Vadeli hesap açmaktansa bireysel emeklilik kârlı olmaz mı?

Uzun vadede, mesela 5 ila 10 yıl süreyle artırdığı parayı biriktirecek olan biri, döviz ve altına da yatırmak istemiyor, sadece vadeli hesapla parasını işletiyor, bireysel emekliliğe yatırsa daha çok kazanmaz mı?

Vadeli hesaba yatırılan para ayda yüzde 1 kadar faiz getiriyor. Oysa bireysel emeklilik direkt olarak yüzde 25 devlet katkısı ekliyor.

Bu böyle mi, yoksa bir yanılgı mı var?

Not: Düşünecek olanlar için, bireysel emeklilik için bankalar arasında fark var mı? En iyi kazandıran hangisi?

bireysel emeklilikte sadece belli bir miktara kadar devlet katkısı var 1000 tl sanırım aylık. elinde toplu parası olan için mantıklı değil. ama ben aydan aya birikim yaparım diyen ve bunu 10 sene sürdürebilirim diyen için gayet mantıklı. ama dediğim gibi bireysel emeklilikte paranı belli bir süreden önce çekersen o yüzde 25'i alamıyorsun, o kısım kesildikten sonra anaparanı alıyorsun.

  • benim de soyleyeceklerim var  (14.02.16 14:11:31)
yanilgi var:

%25 devlet katkisi her yatan para icin tek bir kez veriliyor. eski yatan paraya her yil tekrar %25 verilmiyor.

ama fonlardan her yil %2 isletim gideri kesiliyor. 13 yil kalsan: %26 kesinti oldu ve o devlet katkisi uctu gitti bile. 30 yil kalsan %60 kesinti oldu. %25 devlet katkisi gitti ustune %35 de zarar... (yonetim kesintisi sifir sayiyorum. o varsa daha da buyur zarar)

ayrica, bes'teki faiz fonlarinin getirisinin mevduati yakalamasi baya zor. mevduat 2-3 puan fazla getirir uzun vadeli ortalamada.

mevduat ile doviz ve altini kiyaslamak hata. birbirinden farkli yatirimlar.
  • 507  (14.02.16 14:15:36)
Devlet katkısı sanıldığı kadar cazip değil çünkü kümülatif olarak faiz hesabına katılmıyor.Kazanılan faiz kenarda tutuluyor.

100 TL paranı vadeli hesaba yatırdığın zaman ilk ay sonunda kabaca 101 TL elde ettiğini düşünelim.İkinci ay 101 tl anaparan olur bu anaparanın tekrar %1'ini faiz olarak alırsın.Yani kazandığın faizler de anaparana eklenir sürekli.

Bireysel emeklilikte ise her ay 100 TL yatırdığını düşünelim.İlk ay %25 devlet katkısına istinaden aylık 25 TK kazansan da sonraki ay 100 TL yatırınca gene 25 TL kazanacaksın.Bu kazandığın 25 TL'leri kabaca 10-15 sene sonra çekeceğini düşün.O kadar sene içinde 25 TL para eriyip bitecektir.
  • turkuaz  (14.02.16 14:29:26)
@turkuaz hesabin yanlis: devletin verdigi 25 TL'ler de ayrica fon olarak duruyor ve kendi icinde artiyor.

mevduattan farki yok yani bilesiklendirme olarak.

ama girmeye deger mi? degmez. fon kesintileri butun avantajlarindan daha fazla zarar veriyor portfoye.
  • 507  (14.02.16 14:47:32)