Neden Nazım Hikmet hep vatan haini olarak lanse edildi?

Merhabalar

Öncelikle amacım doğru bilgiye ulaşmak, herhangi bir tartışma ortamı yaratmak değil.

Wikipedia'dan "Davaları ve Sürgü" kısmını okudum.

tr.wikipedia.org

Şiirler ve kışkırtma yaptığı yazıyor ama bunlar tam olarak nedir bunlar mesela?

Komunistti, sistemi sorguluyordu. O donemde yeterliydi. Gerci bu donemde de vatan haini ilan edilmek icin yeterli.

www.youtube.com
  • evrim halkasi  (24.01.16 14:43:33)
vatan haini ilan edilme sebebi komünist olmasıydı. devletin ve halkın o zamanlar komünistlere karşı "tü, kaka" tutumu vardı (ki hala var). şiirlerinde ideolojisini açıkça yansıtması ve bir yazar-şair olarak çok fazla göz önünde bulunması kendisine olan karşıtlığı artırdı. o da komünizm destekçisi olarak rusya'ya kaçtı. amerika'ya veya avrupa'ya kaçamazdı haliyle o dönemde. amerika'da komünist avı vardı, avrupa savaştan yeni çıkmıştı ve komünizme sıcak bakılmıyordu. yani en iyi alternatif rusya'ydı.

hatta peyami safa ile arkadaşlıkları da bu ideolojik farklılıklar yüzünden bozulmuştur. atıştıkları şiirler var.

kısacası, komünist olduğu ve şiirlerinde ideolojisini yansıttığı için vatan haini ilan edildi.
  • lesmiserables  (24.01.16 14:43:47 ~ 14:44:06)
geziciler neden vatan haini ilan edildiyse aynı sebepten.

  • titiraprap  (24.01.16 14:48:00)
Sıcan savaş sonrası SSCB polonyayı baltıkları macaristan çekoslavakya ve bulgaristanı ilhak ettikten sonra yeni düzeninin komşu ülkelere ihraç etmeye çalışıyordu. Tabii tam sınırda olan bir ülke olarak doğu batı ve kuzeyden SSCB ile komşu olunca, Stalininde karsı verin, ardahanı verin boğazları komple bize açın gibi isteklerinden sonra ülkede rejimi eleştiren, komünizmi öven herkes devlet düşmanı kategorisine alındı. Nazım ise haliyle rusyaya kaçtı, orada stanlinle kankilik yaptı, beni stalin filan yarattı dedi.

tabii nispeten şansılıdır, kapitalist bir ülkede komünist olarak kaçıp kurtulabildi, komünist bir ülkede kapitalist olsa büyük ihtimal gulaglara filan yollanırdı
  • KaraSakall  (24.01.16 15:01:07)
Mustafa Suphi ve arkadaşlarını öldürenler elbette Nazım'ı da hain ilan edecekti.
www.youtube.com

  • satafatli  (24.01.16 15:06:16)
her komunist bir sovyet ajanidir

  • partizan  (24.01.16 23:35:51)