Atom, elektron diye bir şey var mı? ya bize öğretilen şeyler yalansa?

elektron mikroskobu falan demeyin abi. atomlar, elektronlar ve daha alt parçacıklar gözlemlenemiyor fotoğraflanamıyor. yani mikroskobun altında bakteriyi kendi gözlerimizle görüp incelediğimiz gibi inceleyemiyoruz bunları.

bize öğretilen her şey yalan olabilir mi? aslında atom, elektron diye bir şey yok. apayrı bilmediğimiz bir şey var yada madde bütün halinde bir şeyden ibaret olabilir.

bize anlatılan, fotoğrafları gösterilen uzay evren tamamen bir yanılsama ya da yalan ise? hiçbirimizin ay'a yada uzay istasyonuna gidip "aa harbiden uzay internette gördüğümüz gibiymiş" deme şansımız yok yani hiçbir zaman gözlerimizle görüp bilemeyeğiz. nasıl emin olabiliyoruz peki bunca şeyden?

edit: atomlar elektron mikroskobuyla görüntülenebiliyor diyen arkadaşlar, atom 10^-8 büyüklüğündeki küçücük bir top değil ki anasını satayım. çekirdeğin etrafında elekronlar dolaşıyor ve bizim top şeklini verdiğimiz sınırlar hayali çizimlerden ibaret. yani burda bir yanlışınız var. olmayan bir şey görüntülenemez, görüntülenebilecek olan kısım varsa bunlar proton nötron ve elektronlar.

Bi yerden sonra inanman lazım.

  • bigbadabum  (24.01.16 23:11:01)
O yüzden ulan bu işleri kendim de deneyeyim ve gozleyeyim diyip bilim adamı olmamız veya bu bilim milim işleri hep aynı ekolün elinde olmasın diyerek pozitif bilime ve bilim insanlarına destek olmamız gerekiyor.

Bir de havadis değil ki anasını satayım bilimin yanlislanabilir olma ilkesi var yinelenebilir olma ilkesi var. Bunca yıl okudum elli yaşıma geldim adım joshua aha bu da teoremim kabul edin köpekler deyince literatüre geçmiyor bilgi yav.

Oha artık.
  • hic sikilmadan seks yaparim  (24.01.16 23:14:47)
haci atomu bilemem ama sana gosterilen uzay gercek yani en azindan bir kac tanesine teleskopla iyice baktim yalan yok orda. Ha sunu diim niye yani niye adam saklasin senden bunu.

  • tezek  (24.01.16 23:15:16)
atomlar elektron mikroskobu altında gözlemlenebiliyor yalnız gayet

  • panzerkampfwagen iv  (24.01.16 23:31:09)
Kardeş truman show mu izledin naptın? İstersen dünyanın düz olduğuna da inanabilirsin, nasıl olsa dünya turu yapamayacaksın. Atom altı parçalarklari tanımlıyor bilim adamları, sen atom var mı diyorsun. Bilimin nasıl işlediği üzerine daha fazla düşün bence.

  • smurfsmurfsmurf  (24.01.16 23:41:30)
abi curuttun de hayir bizimki dogru mu dediler? 7 milyar insan var, bilimin kendi kurallari dahilinde kim curuturse onun dedigi gecerli olur.

sanki bilim kurumu diye dunyada tek bir kurum varmis gibi dusunmek yanlis.

al incele, farkli bi sey bulursan kanitla. bu oyle degil boyle de. kim engelliyor ki? biz de "lan milyonlarca bilim adami var, elbette incelemistir" diyerek inaniyoruz iste. the truman show gibi bir sey olmasi lazim ancak.

ote yandan, pozitif bilimlere ait bir bolumden mezun olmus biri olarak diyebilirim ki mantiksiz olan bir sey yok gibi. her sey uydurma, tum bilim adamlari bizi kandirmak icin ugrasiyor bile olsa iyi bir temele oturtmuslar.
  • bohr atom modeli  (24.01.16 23:47:48)
abi bu bilim dediğimiz şey dışarıya kapalı bi zümrenin biz eğitimsiz cahil insanlara kısmen sunduğu birşey değil ki. akademik makaleler ortada üniversitelerin kapısı herkese açık, emek veren gidip akademisyen oluyor.

yani neden böyle bişey olsun ki?
  • ghilleinthemist  (24.01.16 23:47:53)
adam m.ö. atomu tanımlıyor, uzak yıldızlar hakkında teori üretiyor, benim vatandaşım 2016'da atomun varlığını sorguluyor. :/

