Almanya öğrenci vizesi (d tipi) ve sigorta

Merhaba dostlar,

Almanya'ya ulusal vize başvurusunda bulunacağım yakında(eğitim amaçlı). Ancak kafamı kurcalayan bir durum var.

Şimdi vize için sigorta isteniyor doğal olarak. Gerekli belgelerde şöyle bir madde var:

"Seyahat sağlık sigortası, Almanya’da öğrenci sağlık sigortası (kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana dek geçerli olmalıdır."

ben öğrenci sigortamı almanya'ya varınca yaptırmayı düşünüyordum. Ben ne kadar süreli seyehat sağlık sigortası yaptırmalıyım bu durumda? çünkü almanya'daki öğrenci sigortamın ne zaman başlayacağını kestiremiyorum.

dipnot: A/T 11 belgem yok yaş sebebiyle

ya cok büyük bi para farketmiyor 3 ay falan yaptir iste en az

  • hophophoba  (27.01.16 15:41:07)
3 aylık yaptırırsam adamlar demez mi ben de senin vizeni üç aylık yapıyorum o zaman diye?

  • fersiz hayvan  (27.01.16 15:45:02)
zaten vizen büyük ihtimalle 3 ay olacak, 3 ay dolmadan almanyada vizeni oturuma cevirmen gerekli diye biliyorum. eger bir degisiklik yapmadilarsa.

  • emrahday  (27.01.16 16:01:09)
ha evet vardı bi 90 gün mevzusu, ben de iki senelik seyahat sağlık sigortası yaptırmak sıkıntı olur diyodum. dediğin mantıklı.

teşekkürler cevap için.
  • fersiz hayvan  (27.01.16 16:28:17)
seyahat sigortası yaptırıcaksın 3 aylık. 50 lira gibi komik bi rakama yapıyolar. sonra okuyacağın şehre gidip belediyede (rathaus) orada oturduğuna dair kayıt oluşturacaksın. buradan aldığın belge ile DAK BARMER TK gibi sigorta acentelerine öğrenci belgeni ve seyahat sigortanı da birlikte götürerek başvuru yapacaksın. yani sigortasız dolanmayacaksın ortada amaç bu. eğer ki dil okulu okuyacaksan eğitimden önce, sigorta değerin 45 euro gibi bişe olması lazım. bunu da bi sor emin ol. yoksa aylık 85 euro kitlerler. dil okulunun sigorta koşulları farklı.

  • KidLazer  (27.01.16 17:05:58)