Imac ile ilgili sorularim var..

pc'den (windows) imac'e gecis yaptim... biraz sert bir gecis oldu. alismaya calisiyorum.

sormak istediklerim

1- apple store'da iMac icin olmazsa olmaz dediginiz uygulamalar nelerdir? (oyun sormuyorum... browser olur, film izletmek icin player olur, harika uygulamalar olur, neler kullaniyorsunuz?)

2- safari her videolu siteleri acmiyor. dizi siteleri vs.. e chrome u da bulamadim apple store da. nedir cozum?

3- bu klavyelerin kisayollari windowstakiler gibi degil mi. ctrl c , v, x gibi seyleri hangi tuslarla yapiyoruz bu klavyede yahu. control tusuyla olmuyor. bir arkadasim elma tusu dedi oyle bi tus yok : )

adam gibi bir tek logic pro x kurulu bilgisayarda su an. zaten alinis amaci da o, hoş...

hayırlı uğurlu olsun imacin

  • yonge and bloor  (29.01.16 22:02:40)
Macbook Air'e sizin gibi keskin bir dönüşle geçtim. Kendi deneyimlerimden bahsetmem gerekirse:
2) Chrome'u kendi sitesinden indirebilirsiniz. www.google.com
3) CTRL yerine COMMAND (cmd) tuşunu kullanmanız gerekiyor. C-V-X-Y-Z (kopyala, yapıştır, kes, geri al, ileri al, vb) Windows'taki ile aynı işlevleri görüyor.

Kafanıza takılan en ufak problemi "x on mac" diye arattığınız vakit milyon türlü çözüme google'dan ulaşabiliyorsunuz. Kendi kendinize Amerika'yı yeniden keşfetmeye çalışmayın, ben denedim, bayağı zor oluyor :)

Hayırlı uğurlu olsun yeni bilgisayarınız.
  • gonion  (29.01.16 22:40:21)
1. Olmazsa olmaz bir uygulama yok, ihtiyaca gore degisir. Cogu olmazsa olmaz uygulama zaten MacOS'un icinde geliyor

2. Chrome candir. www.google.com

3. Hayir degil, klavye kisa yollari farkli. Ama aslinda benzer. Sadece her sey icin Command (ya da elma) tusunu kullaniyoruz. Command+C, Command+V
  • crown  (29.01.16 22:43:21)
çoğu uygulamayı apple store dışından bulabilirsiniz zaten. apple store iphone'daki gibi değil. imac dediğiniz mac os x diye varsayıyorum. imac normalde taşınabilir cihazlara verilen isim (ipad, iphone, ipod gibi)

1- Appstore dışından:
smcFanControl: işlemcinizin fan hızını kontrol edebiliyorsunuz. Yazın işe yarıyor.
appcleaner: kurduğunuz bir uygulamayı izini bırakmadan kaldırmaya yarıyor.
unarchiver: winrar'ın aynısı
gom player ya da vlc player: video oynatmada birebir. vlc daha stabil, gom yeni geldi mac'e ama ben gom'a daha alışık olduğum için gom kullanıyorum.

2- safari her siteyi açıyor. ben ilk kez sizden duydum açmadığını. mac için en iyi browser açık ara safari. normalde büyük firefox fanıyım ama mac'te safariye yaklaşamıyorlar bile.

3- ctrl yerine cmd duşunu kullanacaksın. elma tuşu dedikleri şey o cmd tuşu.
Şu ikisini okuyun, faydalı olacaktır:

support.apple.com
www.sihirlielma.com

alıştıktan sonra "ulan windows ne kadar kötüymüş" diyeceksiniz. hayırlı olsun.
  • himmet dayi  (29.01.16 22:47:29 ~ 22:48:01)
@himmet dayi
uzun süre mac os x kullandım "ulan windows ne kadar kötüymüş" demedim hiç

  • toua tokuchi  (29.01.16 23:07:54 ~ 23:08:07)
@ karakteri yazarken eliniz baslarda cmd'ye alistigindan bolca CMD+ Q yapacaksiniz. Pencere kapanacak. Buna hazirlikli olun :)
Eger iphone kullaniyorsaniz VLC icin iphone'da VLC remote uygulamasi var. bilgisayari tv'ye baglayip filim izlerken VLC'yi uzaktan kumanda edebilirsiniz. Candir
Ekranda bir suru pencere varken hepsini arka plana atmak veya geri getirmek icin CMD + F3
Makinada hizlica bir programin/dosyanin adini yazip acmak isterseniz CMD + SPACE yapin. Acilan kutucukta yazin.
Hayirli olsun
  • mononoke  (29.01.16 23:30:23)
1) Cleanmymac 3'ü indirin kesinlikle torrentten full sürüm bulabilirsiniz.
Windows 7,8 deki gibi pencereyi sağa sola üste sürükleyip tam ekran yapmak için BetterTouchTool yine torrentten indirebilirsiniz.
VLC kesinlikle öneririm.
Boom2 uygulamasını tavsiye ederim macin sesini arttırıyor eq ayarları yapabiliyorsunuz.
Torrent uygulaması için Transmission öneririm bittorrentte var transmission daha basit ve işlevsel.

3) @ yazmak için ALT+Q yapıyorsunuz bu beni zorladı ilk başta.
apple tuşu dedikleri cmd= command tuşu oluyor.
shift tuşuna basılı tutup ses kısma yükseltme tuşuna basarsanız ses seviyesini değiştirirken o çıkan sesi çıkarmıyor.
  • volkanaydin152  (30.01.16 00:35:49)