asus alacakken macbook'a giden kafa

bugün vatan bilgisayara şu bilgisayarı almak için gittim www.vatanbilgisayar.com arkadaşım neden mac almıyorsun diyerek kafamı karıştırdı. buradaki mac eski bir model mi? hangi seneye ait? www.vatanbilgisayar.com

kullanım amacım; internet, film/müzik, ofis programları ve belki video editing. hangisini alsam daha mantıklı?

3 aylık asusun klavyesi bozuldu ekran klavyesinden selamlar

asus pimanlıktır

ayrıca fan sesi var 3 aylık laptopta ucuz bi model de değil
  • Mulva  (20.02.16 23:14:16 ~ 23:20:51)
aralarında 1000 lira var. Bak internet film müzik ofis falan mac'te gayet keyifli olur neden, bataryası özellikle ofis ve internet kullanımında 7-8 saat gidecek. Ama alacağın Asus 15.6" iken Macbook 13" olacak yani film zevkini -biraz- azaltabilir. Ben büyük ekran seviyorum şahsen.

Video editing kısmı... Ultrabook işlemcileri nasıl emin değilim, ikisinde alacağın performans aşırı farklı olmayabilr ya da dedileri kadar varsa 6.nesil Intel işlemcili Asus fark atabilir. Esas olay soğutma, Macbook'tan korkma o konuda ısınsa da bir şey olmaz. Bizzat kullandım yandığını görmedim. Asus iyi kötü diyemeyeceğim çünkü bu modellerini bilmiyorum.

Ben macbook'tan sonra Asus g550jk oyun laptopu aldım, daha çok video kurgu ve compositing için kullanıyorum memnunum. Asus'un üretim kalitesi modellerine göre değişiyor galiba, mesela n550 serisinin harddiskinde ekranında problem yaşıyordu donanımhaberdekiler. Bazı serilerde bir şeyler olabiliyor, ben benimkinden çok memnunum. Diyeceğim o ki araştır yorumları oku. Asus kötü diye bişey yok, ama Apple gibi her ürününde kalite tutturan bir marka değil sadece.(ki apple'ın da ilk retinalarında ekran sorunları olmuştu hatırlatırım.) Ha böyle demişken, Asus ya da MSI ya da Lenovo vs. markalarında çok daha yüksek donanımları Apple'dan daha düşük fiyatlara alaiblirsin. Kaybedeceğin en önemli şey batarya ömrü.

eğer mac'e 3199 vericem diyorsan bi de 3500 liralık MSI'lara bak bari :P

bu arada ben olsam basit kullanımlar için Macbook air alırdım. Yine güzel batarya ömrü ve i5 işlemci + ssd, video editing hariç dediğin her işi görüyor. Ki video editing dediğin basit bir iki kanal h264 video ise onu da yapar. Bi export alırken daha fazla beklersin.
  • rodriguez2  (20.02.16 23:38:02)
acikcasi ben 13 inch'i, 15e her zaman tercih ederim, tasinabilirligi daha yuksek. sirf daha buyuk diye 15 almak mantikli gelmiyor cunku bakildiginda 15 inch de ufak bir ekran boyutudur, ozellikle 20 kusur monitorlerin fiyatinin makul oldugu su donemde. ekran alani isteyen uygulamalar icin her zaman bir external monitore baglamayi ve cift ekran calismayi tecih etmisimdir.

halen daha 2009 mbp'mu kullaniyorum, sorun cikartmadi masallah. ama tabi en son ram'i 8 gb'a yukselttim, bir de ssd taktim. core duo islemci tabi artik zorlamaya basladi. yeni makine olarak da yine mbp dusunuyorum, ozellikle pil omru ve muhendisli,k kalitesi dusunuldugunde. arada dedim, mac pahali, windows kuracak bi laptop mu alsam, gittim butun magazalari gezdim, soyle bir dokundum makinelere, acikcasi hicbiri mac hissini vermiyor. klavyesi, trackpad'i, kamerasi, ekrani falan derken.

amerika'dan gelen birini bulsam girisicem, burada cok pahali malesef.
  • whoami  (21.02.16 00:17:59)
macbookpro kullanıyorum, müzik video photoshop işleri için osx'i oyun ve genel kullanım için mbpro nun içine kurduğum windows 8 i kullanıyorum.

iki işletim sistemindede hiç sıkıntı yaşamadım. yeni çıkan tüm oyunları oynuyorum. fakat mac te bence önemli noktalardan birtanesi ssd. bence ssd olmazsa olmaz abi.

bide benim bilgisayar mbpronun en üst modeli yani seninki mac te bile ssd olmadığı ve ram düşük olduğu için uçmayacak bence. ekran kartıda cacık, retinada değildir muhtamelen ben şahsen sana biraz daha para biriktirmeni öneririm.

asusta güzel değil, ben müzikle video editle uğraşıcam diyosun fakat iki bilgisayarda bence buna uygun değil.

aynı mac te 2 işletim sisteminin farklarını kısaca şöyle açıklıyaıym, osx oldukça stabil ve kaynak kullanımı konusunda çok cimri, mesela uzun süren bir video edit yaparken bile fanların sesini duyamıyorum. ısınma katiyen yok. windowsta ise sistem boştayken fanların çalıştığını hissedebiliyorum, oyun falan oynadığımda bilgisayar her ne kadar aluminyum kasa da olsa ısınıyor fanlar tam güçle çalışıyor ama işimi görmüyorda değil.
  • killerbee  (21.02.16 00:25:13 ~ 00:27:27)
o macbook alınmaz. eski model o. hem ağır ve kalın hem de retina display yok. o kadar paraya kesinlikle alınmaz. mac'e heves ettiysen bin lira daha ekleyip retina display almalısın. pişman olmazsın onu söyleyeyim. nobody'nin dediği gibi mac ayrı bir dünya. ama ilerde lan bi oyun oynayayım dersen onu unut.

  • himmet dayi  (21.02.16 00:53:40 ~ 00:54:25)
mac'e windows kurmak gibi bi amelelik yapmayacaksan işlerini çok zorlaştıracaktır bunu aklında bulundur. indirdiğin neredeyse her programın mac uyumlusunu indiriceksin cart curt bi sürü dalgası var.

  • KidLazer  (21.02.16 01:05:18)
Mac'e Windows kurmak niye amelelik olsun?

Adamlar sırf sen bunu yapabil diye Boot Camp diye bir şey koymuş işletim sisteminin içine. Bende mesela disk 2 parça ve windows 10 da kurulu. Gerçi hiç kullanmıyorum ama ihtiyaç olursa canavar gibi çalışıyor.
  • himmet dayi  (21.02.16 11:16:28 ~ 11:16:59)
mac'e ssd takmayacaksan alma. hdd'li bilgisayar kullanmak amelelik cidden artik

  • jedilance  (21.02.16 11:36:02)
bana göre mac'e windows yüklemek androidli iphone çakması üretip Phone6 diye satmak gibi birşey. adamların windows yüklemene müsade edecek donanım sunması bunu istediklerinden değil yoğun talepten kaynaklanıyor. satış stratejisi.

  • KidLazer  (21.02.16 12:46:19)
Yoğun talep var madem, neden amelelik olduğunu da açıkla.

  • himmet dayi  (22.02.16 02:04:21)
Sonuç: Macbook Air 13' 128 GB SSD :)

  • gokyuzu gibi  (28.02.16 14:16:13)
hadi hayırlı olsun iyi günlerde kullan :)

  • rodriguez2  (28.02.16 14:41:49)