kahve,sadece kahve

her sabah 1 fincan nescafe classic içiyorum, geçenlerde de nescafe espresso'yu alıp denedim. ayrıca kahve dünyasının filtre kahve setini aldım ve kahve işinde giderek yukarılara çıkmaya, daha farklı tatları bulmaya çalışıyorum.evet konunu özü bu.

birkaç gündür de farklı filtre kahve yöntemlerini araştırıyorum.

kahhve.com

urun.n11.com

kahhve.com

ayrıca tchibo, starbuck ve farklı markların çekirdek kahvelerini de araştırıyorum.

böyle araştırdıkça mocha pot, chemax, aeropress, sifon kahve ve bir de soğuk demlemeyi, hepsini tek tek alıp deneme isteği depreşti.
bugün öğütülmüş kahve almak için, işletmelere kahve ve kahve makineleri satan bi bayiye girdim. oradaki adam da tek kaşıklı ve basınçlı kahve makinesi alıp kendimi geliştirebileceğimi önderdi.

evet yoldaşlar, siz ne önerirsiniz ? ben ne yapayım ?

Bu kadar çok kahve anksiyete yapabilir. Dikkatli içmeni tavsiye ederim.

  • füt  (01.02.16 21:15:58)
nesperesso makinasi alip kulube uye ol. her ay sana kapsul gondersinler. en klasi bu.

  • mayeskuel  (01.02.16 21:20:52)
basit bir filtre kahve makinesi al, tchibo ya da starbuckstan kahve çektir. kahve dünyası ile uğraşma hiç

  • lushdiamond  (01.02.16 21:44:54)
çok kasma, türk kahvesi candır

  • grid  (01.02.16 23:03:42)
delonghinin öğütücüsünü al. sonra basit bir filtre kahve makinesi veya espresso makinesi al. urban coffeeden taze kavrulmuş kahveni çekirdek olarak al, kullanacağın kadar öğüt.

  • inheritance  (02.02.16 08:25:09)
delonghi iyi marka, ben de almayı düşünüyorum. şu anda bende moka pot var. kahveleri de e-gurme.com'dan alıyorum (internetten araştırdım biraz bu siteyi tavsiye eden çok kişi vardı). yaklaşık iki aydır buradan çekirdek olarak alıyorum kahveyi. bu tarz bir iki site daha var ama genel olarak starbucks'ı çok önermiyorlar. Evde bi öğütücüm var onunla öğütüp yapıyorum direkt kahveyi. öğütülüp paketlenmiş kahve ile anında öğütülüp yapılan kahve arasında oldukça fark var. Normalde şekersiz kahve içemem, bu şekilde yapınca şeker katmaya bile gerek kalmıyor.

Süt köpürtücüsü almıştım bir de aliexpress'ten ama tavsiyem tchibo'dan alman eğer almak istersen. çin malı olduğu için içinde motor çok kuvvetli değil, iyi köpürtmüyor.

Ben de araştırıyorum şu sıralar değişik kahveleri ama biraz pahalı bir hobi :D en azından idare eder bir espresso makinası alayım dersen yaklaşık olarak 1000 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor.
  • mesene  (02.02.16 08:35:38)
Öncelikşe demleme tekniği senin damak tadına kalmış bulunduğun yerdeki yerel kahvecilerde bu tür 3. dalga demleme ekipmanalarını deneyebilirsin. Kahveyi kahve dünyası, starbucks gibi yerlerden değil de yine üçüncü dalga kahvecilerden taze kavrulmuş olarak alıp kahveyi içmeden önce çekmen en mantıklısı olur. Çekilmiş kahve 8 saat içinde tazeliğini kaybetmeye başlar, çekirdek olarak saklaraan eğer 1 aya kadar tazeliğini korur.

Öğütücü olarak seramik değirmenli öğütücülerden almanı tavsiye ederim. Harionun mini mill ve mill skretion modelleri var el değirmeni olarak onlara bakabikirsin.

Ben evde aeropress kullanıyorum, çekirdeklerimi ise kronotropun internet sitesinden kavrulunca gönder seçeneğini seçiyorum. En taze şekilde evime geliyor. İçmeden hemen önce yeteri kadar kahve çekip demliyorum. Dışarıda içtiğim kahvelerden daha başarılı sonuçlar elde ediyorum.
  • bugraok  (02.02.16 10:34:17)
açılın bu benim konum.

şimdi dostum, yaklaşık 10 yıla yakın bir kahve ile teşrik-i mesaim oldukça fazla. bundan kastım nescafe ya da jacobs tarzı granül kahve değil, direkt olarak çekirdek kahve ve demleme tekniklerinden bahsediyorum. kahve binlerce yıllık bir şey ve işin heyecan verici tarafı günümüzde bile, yeni yeni kahve demleme teknikleri çıkıyor. stabil bir şey değil yani. bu yüzden hep canlı bir kavram da kahve olayı. aeropress'ler çıktı, ne bileyim cold drip olayları var falan. hep bir devinim söz konusu ve haklısın, hepsi de acayip merak uyandırıyor.

benim elimde vacuum pot (şu syphon coffee maker dedikleri), filtre kahve makinesi, french press, moka pot ve tchibo'nun kapsül makinesi var. bunların hepsinin tadı farklı, olayı değişik.

ben en çok tchibo'nun makinesini kullanuyorum, bunun da nedeni aletin tek tuşla kahve hazırlaması. yani kolaylık faktörü. bunu gütmediğim zamanlarda kahvemi grinder'ımda çekip, moka pot kullanıyorum. çünkü yoğun ve sert kahveleri seviyorum. buna da en yatkını moka pot oluyor (evet bialetti). ardından da french press'i kullanıyorum (evet bodum). kısacası, en az uğraştıranı en fazla kullanıyorum diyebilirim.

espresso tüketmiyorsan, basınçlı kahve makinelerinin o kadar da hükmü okunmuyor. binlerce lira verip almak, açıkçası bana (en ince zevkin bu değilse) gereksiz geliyor. 80-90 liralık moka pot'lar bu iş için en ideal demleme aletlerinden biri. keza french press'ler de öyle. bir de ben analog olayını seviyorum. ocakta kaynayan bir moka pot fikri, çok cezbedici benim için. vacuum pot'u ise neredeyse hiç kullanmıyorum, pisliği çok fazla zira. chemex ve hario ise aynı mantıkta. o da ultra analog. açıkçası onu da almayı düşünüyorum bu ara.

hasılı, bu olay biraz zevk meselesi. uğraşmak güzel diyorsan, dediğim şeyleri düşün. ona göre bir seçim yap. ama sanmıyorum ki french press aldın ve tamam dedin, önrümün sonuna kadar bunla idare ederim ben. çünkü kahve biraz da kendini şımartma olayı. önemsiyorsun ister istemez.
  • mermize  (02.02.16 10:52:42 ~ 10:53:00)