skolyoz hakkında

arkadaşıma bugün skolyoz teşhisi konulmuş, bu konu hakkında bilginiz var mı acaba, 20 yaşında genç kız ileride felç olabileceğini söylemişler ameliyat olmazsa. Bu durum fizik tedavi ile düzeltile biliniyor mu? Araştırdığına göre ameliyatın başarısızlıkla sonuçlanma olanağı yüksekmiş.

not: Bunun için önerebileceğiniz doktor var mıdır

Normalde bunun için egzersizler var belli bir oranda düzelme sağlıyor ama o noktayı geçmiş demek ki.

  • angelus  (21.01.16 19:01:51)
Öncelikle geçmiş olsun, benim arkadaşım da 2 yıl önce olmuştu, ki biz de 20li yaşların başında sayılırız. Marmara eğitim araştırma hastanesinde ameliyat oldu, 7 cm boyu uzadı, yalnız ameliyattan 2,3 ay sonra bile eğilirken çok yavaş eğileceksin, hatta bir şey giyinirken bile başkası giyindirecek, baya sabır isteyen bir dönem. Allah şifa versin.

  • dilem  (21.01.16 19:05:23)
Ameliyat olan iki kişi biliyorum. Gecikmeden olsun bitsin. Korkacak bişey yok.

  • jimjim  (21.01.16 19:05:48)
bacak ağrısı sebebiyle gittiğimde çekilen röntgende belli oldu bendeki. ama çok az düzeydeymiş, herhangi bir işleme gerek yok dedi doktor. hatta bana kalırsa röntgen çekerlerken soğuk bi levhaya yaslanmamı istediler, ben de soğuk diye kasıldım biraz nasılsa bacağımı çekiyorlar diye, o yüzden eğik çıkmış olabilir ama düşük seviyedeyse operasyona gerek olmayabiliyor. felç olma ihtimalinden bahsettiklerine göre arkadaşındaki ya ileri seviye, dışarıdan da belli oluyor olması lazım, ya da hala ilerleme aşamasında. bence başka doktora gözükün, özel hastane ise (ne yazık ki) ameliyat için abartma durumları olabiliyor.

  • icim urperiyor  (21.01.16 20:31:54)
ameliyat önerildiğine göre derecesi yüksek olmalı. bende de skolyoz var ama derecesi küçük olduğu için ne dışarıdan belli oluyor ne de bi şikayetim oluyor. tabi ilerlememesi önemli.

ameliyat kısmına doktor karar verir tabi de ben öncesinde ve sonrasında pilates öneriri. hem sırtı güçlendirdiği için omurgaya binen yükü azaltıyor böylece ilerlemesini önlüyor hem de ağrılara iyi geliyor. zaten fizik tedavide verilen hareketlerin çoğu da pilateste yapılan hareketler.
  • halanne  (21.01.16 21:37:35)
40 dereceden fazlaysa ameliyat kararı veriyorlar. neden başarısız olsun ki? başarısoz olacağını bildiği bir ameliyatı hiçbir doktor yapmayı önermez zaten.

  • irsh92  (22.01.16 22:47:46)
ablam olmuştu 1995ti sanırım. emin alıcı yapmıştı ameliyatını. hala ameliyat yapar mı bilmiyorum ama. ablam o zaman 13 yaşındaydı, 18 olunca omurga etrafına yerleştirdikleri platinleri almak için bir ameliyat daha önermişlerdi. ablam sonra aldırmadı. o zamandan beri platinlerle yaşıyor.

ablamı ameliyata götüren süreç aniden hızla bir eğilmenin başlamasıymış.

ailede genetik mi diye baktık sonra. bende de hafif var, ananemde de var. ama ablamınki kadar ileri olmadığından farketmiyoruz bile.
  • ron dennis  (22.01.16 22:53:43)