öğrenciye beleş pasaport

ne kadar beleş? yine bişeyler çıkacaktır cebimizden di mi?

10 yıllık olan da beleş mi bu arada?

bi de nasıl bi prosedür izlemek gerek bu beleşlikten faydalanmak için, öğrenci işlerinden bişey mi alıyoruz napıyoruz?

edit: ha bi de 25 yaşını doldurunca para falan istemiyorlar di mi, ya da anca 25 yaşına kadar geçerli pasaport vermiyorlar di mi?

öğrenciye değil 25 yaş dolana kadar diye biliyorum, yani 25'i doldurduğunuz güne kadar geçerli olacaktır. Defter bedeli yine ödersiniz muhtemelen, ayrıca daha tasarı bu, bikaç aydan önce çıkmaz.
Eğer eğitim vs için gidiyorsanız zaten ücretsiz öğrenci işlerinden belge alarak ama o da gideceğimiz eğitimin sonuna kadar yine.

  • whoosie  (10.02.16 17:05:59 ~ 17:07:45)
@whoosie çıktı bile.

biraz araştırdım, harçlar kanununda yapılan değişiklik şu:

Harçtan müstesna işlemler:
Madde 85 – Pasaport Kanunu hükümlerine uygun olarak verilecek aşağıda yazılı pasaportlar, ikamet tezkereleri ve
tasdik işlemleri harçtan müstesnadır:
a) Diplomatik pasaportlar, hususi pasaportlar ve hizmet pasaportları,
b) Yabancı memleketlere münhasıran öğrenim için gideceklere gerek Türkiye'den çıkarken ve gerekse yabancı
memleketlerde öğrenimlerini tamamlayıncaya kadar verilecek pasaportlar,
c) Yabancı memleketlerde yoksul kalmış oldukları sabit olan Türk vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti
konsoloslukları tarafından münhasıran Türkiye'ye dönüş yolculuğu için muteber olmak ve veriliş tarihinden itibaren en fazla
üç ay içinde kullanılmak üzere verilecek pasaportlar,
d) Seyahatleri Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlıyacak mahiyette bulunduğu sabit olanlarla, Milli
Eğitim Bakanlığının izni ile ilmi incelemelerde bulunmak veya yabancı memleketlerde yapılacak, spor temas ve
müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar,
e) Yabancı memleketlerde, Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen veya tasdik olunan evrakın Dışişleri
Bakanlığınca tasdikı,
f) Türkiye'deki yabancı konsolosluk müstahdemleriyle, bu konsoloslukların meslekten olan memurları yanında
ikamet etmek suretiyle hizmetlerinde bulunan yabancılara verilecek ikamet tezkereleri (Karşılıklı olmak şartiyle).
g) (Ek: 11/8/1999 - 4444/11 md.) Dışişleri Bakanlığınca mütekabiliyet esası gözönünde tutularak belirlenecek
ülkeler uyruklarına verilecek ikamet tezkereleri (1)
h) (Ek: 29/1/2016-6663/4 md.) Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar.

benim bundan anladığım hiç bi sınırlama falan yok, 25 yaşın altındaki öğrenci gidip 10 yıllık pasaport alabilir. doğru mu anlamışım?
  • loser blueser  (10.02.16 17:12:21 ~ 17:12:49)
tamam sınırlama yok ama 24 yaşında 10 yıllık alabilirler demiyor. 25'i geçince o yasa bitmiş oluyor sizin için, o yüzden 25'i doldurana kadar işte. Gerçi varsayımsal tabii, daha kesinleşmiş bişi yok.

  • whoosie  (10.02.16 17:13:41 ~ 17:15:52)
25 yaşını geçince o yasa bizim için nasıl bitmiş olur? öyle bi hüküm yok ki. amaç o olsa öyle bi ekleme de yapılırdı maddeye. bu maddeye dayanarak bana "25 yaşını doldurmana 2 yıl var ancak 2 yıllık pasaport veririz sana" demeleri mantıklı gelmiyor.

konu hakkında bilgisi olan varsa cidden cevap bekliyorum.
  • loser blueser  (10.02.16 17:17:55)
bu da maddenin gerekçesi: postimg.org

  • loser blueser  (10.02.16 17:33:09)
Abi yukarıda kanun verdik, resmi gazete verdik, hala aynı.

  • [silinmiş]  (10.02.16 19:28:29)
25 yaşına kadar geçerli olacak gibi geldi bana kanun maddesi.

  • burya  (10.02.16 19:46:19)