Anakart Değişimi ve Windows

Merhaba,

Bilgisayarın anakartını değiştirdim, daha öncesinde bilgisayarın içerisinde aldığım günden beri kullandığım orijinal windows 7 home yüklüydü, cd'sini kaybedeli uzun yıllar olmuştur ama key'ini saklıyorudum. Neyse, 1 sene boyunca windows 10'a upgrade hakkım var, yalnız eski anakartta bunu kullanmamıştım.

Şimdi kartı değiştirince windows 10 yükledim ama eski cd key'leri yeni anakartta kabul etmedi, sağ alt köşede windows'u etkinleştirin kabartması duruyor, bir türlü cd key'i kabul etmedi. Mağazaya bak diyorum etkinleştirmeye 400 kusur lira istiyor, benim cd-key eski anakartla yalan mı oldu?

O key Windows 7 Home icindir. Once Windows 7 Home kurup, key ile etkinlestirip sonra Windows 10'a upgrade etmeniz lazim. Direkt Windows 10 kurarsaniz key calismaz.

  • crown  (17.01.16 10:20:40 ~ 10:21:06)
Ben onu bir deneyeyim, teşekkür ettim.

  • koskoca kirpi  (17.01.16 10:25:55)
hocam o işi çok karıştırdılar. win10 ilk çıktığında ilk önce win7 veya win8'den yükseltme yoluyla windows 10'a geçmen gerekiyordu (temiz kurulum yapmadan) daha sonra windows 10'da yeni bir ürün anahtarın oluyordu.

ölme eşşeğim ölme durumu olduğu için microsoft bunu değiştirdik dedi. şu an elindeki ürün anahtarıyla temiz kurulum yaparak direkt windows 10 yükleyebiliyorsun ama keyin başka hiçbir makinede kullanımda olmaması lazım. senin ürün anahtarın şu an başka makinede kullanımdaysa ondan kabul etmemiş olabilir, veya anakartı daha yeni değiştiğin için kullanımda olarak görüyor da olabilir. eğer kullanımda olmadığına eminsen üstte anlattığım win7'den 10'a yükseltme yoluyla kurulum yapmayı dene.

eğer windows 7'ye döndükten sonra yine etkinleştirme hatası alırsan telefonla etkinleştirme yap ve windows 10'a yükseltme yoluyla geç. bu telefonla etkinleştirme olayı windows 10'da yok bildiğim kadarıyla. senin ekrana birkaç sayı gösteriyor onu verdiği numarayı arayıp tuşluyorsun o da sana etkinleştirme kodu veriyor çok pratik bir işlem.
  • haci aday adayi  (17.01.16 10:29:58)