  • makarnavodka  (25.01.16 00:39:54)
1. Atomlar fotoğraflanabiliyor. Hatta atomlarla yazı bile yazılabiliniyor.
www.google.com.tr

2. Cern'de elektronu filme aldılar: www.youtube.com
Elektronun keşfi: www.youtube.com

Atom çekirdeğinin keşfi: www.youtube.com

Göremediğin bir şeye yok demek doğru değil. Bir şeyin olmadığını kanıtlamak imkansız.

ortalama bir teleskop alıp şehir ışıklarından uzak açık bir gecede gökyüzüne bakarsan "aa harbiden uzay internette gördüğümüz gibiymiş" diyeceksin.
  • aksimetre  (25.01.16 00:56:06 ~ 01:27:38)
Türkçe konuşmayı bilmeyen, pozitif bilimi anlamayıp bunu bir, "sorguluyorum ya bu da bir bilim ilkesidir." gibi cahilce kalıplara sokan bir kişinin özel mesaj yoluyla bana hakaret etmesi doğru yolda olduğumu gösterir. :)

  • makarnavodka  (25.01.16 00:58:40)
Elbette yalan. Universite'de akademisyen adaylarina ilk soylenen "biz bu insanlari kekliyoruz, sakin disari sizdirmayin."

Saka bir yana skeptizm okuyanlar icin guzeldir, ama dikkat! Birinci kosul okumak. Eger dedigin gibi olsaydi, laboratuvarda yaptigimiz hicbir seyden sonuc alamazdik.
  • evrim halkasi  (25.01.16 01:02:22)
Adam haklı mesela ben de dünyanın yuvarlak olduğuna inanmıyorum halen.
Koskoca dünyanın top olacak hali yok ya. Hem yuvarlak olsa seke seke giderdi ve çok sallanırdı, ayrıca burdan bakınca dümdüz görünüyor.

trolleme bir yana da atomlar filan rahatça gözlemlenebilir. atom altı hatta proton bileşenleri de teorik olarak hesaplanır sonra uygulamalı olarak dolaylı yoldan ispatlanır.

@tezek de demiş. al bi teleskop geceleri takıl, jüpiter senin venüs benim ordan da uranüse selam çakarsın sonra da ver elini samanyolunun derinliklerine. (o kadar göremezsin)
  • Euxinos007  (25.01.16 01:07:49)
kesinlikle haklısın, bunları sorguamak lazım, belkide matrix'de yaşıyoruz ama bunu asla bilemeyeceğiz...

  • kuzey li  (25.01.16 01:08:23)
bu da benım teorim klasmanına bile yaklasamıyor :/

  • bryan fury  (25.01.16 01:20:42)
teorik anlamda kabul edildiği şekliyle atom diye birşey yok. m.ö.sinde atom olarak tanımlanan şeyle bugünkü atom farklı şeyler. atom etimolojik olarak yunanca "atoma"dan gelir, yani bölünemez demektir. bölünebilen ve parçacıkları olan şey atom olmuyor yani, atomaltı parçacık filan derken "atom"altı demiş oluyoruz. asla bölünemeyen atom bulunursa bu bir devrim olur herhalde ya da tanrıyı bulmakla eşdeğer birşey olur. belki de gerçekten atom diye birşey yok ya da bütün evreni içine alan tek bir atom var.. veya bütün evreni saliseler içinde dolaşabilen bir parçacık.

  • gloomystorm  (25.01.16 03:03:53)
@gloomy, terimler ve kavramlar zaman içinde anlam değişikliğine uğrayabilirler.
günümüzde atom terimi "bölünemeyen" anlamında kullanılmıyor.

  • yalnux  (25.01.16 03:54:28)
Gördüklerimiz konusunda haklısın. Bir insana kendi gözümüzle baktığımızda gördüğümüz farklı, gece görüş kamerasıyla baktığımızda farklı, termal kamera ile baktığımızda farklı görünür. İnsan gözünün algıladığı dalga boyu kısıtlı, bu yüzden gördüklerin de sadece gerçekte olanın belli bir kısmı.

  • kimlanbu  (25.01.16 09:26:10)
panzerkampfwagen +1.

atomlar görülebiliyor. bunu gören aletin adı da elektron mikroskobu.

diğeri için de teleskop diye bişey var, şahane.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (25.01.16 15:21:07)