vlc player sorusu

film açtığım zaman pencere çok büyük bi şekilde açılıyor, ekranın dışına taşıyor falan sürüklemek zorunda kalıyorum her seferinde. sabit bi açılış boyutu belirleyemiyor muyuz? ayarlarında çok aradım ama bulamadım, belki vardır bi yolu diye sorayım dedim.

ayarlardan videoya gel.
sirayla video setting - display - fullscreen kısminda tik varsa kaldır. yeniden baslat bakalım.

  • 1adam  (06.02.16 18:15:56)
Tam ekranda tik yoktur muhtemelen. Açılan boyut videonun orijinal çözünürlüğü. O da muhtemelen 1080p video olduğu için 1920x1080 şeklindedir. Daha düşük çözünürlüklü ekranlarda büyük olarak açılması normal. Şu an windows'ta olmadığım için bakamıyorum ama VLC player'ın exe dosyasını bulup özellikler sayfasını açarak uyumluluk sayfasında yer alan 640x480 ile başlat tikini aktif hale getirip çalıştırmayı deneyebilirsin.

  • himmet dayi  (06.02.16 18:23:34)
GOM Player'da var o özellik. VLC'de standart tuş karşılığı nedir bilmiyorum ben tuş örtüsünü değiştirerek kullanıyorum ama... 'Görüntü' menüsünden 'Yakınlaştır' altında yarım ya da çeyrek seçeceksin. Tek tuşla yapabileceğin için sorun olmuyor.

Araçlar -> Ayarlar -> Kısayol Tuşları altında
1:4 Çeyrek
1:2 Yarım
1:1 Özgün
2:1 İki Kat

Yukarıdakilere boştaki bir tuşu atayabilir ya da orjinal tuş kombinasyonunu görebilirsin. Eğer istersen tek tuş da atayabilirsin. ", 1, 2, 4 gibi.
  • neotunc  (06.02.16 19:13:03)
@himmet dayi

oradaki ayarlar kısmı kapalı, izin vermiyor tik koymama.

@1adam

tik yok

@neotunc

3 kere okudum bişey anlamadım yazdığından dostum :)
  • loser blueser  (06.02.16 21:08:26)
1. İstediğin özellik GOM Player isimli video oynatıcıda mevcut. Hem ters hem düz olarak. Video şu çözünürlüğün üstündeyse benim belirteceğim çözünürlüğe (800x600, 640x480 vs) otomatik al ya da küçükse şuna otomatik büyüt şeklinde.

2. VLC'de bu özellik yok ama her oynatıcıda olduğu gibi manuel büyütme küçütme seçeneği mevcut. Bu büyütme küçültme seçeneğine istediğin klavye karşılığını sen atayabiliyorsun. Ayarlardan büyütme küçültme için kullanılan klavye tuşlarına bak. Muhtemelen çift tuşla yapılıyordur. Atıyorum Ctrl + 1, 2 gibi. Bunu tek klavye ya da mouse tuşu ile değiştir. Böylece her videoyu açtığında tek dokunuşla yarıya ya da çeyrek boyuta indirebilirsin.
  • neotunc  (07.02.16 20:21:16)