mesnevi

şöylr bir mesnevi varmıdır?
bir tarafında orjinal dizeler, diğer tarafında günümüz türkçesine uygun dizeler, birde hikayelerin düz metin şeklinde anlatılan şekli?
böyle bir şey yoksa hangi mesnevi'yi alayım?

abdülbaki gölpınarlı

mesnevi ve şerhi

www.kitapyurdu.com

3 cildi kimi yerlerde tek tek bulup alabilirsin de.
  • güneyli çocuk  (23.01.16 14:06:06)
Bende prof. Dr. Adnan karaismailoglu nun cevirisi var gayet guzel. Ancak sadece bu bile ansiklopedi gibi. Dedigin sekilde olursa en az 2 koca cilt olmasi gelir ki sanmiyorum bassinlar.

Bir de orta seviye en az dini bilgun olmasi lazim yoksa anlayamazsin.

Misal diyor ki "o guzel yuzlu gibi kör kuyunun dibindesin, daha ne kadar duracaksin? Haydi saril ipe de cik yukari"

Guzel yuzlunun kuyuya atilan hz. Yusuf oldugunu ve yusuf un da guzellik ve yakusikliliyla meshur oldugunu bilmezsen normal bir cumle gibi okur gecersin burayi. Bunun gibi yuzlerce ornek var mesnevi de.

Baska bir ornek : haydi cikar ayakkabilarina da o mubarek vadiye sen de yalin ayak gir ki o padisahlar padisahi seni de aziz kilsin.

Hz musa ya allahin dedigi soz bu. Tur dagina cagirdiginda atese yaklas dediginde ayakkabilarini ve asasini birakmasini soyluyor ya. Ordan cagrisim yapmasi lazim. Padisahlar padiaahi da allah oluyor. Yani boyle temel konulari bilmezsen cogu seyi anlayamazsin. Ne demek iatiyor acaba yalin ayak gel demekle falan diye afallarsin.
  • yaylada cimene uzanip goge bakan savasci  (23.01.16 14:08:53)
  • moderniko  (23.01.16 14:20:23)
Farsça bilmiyorsanız orijinal dizeler bir işinize yaramaz. Mesnevi Farsça yazılmıştır. Abdülbaki Gölpınarlı +1.

  • microfiction  (23.01.16 17:09:55)