gürültücü komsu

Merhaba bir konuda fikir almak istiyorum. Almanyadayim. Alt katta alman bir komsumuz var. Deli midir nedir adam gece yarisi montaj vs bir seyler yapiyor. Bir kere gece sabaha kadar uyutmadi cekicle bir seyler yapti. En son sabah matkaba baslayinca (pazar günüydü ve pazar günü burada gürültü yapmak, montaj vs yasak) ben kapisina gittim ve pardon falan dedi, sonra durdu. Uzun zamandir yapmiyordu ve dün gece 00:30 dan sabah 7 civarlarina kadar cekic matkap calisti. Sabah 4 gibi matkap calistirinca yere vurdum ve durdu ama yarim saat sonra devam etti. Kulak tikaci takip yattim. 4 te uyuyabildim. Sabah esimle konustuk ne yapabiliriz diye. Adami gidip uyarsak yine özür dileyip kapatacak konuyu. Polis cagirabiliriz. Ugrasmak istemedik pek polisle falan, zaten süper almanca bilmiyoruz.

Simdi esim uyudu yarin ise gidecek, tekrar yaparsa beni uyandir gidip konusayim dedi. Simdi yavastan tekrar basladi gibi. Esim yarin ise gidecek uyandirmaya kiyamiyorum. Sizce uyandirayim mi. Uyandirmasam sabaha kadar sinir olcam,herif rahat rahat yapiyor bise demiyoruz diye ama esimi de uykusundan etmek istemiyorum ://

çok geç olmadan kapısını çal, geceleri etraf sessisz olduğundan dolayı gürültünün çok daha belirgin olduğunu ve bunun hayatını aksatacak bir unsur olduğunu, aşırı gürültülü işlerini gece yapmamasını talep ettiğini söyle. İşe yaramazsa ve tekrarlanırsa alternatif yöntemlere geç.

  • rygard  (11.01.16 00:40:43)
@rygard ben tek gitmek istemiyorum bu saatte adamin kapisina :(

  • kucukharfler  (11.01.16 00:53:13 ~ 00:53:47)
Polis cagirin.
Ingilizce konusun almancaniz kotuyse.
Gece 10dan sonra nachtruhe olur, elektrik supurgesi bile calistirilmaz.
  • kuehles blondes  (11.01.16 01:09:02)
Adamla muhattap olmayin.

  • kuehles blondes  (11.01.16 01:09:14)
kulak tıkacı alıp yatın, uyandırmayın. gene özür dileyip konuyu kapatacak diyorsunuz zaten. bence pazar günü yapmasını bekleyip direkt polis çağırın.

  • rivulet  (11.01.16 03:04:48)
yahu almanya gibi bir ülkede bu durumda polisi arayıp sonsuza dek rahat edecekken ne diye başka yöntemlerle uğraşıyorsunuz? türkiye mi orası yahu; devlet vatandaşa huzur ve güvenlik sağlar. bir insan sizin huzurunuzu bozuyorsa çözüm bulur. bu kadar basit.

  • sen git ben geliyorum  (11.01.16 08:07:43)
Göçmen kökenli değilse rahatsız bir Alman olma ihtimali yüksektir. Çünkü Almanlar bu gürültü konusunda çok hassastırlar. Polise gidebilirsiniz, ondan önce ev yönetimine, adam kiracıysa ev sahibine şikayet edebilirsiniz...

  • burya  (11.01.16 08:18:35)
Adam kiraci evet ev sahibine de söylemeyi düsündük. Ama onu da takmaz gibi geliyor.
Bu konuda almanlarin forumlarina baktim da onlar da böyle bir durumda polisi cagirayim mi diye tereddüt etmisler. Konuyu daha fazla büyütmemek icin. Demek ki olay büyüyor polis cagirinca. (Yalniz burada polislerin de isi bu olmus heralde. Zaten türkiyedeki gibi cok fazla vaka olmuyor bildigim kadariyla. Adamlarin isi gece ev ev gezmek sanirim :)) bikmislardir)
Ama bir sonraki sefere polis cagirmayi düsünüyoruz.
  • kucukharfler  (11.01.16 15:39:42)
ya polisi arayınca otomatik olarak gıcık kapacak, sizin açıklarınızı kollayacaktır. o yüzden kararsız kalıyordur insanlar. ama dediğim gibi polisten önce kendisiyle detaylı konuşmak mantıklı bence. yani o saatler arasında gürültü yapmanın kanunlara aykırı olduğunu açıkça söyleyin.. sonra polisi arayabilirsiniz bence

  • burya  (11.01.16 18:00:56)