twitter instagram falan takipçi

bu takipçi sağlama, satın alma mevzularının aslı astarı nedir? nasıl yapıyorlar bu işi? bu platformlar neden böyle birşeye izin veriyor? önlenemez birşey midir bu? sorularla uyandım sözlük :(

"bu platformlar neden böyle birşeye izin veriyor?"

Sen olsan izin vermez misin?

O takipçiler iki şekilde geliyor.
1-) otomasyon yazılımlarıyla sahte hesap açıp profil oluşturuyorlar
2-) çeşitli eklentiler sayesinde (sitenin uygulaması olur, tarayıcı eklentisi olur) birilerine senin sayfayı "zorla" beğendiriyorlar, isteği dışında.

İkisini de çok büyük oranda engellemek teknik açıdan mümkün.

Twitter bu olaylar yüzünden sıkıntı yaşıyor zaten şu anda. "kanka boşver, banlama, trolleri de banlama, otomasyoncuları da banlama, takılsınlar. hareket oluyor, yeni hesap açanlar başlangıç yapamaz yoksa" diye diye gerçek kullanıcı sayısı azala azala bu seviyeye geldi.
  • hayirsiz  (22.02.16 10:36:24 ~ 10:39:06)
Ya bot hesap açıp takipçi isteyen kişiye gönderiyorlar, ya da belli bir havuz sistemi oluşturuyorlar, bu sisteme bazı Twitter fonksiyonalarını (Rt/Fav.) ücretsiz kullananları alıp daha sonra takipçi satın alan kişilere bu havuzdaki kullanıcıları gönderiyorlar ama bu çok da istekleri dışında ya da zorla yapılan bir şey değil. Biraz al gülüm ver gülüm hesabı oluyor. Yani sen belli miktarda onlardan faydalanıyorsun, onlar da senden faydalanıyor. Twitter sürekli bu sistemleri oluşturan Api'leri kapatıyor ama kesin bir çözüm bulamıyor şimdilik.

  • angelus  (22.02.16 10:42:51)