Akıllı Bileklik - Alınan Kalori Hesabı

Merhaba;

Hediye olarak bir arkadaşıma akıllı bileklik almayı düşünüyorum. Bazı akıllı bileklik modelleri alınan kaloriyi hesaplayabildiğini iddia ediyor. Bu gerçekten mümkün müdür? Yakılan kalori hesabı tamam ama alınan kaloriyi hesaplayabilmesi biraz ilginç geldi bana.

Bu zamana kadar pek incelediğim bir ürün olmadığından sorum saçma olabilir. Kusuruma bakmayın.

Teşekkürler.

sorun saçma değil. kalori hesabı telefonda bile yapılıyor, bir takım temel bilgiler baz alınarak.

bileklik olarak 'fitbir charge hr' önerebilirim. bilekten kalp atışını ölçüyor sürekli. kalori hesabınında kalp atışlarını da dikkate alıyor. o yüzden herhalde biraz daha doğru veriler veriyordur diye düşünüyorum. ben kullanıyorum yaklaşık bir yıldır, burada bayağı da tavsiyede bulunmuşluğum var. ancak malzeme kalitesi maalesef çok iyi değil, kayışta aşınmalar filan oluyor ve bildiğim kadarıyla kayış değişimi şu an için pek mümkün değil.
  • puc  (18.01.16 08:45:54)
@puc

öncelikle teşekkürler. "kalori hesabı telefonda bile yapılıyor" demişsiniz ama telefonda yenilenleri manuel olarak girmek gerekiyor doğal olarak. benim bahsettiğim durum otomatik olarak hiç veri girmeksizin alınan kaloriyi hesaplaması.

aynı şeyden bahsediyorsak sorun yok zaten. tavsiye için de teşekkürler, araştıracağım.
  • arma aski  (18.01.16 08:49:07)
Alinan kaloriyi hesaplayabilecek bir alet benim bildigim yok. Su veya yag icip icmedigimi nasil algilayacak? Kilomdan boyumdan günlük aktivitemden günlük almam gereken kalori seklinde bir yorum yapabilir, ne aldigini söyleyemez manuel veri girilmedikce. Sprite mi sade soda mi iciyorum bunu algilayacak söyleyecek buna göre hesap yapacak bir alet yok bildigim.

Alman gereken kaloridir o.

Uzman degilim, ama teknoloji bir günde de öyle sicrama yapmaz saniyorum.
  • aynadakiyabanci  (18.01.16 10:56:30)
@aynadakiyabanci

bana da çok mantıklı gelmedi zaten ama iddiası bu yönde. şu şekilde bir açıklama var mesela hakkında ama bilgim olan bir konu olmadığından doğru ya da yanlış diyemiyorum;

"FLOW teknolojisi, basınç, ivme ve empedans sensörlerinden gelen verileri özel bir algoritma ile bir araya getiriyor. Basınç sensörü, kan akışını ve kalp ritmini ölçerken empedans sensörü, dokudaki sıvı seviyesini , ivme sensörü ise vücut hareketleriyle aktiviteleri ölçüyor. Tüm sensör verilerini birlikte değerlendirmeyi başaran FLOW, sonuç olarak kullanıcıya alınan-yakılan kaloriyi, kalp ritmini, stres seviyesini, sıvı tüketim seviyesini ve uyku seviyesini sunabiliyor."
  • arma aski  (18.01.16 11:00:33)
Bence her türlü bol keseden sallanmis.

Empedans sensörü degil bioempedans sensörü diye geciyor, o da derinin elektriksel iletkenligini ölcüyor. Dokudaki sivi seviyesini ise bunun üzerinden salliyor. Derisi yagli biri ile kuru biri arasinda degiskenlik gösterecegi gibi, egzersiz ya da sicak ortam sonucunda terlenirse bu seviye artacak, aslinda su kaybin artiyorken senin yeterince su aldigini söyleyecek. Bunu kalp ritmiyle eslestiriyor, dengeliyor diyelim, hadi öyle diyelim, kabul edip gecelim.

Ivme sensörü vucut hareketlerini ölcer ancak plank gibi statik hareketleri algilamaz. Genellikle kalp atisinin yükselmesini egzersize baglar fitness bilekliklerinin son modelleri. Ama o durumda da dogruluk sasar. Sinavdasin tiril tiril terliyorsun ya da panik yaptin kizla konusurken. 30 dk kosmussun gibi gösterebilir. Gene mükemmel dogruluk yok. Ama diyelim ki basardilar bunu da.

Kalp atisi ve nabiz basincla ölcülmüyor benim bildigim. photoplethysmography Diye bir sey var, yesil isik aacan kaynaklara göre, konumlandirildigi yerdeki kan akisini ölcmeye yönelik. Mükemmel degil ama cogu seyden daha verimli elektriksel ölcüm yapan cihazlar var plaka ile, onlar daha da feci. Ama diyelim, hadi diyelim, basinc sensörüyle ölctüler.

Uyku seviyesini ölcmek konusu zaten yalan da, hareket ediyorsan bazi uyku fazlarinda olamiyorsun, gene bir derece dogruluk payi var, onu da yaptilar diyelim, oturup dizi mi izliyorsun, uyuyorsun da ondan mi hareketsizsin anliyor kaydediyor diyelim.

Stres seviyesini de ölcüyor diyelim, renk degistiren yüzükler vardi eskiden, stres seviyeni kisiligi veriyor diye kanilir alinirdi. Oysa farkli sicakliklara farkli tepki verirdi. 10 dk disarda kalirsan karamsar, kötümser, stresli cikardi. Buna ragmen millete bunun alakasiz oldugunu anlatamazdin, onun gibi bunu da cözdüler diyelim, strese karsi her bünye farkli tepki verse de hadi bunu da optimize ettiler diyelim.

Alinan kaloriyi hesaplamak icin zibilyon uygulama var, tek tek suyunu atistirmaligini elmani giriyorsun sa buna ragmen gercekci olmuyor. Bunu nasil asacaklar? Yemek yedigini algilayabilir mi? Belki, ama hareket eksenlerini de karsilastirmali, cok kasar, hadi diyelim tamam. Ne yedigini nasil bakacak? Optik desen imkansiz, yemegi taraip icinde ne oldugunu söyleyecek bir sey olsa, laboratuarlar kalkar, herkes basimiza gida müfettisi kesilire, evde csicilik oynayabilirdik. Benim kafam almiyor, özür dilerim bu atik gercek olduysa, ama ben mümkün degil diyorum. Almasi gerekeni söylüyor diye ekliyoum.
  • aynadakiyabanci  (18.01.16 20:24:51)
yalan...

  • e haliyle  (18.01.16 20:27:07)