sahte para vermişiz ne yapalım

arkadaşım bugün büyük kurumsal bir kozmetik mağazasından 100 lira vererek alışveriş yaptı.
saat 7ye doğru aradılar. şuradan arıyoruz bugün alışverişinizde kullandığınız 100 lira sahteymiş diye. kamera kayıtlarına bakmışlar. üstündeki kıyafetlerin rengini söyledi. mağazanın müşteri kartını kullandığız için telefon numaranızı bulabildik dediler. yarın gelip değiştirebileceğimizi söyledik.
böyle bir durumda ne yapmalı? yarın gidip ben ilgilenicem.
diyelim ki parayı verdim sahteyi aldım, o parayı ne yapayım?
paranın nereden geldiğini bilmiyoruz.

sizden başka 100 lira veren olmamış? sen de bunu yedin?

  • cekilmis gayfe  (18.02.16 19:55:46)
cok sacma, ben olsam degistirmem. hemen kontrol etselermis.
degistirirseniz parayla yapacak bisii yok, üstüne soguk su icersiniz.
öyle merkez bankasina gidip bize sahte para gecmis yanlislikla, bunu verelim bize gercegini verin diyemezsiniz. en son kimin elindeyse onda kaliyor. isterseniz tuvalet kagidi olarak kullabilirsiniz.
  • pilav  (18.02.16 19:56:05)
o gün sadece arkadasindan mi 100tl almislar? arkadasin parayi verirken kayitta üzerindeki seri no belli mi?
nasil emin oluyorlar bundan iyice durumu zorlayin bakalim.

parayi alsaniz da baska yerde kullanamazsiniz. imha edin.
  • 1adam  (18.02.16 19:56:37)
ben olsam kabul etmez, değiştirmezdim

  • sta  (18.02.16 19:57:21)
niye kabul ettiniz ki ben de kabul etmezdim +1 üstüne yıkacak müşteri aramışlar bence nasıl bu kadar emin olabiliyorlar. itiraz et onlar kanıtlamaya çalışsın sana.

  • rayde  (18.02.16 19:58:42)
O firmayla ticari bir ilişkiniz yoksa kesinlikle sahte para verdiğinizi kabul etmeyin

  • eksimeksi  (18.02.16 20:08:26)
ayrica orada sahte para makinasi var mı? iyi bakın. yeni nesil para sayma makinelerinde de bu özellik var zaten. buna rağmen kullanmadi ise satici/kasiyer onun hatasıdır.

  • 1adam  (18.02.16 20:08:58)
100 lirayı bakkaldan para üstü alman mümkün değil. atm'den çekmişsindir. atm'den sahte para çıkması mümkün değil.
senaryo şu: bunlara sahte 100 lira itelemişler. bunlar da kameradan 100 lira verenlere bakmış ve sizi seçmiş sevgili pikaçu. mağaza kartı verdiğiniz için en ulaşılabilir silkelenecek siz olmuşsunuz.
aslında yeni bir dolandırıcılık yöntemi olabilir. ayda 50-60 kişiyi bu yöntemle silkelesen dükkan kirası falan çıkar.
  • cekilmis gayfe  (18.02.16 20:12:28)
o an farketmeyip ertesi gün arıyorsa, ve kamera kayıtlarında paranın seri nosuna zoom yapıp tam olarak sizin sahte parayı verdiğinizi ispat edemeyeceklerse değiştirmeyin parayı.

kısaca yarın gidin, kamera kayıtlarını inceleyelim beraber diyin, orada bakın seri nosuna kadar zoom yapılabiliyor mu sahte paranın sizden çıktığı kesin mi, tatmin olmazsanız kabul etmeyin.
  • victum  (18.02.16 20:15:03)
Bence oraya gidip polisi çağıralım kayıtları onlar incelesin, ben de mağdurum vs. derseniz olayı kapatırlar. Kasiyer arkadaş kontrol etmeden aldığı için zor durumda kalmış. Fırça yemiş, maaşından kesilmiş ve size ulaşmış gibi görünüyor. Yoksa sizin verdiğiniz 100 liranın anlaşılabilmesi bana pek mümkün görünmedi.

Bu arada; Atm'ler de sahte para veriyor. Bir iki hafta önce gözlerimle gördüm. Kağıt verdi alet. Elle bile anlaşılıyor. Geri de almadı.

Sahte para yatırılamıyor ama belli ki içlerine konabiliyor.
Öyle bir anımız olarak kaldı. Yapacak bir şey var mı bilemiyorum.
  • nickini vermek istemeyen uye  (18.02.16 20:28:31 ~ 20:28:54)
mağazayı aradım. parayı alan kişi birkaç kez para kontrol makinasından geçirmiş. ötmüş hatta para. buruşuk olduğu için ötüyo sanmış. öğlen vardiyasında kasaları sayarken paraya tekrar bakmışlar sahte olduğunu anlamışlar. konuştuğum kişi iyi niyetli gibi geldi. mağaza müdürüyle de görüşeceğim gidince. ama parayı alan kasiyerde sıkıntı olabilir.

