Aile Birleşimi Vizesi için Almanca Öğrenmek

Sevdicek Alman, Haziran'da Türkiye'de evleneceğiz. Bu gittiğimde yabancılar ofisine gittik süreç nasıl ilerleyecek diye. İnternet araştırmalarımızla, o 7 göbek Alman olduğu ve ikimizin de eğitimi işi gücü olduğu için, A1'di, sınavdı aile birleşimi vizesiydi uğraşmayacağımıza inanmıştık, şart olduğunu öğrenince morardık.
Ben tabii bir de bunun için panik oldum. En son bundan 8-9 sene önce 1 aylık kursa gitmiştim, üniversitede de sözde Almanca aldım 3 dönem ama sanırım bu güne kadar kalmadı o temelin hiç biri.
Dolayısıyla sorum şu; ben bu işi nasıl yapayım? Kursa mı gideyim özel ders mi alayım? Şu kurs iyidir diyen var mı? (fiyat/performans olarak, şahsen 1 ay için 1000tl veresim yok, zaten tonla masraf çıkıyor her gün) Ya da ben ders veriyorum şu kadara, biz bu oyunu bozarız diyen?
Bir de sınav nasıldır? Zorluğu konusunda "Yaa kasma çok zor değil" falan diyen olursa moral olur, mutlu olurum.

Cevaplar için de peşin teşekkür.

7 göbek alman olan sevdiceğin ile sürekli skype (şu an yanyana olmadığınızı sayıyorum) eğitimi alarak olabilir. ikiniz de bi kitap indirirsiniz, o sana öğretir niye böyle ne zaman böyle bilmem ne diye. sonra da gider bi öğrenci bulursun almanca okuyan, ondan da ders alırsın. hem ucuz olur, hem işini görür.

  • buckminster  (02.02.16 14:14:37)
@buckminster almanca okuyan öğrenci mantıklı, belki öyle biri çıkar diye de umuyorum ama işim sevdiceğe kaldıysa patates. İkimiz de çok beceriksiziz eğitim konusunda.
En son küçük ünlü uyumunun mantığını anlatmaya çalışırken farkettim kabiliyetsizliğimi, o da bir der-die-das anlatamadı zaten.

@terliks işte ben de ondan korkuyorum, şimdi o paraya 2 bilet alırız sonuçta ama pintiliğim tutup da gitmez, tek başıma da tiyo miyo bilmediğim için beceremez kalırsam çok fena rezil olurum. Çünkü galiba bu A1'den farklı. Ne kadar farklı bilmiyorum ama aynı kursun normal A1'i 100, aile birleşimi A1'i 120 saat görünüyor. (evet fark konusunda yürüttüğüm tek mantık bu düz olan)
  • tungur eezi  (02.02.16 14:27:25 ~ 14:32:47)
a1 seviyesi bayagi kolay, o konuda sikinti yok da almanyaya gidince evden disari da cikmayi planliyorsaniz a1"i hedef almayi birakin ve hazirana Kadar kursa yazilin. zaten almanyaya gidince 1 sene icinde en az b1 olmaniz beklenecek, simdiden baslayin Zaman kaybetmemis olursunuz.

a1"i dert etmeyin, en dusuk seviye, rahatlikla yaparsiniz.
  • fayfim  (02.02.16 15:17:11)
@fayfim gittiğim zaman ilk 6 ay boyunca tüm zamanımı ayırabileceğim doğru dürüst bir dil kursuna gitmeyi düşünüyorum, evden çıkmak için İngilizce bilmek yeterli olsa da tabii ki hedefim o değil :) O yüzden zaten bu dayatma sinirlerimi bozdu. Şimdi doğru dürüst bir kursa ayıracak, maalesef ne zamanım ne kaynağım var ve dandik bir sınav için dandik temeller atmak istemiyordum açıkçası

  • tungur eezi  (02.02.16 15:22:37)
evden cikmak icin ingilizce kesinlikle yeterli degil. burada yasayacaksaniz ingilizceyi unutun. cok yanlis.

finansal sikinti varsa tabi yapacak bir sey yok. ama en azindan a1 seviyesini iyice halletmeye calisin ki almanyaya gelince a2den baslarsiniz belki. benim esim ozel ders alarak yapti. oluyor yani. tahsil durumunuzu bilmiyorum fakat almanyaya evlenerek gelenler genelde dusuk tahsilli olduklari icin o aile birlesimi kurslari da onlarin da anlayabilecegi sekilde yavas yavas sindire sindire oluyor. eger uni mezunu falansaniz seviye dusuk gelebilir size. zaten a1de oyle karsilikli fazla konusabilecek Kadar ogrenmeyeceksiniz. nasilsiniz iyiyim, bu sayi kac falan.
  • fayfim  (02.02.16 15:29:06)
A1 seviyesi cok basit ve temel bir seviye. Adres sorma, saat kac onu söyleme gibi cok basit diyaloglar, temel kelimeler ve gramer. Evde calisarak ve sevdiginizle bol bol konusma pratigi yaparak rahatlikla ilerletebilirsin. 2 ayini alir. Zaten bu seviyede almanca bilgisinisi alman devleti kendi icin degil senin icin istiyor, adaptasyonun kolay olsun, acil birsey olursa en azindan iletisime gec diye. O nedenle iyi bir motivasyonla cok kisa sürede hallersin.

  • emrahday  (02.02.16 15:37:24)
Açıkcası yeni gördüm duyurunu. belki konuyu halletmişsindir, ama 4-5 yıldır A1 sınavı için ders veren biri olarak, daha önce cevaplanmış yazılarda çok basit bir sınav, kolay geçiliyor, evde çalışılsa olur gibi yanıltıcı durumları gördüm. o yüzden yazma gereği duydum. ayrıca almanları da iyi bilmek gerek, bizde ki gibi aylaklık söz konusu değil, 1 puanla sınav tekrarlatıyorlar. ayrıca diğer bir konuda, onlarında yolunu bulduğunu düşünüyorum, her sınav için para yatırılıyor, 10 kez sınava girenleri duydum. 3-5 cümle bilirsen geçersin gibi bir durum yok, sınav 3-4 bölümden oluşuyor, mektup yazımına önem veriyorlar. şunu söyleyebilirim ama, üniversite mezunu olan ve biraz ingilizce bilen olayı daha iyi kavrıyor ve başarıyor. bunu da şu yüzden yazdım; zamanında ilkokula dahi gitmemiş birini bu sınava hazırladım. ilkokul mezunu olmanın bile ne kdar önemli olduğunu da o zaman anladım. kolaylıklar dilerim.

  • novalis88  (28.02.16 20:27:29)