alerjiyi yaşadığımız yer etkiliyor mu?

Şöyle ki mersin'de doğdum ve çocukluk çağına kadar oradaydim; bu dönem içinde sürekli bir alerjik durumum vardı, öksürürdum burnum tikanirdi. Sonra yurtdışına taşındık, o dönem içinde bir kere bile burnumun tikandigini hatırlamıyorum
bir de annem bu konuda sürekli bir hassasiyet gösterdi. Her gün toz alır, özel elektrik süpürgeleri kullanır, halı sermez. Şimdi ben istanbul'da yaşıyorum. Son bir senedir istisnasız her sabah burnum tıkalı uyanıyorum. İşin açıkçası her gün toz almaya zamanım olmuyor, evimde küçük olduğu için özel bir süpürge almadım.

Bu durumda yaşadığımız şehir, evin her gün supurulmesi, toz alınması vs etkiliyor mu? Ona göre evde değişikliğe gideceğim ama şehir de etkiliyorsa napacagiz? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

Denizlideyken hic burnum akmazdi. Ara tatilde falan istanbula gelir gelmez baslardi burun akintisi artik ucaga binene kadar...meger cocukluktan kalan pelus hayvanlarim ve halidan kaynaklaniyormus. Atinca hepsini gecti

  • la noix  (09.02.16 09:23:28)
Esas önemli olan ev içindeki toz miktarı. İstanbul'dayken bana da sürekli oluyordu. Kıbrıs'ta ailemin yanına taşındım, geçti. Geçenlerde istanbul'daki abimin yanına gittim, gene fena... Yani ortamdaki toz, halı, hayvan vb etkiliyor elbette.

Ama bizzat şehrin de nemlilik olarak etkileme ihtimali olabilir, emin değilim. Ben istanbul'da dışarıdayken pek olmazdı ama, evde olurdu. Evde değiştiremeyeceğin bir faktör olarak rutubetten de kaynaklanıyor olabilir.
  • long live rock n roll  (09.02.16 09:44:03)
Long live, evim öyle toz içinde çok kirli değil aslında. 2 günde bir supurup toz alıyorum ama süpürge çok iyi değil. Hepsini çekmiyor olabilir, haklısın.

  • fraise  (09.02.16 09:50:08)
Ek olarak; nevresimler ve özellikle yastık kılıflarını da ara sıra değiştirmeyi unutma.

Yine geçenlerde abimin evinde bir köşede atıl duran bir bereyi taktığım anda deli gibi hapşırmaya başladım, burnum aktı. Ya da şınav çekmeyi deneyince başlamıştı, yüzüm yere ve dolayısıyla tozlara yaklaştığı için. Uzun süre bir yerde duran eşyaların yerini değiştirince, çekmece vb karıştırınca da olabiliyor. Yani özet olarak, sen yerleri süpürüyorsun filan ama bazı küçük köşelerde kalmış büyük miktarda tozlara temas olunca havaya yayılıyorlar ve seni etkileyebiliyor.

Temizlik olayını didik didik yapamıyor olabilirsin (ben de yapmıyor(d)um). Zaten alerjik durumun varken böyle didik didik temizlik yaparsan da alerjin azar (yaparken maske belki?). Yeterli temizliği yapamadığını düşünüyorsan 2 haftada bir muntazam temizlik olması için birini tutabilirsin, 1-2 ay dene bakalım değişen bişey oluyor mu.
  • long live rock n roll  (09.02.16 10:06:03)