  • durbikonusucaz  (18.02.16 20:29:32)
sahte parayı sizin verdiğiniz yüzde yüz kanıtlanmıyorsa kabul etmeyin. eğer kanıtlanıyorsa da o parayı size geri vermezler zaten delerler. sizden de yeni bir yüzlük alırlar.

  • belkider  (18.02.16 20:34:00)
Parmak izinin falan olduğunu kanıtlarlarsa ver, yoksa verme. Enayi mi sikiyosunuz de.

  • noluyo yaa  (18.02.16 20:37:24)
ben olsam polise giderdim, belki her gün birilerine yapıyolar aynı numarayı?

  • killerbee  (18.02.16 20:39:49)
verdigin paranin seri nosu kamerada gozukmuyorsa degistirme.

bir de evet 100tl atm'den falan geldiyse sahte olma ihtimali yok
  • jedilance  (18.02.16 20:51:57)
Delirmeyin.. Körü körüne almayın sahteyi sakın. Kesin olarak seri nosunu zoomlayabiliyorsa değiştirin sadece. Çünkü onların başka bir şekilde kanıtlama imkanı yok. Bu arada kesin bilgi, atm ler bal gibi sahte para veriyor. bana kitlediler sahte 50 lik çünkü.

  • gokriver  (18.02.16 20:57:08)
ne polisi amk, polisi karistirma! sahte parayi bildirmemekte baska bi terane, 2 veya 3 gun icindeydi galiba bildirmeyince sende sorumlu olursun.
Magazaya gelince ispat etsin, edemiyorsa donsun avuclasin...

  • içimdeki piç  (18.02.16 20:59:53)
watsons mu gratis mi?

  • diffarensiyel  (18.02.16 21:08:32)
@diffarensiyel watsons

  • durbikonusucaz  (18.02.16 21:11:51)
tahmin etmiştim. watsons kadar çakal bir firma yok sakın kaptırmayın paranızı.

  • diffarensiyel  (18.02.16 21:13:24)
@diffarensiyel daha önce böyle bir şey yaşadınız mı ya da neye istinaden söylediniz?

  • durbikonusucaz  (18.02.16 21:15:47)
indirim konusunda mutlaka bir çakallık yapar. etikette, kasada, kampanyada hep farklı çıkar. daha gidip de memnun ayrıldığımı hatırlamam. kendi ürünleri de kalitesizdir. hepsi şark kurnazı. allah bilir müdürün cebine mağaza dışı başka yerden gelmiştir de sizden çıkaracaklardır. her şeyi beklerim bunlardan.

  • diffarensiyel  (18.02.16 21:21:29)
kasiyerin hatasını üstünüze yıkıyorlar.

para buruşukmuş ondan ötüyor sanmış ! bak sen şu işe, iş akdi fes, ya da kendi ödesin. böyle bir hata yapılır mı ?

parayı veriyorsun, parayı alıyor, kontrollerini sağlıyor, ötüyor mötüyor, yine de paryı alıyor. sonra vay efendim sahte çıktı.

insanlık namına gidip değiştirebilirsiniz, ama bariz kasiyer suçluyken ve mağzanın operasyonel riski olup kendi bütçesinden kapatması gereken bir şeyi size dayatma yapmalarına izin vermeyin.

siz orayı dolandırmak istiyor da olabilirdiniz. bunu bilinçli yapsaydınız. ve bu olay aynı seyirde devam etseydi, gider miydiniz ? ilgilenmezdiniz ben değilim vs. der geçerdiniz. amacınız buydu zaten. onlar da kendi kontrollerinin hatalı olduğunu kabul eder bünyelerinden karşılardı.
  • neo  (18.02.16 22:35:49)
bence yarin gidince para ustu olarak verdikleri 50 liranin da sahte oldugunu soyle. hatta yaninda yazicidan cikarttigin elli lirayi da gotur. oyle saca boyle tarak :)

  • lifeframe  (18.02.16 22:37:54)
Bu iş karakolluk olmuş..Organize bir sahtekarlığa benziyor.Bu geri dönüşü polis nezarerinde yapalım diyen arkadaşlara +1 diyorum. Evet ATM'ler sahte para veriyor. 2 ay kadar önce gece vakti hiç paramız yokken taksiye binmemiz gerekti. ATM'den 100 TL çektik. Taksiciye verdik, adam paranın sahte olduğunu söyledi. Başka ATM'den para çekip verdik borcumuzu. Sonraki gün dikkatli inceleyince paranın gerçekten sahte olduğunu anladık.

  • rukayka  (19.02.16 08:59:28)
@rukayka siz de bence taksici çakallığına denk gelmişsiniz. bankaya giren tüm paralar para sayma makinesinden geçiyor. 5 liralık kupürü bile makinaya sokuyor sahte olup olmadığını anlamak için. buna rağmen sahte para çıkıyorsa söyleyecek bir şey yok.

  • cekilmis gayfe  (19.02.16 17:32:48)