Vlogger izleyicilerine soru & video çekim teknikleri

Selamlar herkese,

Bir ay kadardır vlog işlerine merak sardım ve youtube'daki kitlem yavaş yavaş büyümekte :) Oyun ve makyaj kanalı bolluğunda kendimce birşeyler üretmeye çalışıyorum. Sürekli olarak çekim teknikleri ve kendimi nasıl geliştirebilirim diye araştırma yapıyorum.

Sorum ise şöyle, Casey Neistat tarzı dünyada çok izlenen vloggerların videolarını izlemekten hoşlanıyor musunuz? Sizce vlogta nelerin olması ilginizi çeker? (mesela sabah uyandım, yemek yedim, tuvalete girdim, otobüse bindim, işe gittim olarak değil de değişik ne olmalıyı kastediyorum)

Önümüzdeki hafta 3 haftalığına yine gemiye gidiyorum, bu sürede yurtdışına gidişim, Brugge ve Brüksel'den videolar, gemideki günlerim, gittiğim ülkelerdeki videoları yayınlamayı düşünüyorum. Muhtemelen de Filipinli personelle muhabbetim bolca olacak.
Şu anda mevcut kanalım pek istemesemde mesleki yöne kaydı ciddi ciddi soru cevap fln yaptım:) Üniversite tercihi yapacak genç arkadaşlardan bir kitlem oluştu :P Bunu biraz kırıp eğlenceli maceralı bir vlog olsun istiyorum.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Neistat bu isi uzun zamandir yaptigi, arada ilginc hayati oldugundan öyle bence. Adam konusurken ben bazen cok sikiliyorum. Tamamen "guilty oleasure" gibi olacak ama megan batoon diye dansci bir kiz var, o ve onun tarzinda "enerjik" vloglari seviyorum. Ungefilmt var alman mesela, sayilip bayilanlar var, ayni odada kalsak abi bi sus allahini seversen derim. Öyle itici geliyor.

Neistattan isin püf noktalarini ögrenmeye calisiyordu devinsupertramp. O videolari kesinlikle izle. Ben neistattan daha basarili buluyorum mesela devinin vloglarini.

Kamerayla muhabbetin limiti olmali, göz temasi kurman önemli kamerayla, sürekli cevreye ya da kameranin ekranina bakacaksan olumsuz bence. Icerik eglenceli olmali, kisilik meselesi, kesinlikle enerjik editlemeler olmali. Müzik olmali el verdigince. Sadece sen endeksli de olmamali.
  • aynadakiyabanci  (02.02.16 19:53:08)
@aynadakiyabancı Teşekkürler önerilere, devinsupertrump'ta kullanılan ekipmanların onda birine bile sahip olmadığımdan böyle etkileyici çekimler zor :)

Önerilerini dikkate alacağım :)

Teşekkür ederim
  • Northern Mariner  (02.02.16 20:21:28)
Devin zaten vloglarda gopro, telefon veya sony dsc rx100m iii falan kullaniyor. Red kamerayi tutup da vlog cekmek insan isi olmazdi zaten. Vloglari genelde ekibindeki cocuklara birakiyor, ekip enerjik. Muhabbetler sempatik. Cok eglenceli degil ama bir seyler görüp egleniyorsun. Tek basina mizahini yeterli bulmuyorum ama amaclari da o degil.

Neistatla bir araya geldiklerinde mesela, kameraya bakiyorken gözlerimin baska yere bakmasini engellemek icin sürekli günes gözlügü takiyorum vs demisti neistat. Püf noktalari vermisti. Devin ne yaptigini gayet iyi biliyor, o yüzden devini örnek almak gayet olumlu olur bana kalirsa.

Vloglarinda drone vs yok, bts videolari gene biraz asmis oluyor ama özellikle yunanistani kapsayan gezilerindeki vloglar ve bali gezileri oldukca renkliydi.

youtu.be

Su videoda devinin cekimleri asiri profesyonel degil (devinin normal haline göre) ama müzikle editleme öyle uyumlu ki neistatta böyle seyler görmüyorum pek. Ya neistata zerre isinamadigimdan oldugundan daha kötüymüs gibi yorumluyor da olabilirim. Neyse, kanal paylasirsan bakmak da isterim acikcasi. Yani özetle görsel zevkli olmali, güzel editlenmeli, kisiler ya da ögeler (müzik, ortam, edit) enerjik olmali. Böyle ise beni cekiyor, yoksa aha vlog diyip geciyorum.

Tamamen bireysel fikrim. Ben keyifle izleyecegim diye sub sayin eksilere bile düsenilir, geneli ve trendleri pek takip etmiyorum.

Basarilar, ama öncelikle iyi eglenceler. Play button alirsan ifsasini da isterim burada ama:)
  • aynadakiyabanci  (02.02.16 20:40:21)
@aynadakiyabancı Tabiiki daha 60 aboneye ulaştım ve nereye kadar gideceğimi bilmiyorum :) Sağolsun tanımadığım ama vloga bir şekilde ulaşan birkaç kişi bir nevi tanıtımımı yapmış :)

Kanalı özelden soranlar oldu bari buraya da koyayım merak olmasın
www.youtube.com
  • Northern Mariner  (02.02.16 21:41:13)