ile bıçaklı ameliyat olanlar vs., kalan yarısı da ucuza kaçıp dandik doktora güvenenler...
kornean uygun değilse zaten yapılmaz, uygunsa da işinde uzman bir doktorla risk olmaz. sinan gökere oldum ben mesela türkiyenin en iyisi...

gözlüğün o berbat sorunlarına zamanla alışıyorsun evet rahatsız olmuyorsun pek ama camın tozlanması parmak izleri yağmurda su damlaları soğuktan sıcağa geçişte buharlanması vs... sabah kalkınca, gece uyanınca, duşta vs. görememek... bunlara alışılmaz hepsi iğrenç eziyetler.
ayrıca diğer küçük görme gibi sorunlara alışsan da o sorunlar yok olmuyor. sen yine küçük görüyorsun her şeyi... yani yanlış ve kötü olana alışıp onu normalleştiriyorsun. etraf bulanık olduğundan görüş alanın da daralmış oluyor.
burunda ve kulakta da rahatsızlık yapıyor eğer hassas biriysen. neresinden bakarsan bak gözlük kullanmak bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüklerden biridir... dörtgözlük ayrıca bir diğer berbat yanı.
  • ucan spagetticanavari  (23.02.16 11:59:49 ~ 12:02:50)
bi ara gözlüğümü değiştirdim, yeni çerçeve yeni camlara geçtim, neredeyse 2/3 gün yürümekte bile zorlandım, yere bakarak yürüyen biri olarak yollar bombeli, basamaklar daha yüksek garip falan oluyordu, sonra normale döndü, belki gözüme düşen şekilde yine bombeli falan ama beyin bir şekilde düzeltiyor görüntüyü zamanla.

  • selam  (23.02.16 12:24:17)
bombelere alışmıyorsunuz, gözlük kullanmaya alıştıkça bombeler kayboluyor.

ameliyatı da bak spagetti nasıl özendirdi şimdi. gözlük hakikaten o konularda eziyet. lensi de sevmiyorum ama kış günü içeri girince buhar olmasın, yapmurda ıslanmasın, yazın da güneş gözlüğü takabileyim diye mecburen kullanıyorum ben de.

ya belki riski artık çok düşük ama ben de korkuyorum. korkmamdaki birinci neden, evet 11 yıldır numaram değişmiyor ama ya yükselirse, 0,75 için yeniden gözlük takacaksam boşa ameliyat oldum demektir.

bi de ben gözüme karşı hassas bi adamım. genel anestezi ile olacaksa eyvallah da göz ameliyatında olmuyor o. illa ayık olacaksın ve mecburen gözün açık olacak, tüm müdahaleyi direkt göreceksin. ıyşşş ben kesin kıpırdatıp kör olurum oracıkta.

bildiğim kadarıyla miyopi gibi rahatsızlıklar göz merceğinin yanlış kırması nedeniyle oluyor. ama ameliyatın mantığı merceği düzeltmek değil, kornea tabakasını lazer kullanarak sanki lens takmışsın gibi bükerek kırılmasını değiştirmek. bir bakıma kontakt lensi korneaya entegre etmek. yanlış biliyorsam düzeltin. yani mercekte olabilecek atrı veya eksi değişimler yine görmeyi bozabilir. 2.5 numara gözlüğünü takmadan göremeyen babam şimdi ölçtürüyor 0.50 çıkıyor, düşmüş admaın numarası ve gözlüğü çıkardı attı. sırf numara artması değil, numara azalmasından da çekiniyorum.
  • kibritsuyu  (23.02.16 14:32:31 ~ 14:39:40)