Yabancı Kız Ark. Oturma Vizesi

Aranızda yabancı kız arkadaşı olup da Türkiye'de birlikte yaşaması için oturma vizesi işlemlerini yapmış biri var mı? Mesaj atarsa çok sevinirim.

Not: Şu ana kadar duyduklarım (bir ajansa da sordum) genelde yabancı olan şahıs kız olunca sorun çıkardıkları. (aile yanında kalması gerekir, bir erkekle direkt kalamaz vs.)

benim var yabancı bir kız arkadaşım, okul için geldi sonra iş bulup yerleşti. oturumunu da belirli aralıklarla yeniliyoruz.

hatta geçenlerde ev tuttuk yalnız yaşıyor şimdi.daha önce başkasının yanında kalıyordu hiç sorun olmadı.
  • tolga asp  (22.02.16 13:31:24)
not kisminda soylediginiz sey dogru degil. ben tuttugum evin kontratiyla notere gidip bir miktar para odeyerek kiz arkadasimin yanimda kaldigini resmilestirdim. sonra o evrak da dahil toplanmasi gereken diger evraklarla emniyet mudurlugu yabancilar bolumune gidip oturma iznini aldik. karsilasilan tek sorun polisin hicbir bok bilmemesi ve insanlari pek takmamasi. yani izni alana dek cok kere polise gidip gelmek gerekiyor.

  • hopeless  (22.02.16 13:33:39 ~ 13:36:26)
Teşekkürler, o zaman şöyle sorayım: Yakında eve çıkacağım, bir süre sonra yanıma gelip işlemleri yapmak istiyoruz. Aynı işlemleri yapan birisi varsa kısaca anlatabilirse çok sevinirim. Ve benim işim dolayısıyla da sürekli bu işe koşturamayabilirim. Ne kadar kapsamlı olduğunu bilmem gerekiyor. İş bulmadan gelecek diyebilirim.

  • awareim  (22.02.16 13:36:32)
eger amac calisma izni almak degilse kiz arkadasinin is sahibi olup olmamasi onemli degil. biz gittigimizde kiz arkadasimin 6000$ ya da 5000eur gibi bir meblagin sahibi oldugunu gostermemiz istenmisti. bunun icin o paraya sahip olmak o zamanlar sart degildi ve herhangi bir doviz burosuna gidip 50tl karsiligi o miktarda paranin exchange edildigine dair fatura alip o faturayi polise goturmustuk. su an o faturanin gecerli olmadigini duydum. garip bir sekilde turkiye'de oturma izni almak her gecen gun zorlasiyor.

saglik sigortasi isteniyor bir de. onun da 300-400tl civarinda bir sey tuttugunu hatirliyorum. saglik sigortasini almak icin de oncelikle vergi dairesine gidip gecici vatandaslik numarasi aldigimizi hatirliyorum.

cok iyi hatirladigimi soyleyemem ama aklimda kalanlar bunlar. derin bir arastirma yapip oraya buraya sormaniz gerekecek ne yazik ki.
  • hopeless  (22.02.16 13:42:22 ~ 13:43:13)
@hopeless kesinlikle gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. bir de kendisinin Rus olmasının negatif etkisi olur mu olmaz mı diye düşünüyorum. o kadar para harcayıp bir de olmazsa kötü olur gerçekten. exchange olayını yapmam problem olmaz, bulurum bir yerden de sigorta falan sıkıntı tabii. direkt yıllık taksit taksit yapılması gerekiyor sanırım. Teşekkürler tekrardan cevaplar için.

  • awareim  (22.02.16 13:52:26)
e zorlasacak tabii. doviz burosundan alinan makbuzla paranin oldugunu kanitlamak dunyanin neresinde var :D salakliga bakar misin. aslinda zorlasmiyor, normallessiyor, bizden 3 gunluk tatil icin bin tane belge istiyorlar, birakin da oturum zor olsun.

  • baldur2  (22.02.16 13:56:48)
2011'de erkek arkadaşım için yaptıklarımız:

ya notere gidip "ben bu kişinin mesuliyetini alıyorum" diyeceksin ya da arkadaşın adına hesap açılıp oraya 3bin para konulacak. tabii hesap açma işi sıkıntı vergi no falan lazım. bu nedenle biz direkt noterden mesuliyet almıştık, ikameti de benim evimdi. sağlık sigortası falan yoktu

en güzeli yabancı şube ile görüşmek. gerçi bi tanıdığım yabancı şubenin de kapandığını söyledi ama bilemiyorum
  • la noix  (22.02.16 15:43:23)
sıkıntı zaten senin aldığın tarihten bu yana çok şey değişti, sigorta gibi incik cıncık şeyler eklediler. yabancı şubeden en iyi bilgi alınır haklısın.

  • awareim  (22.02.16 16:02:56)
valla çalışma izni için de ayrıca geçen sene başvurduğumuzdan sıkıntıları biliyorum ama o sıkıntılar daha çok suriyelilere

  • la noix  (22.02.16 16:13:52)