imac kullanıcılarına sorular

selam,

en son windows 10 işletim sistemli pc'min anlamsızca çökmesinden sonra bir anlık gazla imac 27 inç 5k almaya karar verdim. birinci beklentim uzun yıllar stabil bir bilgisayara sahip olmak.

bazı sorularım var:

1) os x kullanmadım hiçbir deneyimim yok. tüketici düzeyinde ve ortalama bir bilgisayar kullanıcısı olarak imac sahibi olmanın bir anlamı var mı? çevremde kullananların çoğu mesleki kullanıcılar.

2) sandığım kadar stabil mi?

3) oyun oynama durumları nasıl? örneğin fallout 4 oynayabiliyor muyuz?

4) bilmiyor olduğum ne avantajları olabilir? neden almak istemeliyim?

1) OS X'in Windows'a göre avantajları var, dezavantajları var. XCode, Logic Pro X gibi bazı uygulamalar dışında windows'ta yazılım bulma olayı daha iyidir. Yani her yazılımı OS X için kolay kolay bulamazken Windows'ta çok raha bulursunuz. XCode ve Logic sadece apple'da olan uygulamalar.

2) Stabil ama abartılı bir stabilite yok. Yine çöküp mavi ekran verebiliyor. Sonuçta fazlasıyla kompleks bir sistem olduğu için çökmesi de normal.

3) Her oyun yok. Oyun oynama konusunda Windows'u asla geçemez

4) Bir kere 5K 27'' gibi bir teknoloji inanılmaz bir görüntü demek. Ama sırf bu yüzden gidip 8 bin lira para vermezdim ben olsam. Yarı fiyatına dehşet bir Windows makine oluşturursun ve istediğin uzun yıllar kullanma olayına da sahip olursun. Windows çöker, baştan yüklersin. Artık format atmak, imaj almak çok basit şeyler. Toplama bilgisayarın bir avantajı da 2 yıl sonra ekran kartını değiştireyim dersen kendin alıp direkt takıverirsin. Mac'lerde o kadar kolay değil. Uyumlu kartı bulmak bile çok zor.

Özet: Bence Mac çok çok iyi bir bilgisayar. Ama 8 bin lira verilecek kadar da değil.

Not: Bu yazıyı macbook'tan yazdım.
  • himmet dayi  (14.02.16 12:39:38)
Ozet olarak: alma!

1) daha once kullanmadiginiz bir isletim sistemine ciddi bir alisma sureciniz olacak. Ortalama bir kullanici olarak bahsettiginiz bir tip bir bilgisayar almak okula gidip gelmek icin tank almakla esdeger. Kanimca cok yersiz bir harcama olur.

2) sandiginiz kadar stabil. Cunku kendisi ile uyumlu olmayan ozel olarak kendisi icin uretilmemis herhangi bir urun ya da yazilim ile etkilesime girmemeyi tercih ediyor hazretleri.

3) oyun oynama durumu yok. Mac'in uzerine windows kurup onun uzerinde oynayacaksiniz.

4) bence hicbir isinize yaramayacak. Ozel olarak bir is yapmayacaksaniz mac tabanli.

Fallout 4'un nasil bir oyun oldugunu bilmiyorum cok ust duzey bir pc istedigi varsayimi ile haraket ediyorum. 4bin liraya bir oyun bilgisayari (laptop) alabilirsiniz. Ayrica 6bin liraya cok iyi bir desktop sahibi de olabilirsiniz. Bana kalirsa nacizane alin 2000liralik bi laptop bu is huzur icinde cozulsun
  • allah yazdiysa bozsun  (14.02.16 12:44:06)
1. alışman bir haftayı bulur. çevrende sana gösterebilecek birileri yoksa sıkıntı yaşayıp hüsrana uğraman olası.
2. sandığından daha iyi.
3. bilmiyorum. oyunun adını yaz ve bak mac versiyonu var mı.
4. sorunsuz, virüssüz, hızlı. ama en önemlisi kafan rahat. cart curt saçma sapan problemler vermiyor
  • sen git ben geliyorum  (14.02.16 13:06:39 ~ 13:08:03)
anlamadığım nokta bu sorulara bir cevap bulmuş olman lazım imac alman için. imac almak istiyorum deyip neden alman gerektiğini sormuşsun. biraz sarkastik bir entry olmuş. sonuş olarak al, içinde kalmasın bence :)

  • bruceandwayne  (14.02.16 13:28:29)
paralel desktop kurup gerekli durumlarda windowsta istediğin her şeyi yaparsın. mac'te şu var mı yok mu muhabbeti anlamsız.

paran baya bolsa, yılda 1 kez çökecek süper ekranlı iyi bir bilgisayar olarak imac al. borca gireceksen yaklaşma.
  • 507  (14.02.16 13:55:11 ~ 13:55:58)
@bruce

evet bunlara cevap bulmak istiyorum zaten, o yüzden duyurudayım?

almak istememe neden olan beklentiyi belirttim ve halihazır kullanıcılara merak ettiğim konuları sordum, cevaplara istinaden satın alma kararı vereceğim, sarkastik olan ekşi duyurunun mantığını kavramamış olup insanlara cevap yazman.
  • theos ek mekhanes  (14.02.16 13:56:42 ~ 14:02:58)
os x'e geçen sene geçtim, oyun oynamıyorsan doğru yoldasın

  • staghound  (14.02.16 15:31:13)
Mid-2011 tarihli bir imac kullanıyorum. Ram ve ssd ilavesi yaptım. Çok memnunum.Ama yeni modellerin en önemli üstünlüğü ekran kalitesi. Çok stabil, bunca senedir kullanıyorum, hiç çöktü mü anımsamıyorum. Bazen programlar sorun çıkartabiliyor, ama sistemi etkilemeden programı sonlandırmak mümkün.
Mac Os x muhtemelen dünyanın en kolay alışılan sistemi. Fare kullanmayı bilmek yeterli.
Windows'ta vazgeçemeyeceğin programlar varsa bootcamp yardımıyla Windows da kurabilirsin.
Oyun konusunu bilmem, yeni oyunları takip etmiyorum.
Ben şahsen bir daha windoze ortamına geçmem. Pc kullanmam gerekirse Ubuntu falan kurarım. Zaten öncesinde Ubuntu kullanıyordum.
  • animus  (14.02.16 22:53:12)