Dini konularda herkesin kafasından sallayarak konuşması

Sebebi nedir çok merak ederim. İnsan nasıl araştırmadığı konu hakkında "sallamasyon" konuşur. Ben ortaya bir iddia atıyorsam yada "kesin" diyorsam bir çok kaynaktan araştırıp bunları söylerken bu kadar kolay bilgi kirliliği yapabilmek araştırmadan beynindeki harflerden anlamlı ve doğru kelimeleri ağzından çıkardığını düşünmek ne büyük gaflettir.

Ek olarak genelde dini "küçük düşürme" amaçlı alaycı konuşmaları çok görüyorum. Nedir derdiniz arkadaşım? İnanmayan inanmaz ama saygı gösterir.

Birisi diyor "muhammed misvak kullandı diye misvak kullanıyorlar diş fırçası varken" arkadaş bi araştır bakalım elinin altında internet var misvağın içeriği nedir? faydalı mıdır gerçekten?

Biri diyor "okuma yazma bilmemek sünnet mi?" bu kadar mı cahil olduk araştırmaz olduk.

muhammed misvak kullandı diye misvak kullanan var demiş işte. araştırıp gerçekten yararlı diye kullanmıyor ki, muhammed kullandı diye kullanıyor. ne var bunda alınacak?
peygamberin yaptıkları sünnetse, okuma yazma bilmemek de sünnet kapsamında değerlendirilir mi demiş başka birisi de. ben burada da ofansif bir tavır görmedim.

  • cekilmis gayfe  (07.01.16 18:35:32)
Bir kez camiye git, imam dua edecek...

-Allah'ım bize şunu şunu ihsan eyle
-Amin
- AllahIm bizi kötülüklerden kore
-Amin
- Safları sıkı tutalım
-Amin

İnsanlar imamı dinlemiyor bile

Siz camide check-in yapanı görmediniz mi?

Elinde zikirmatik diye bir alet taşıyan ve günde 5 milyon kez anlamadığı (dua bile olmayan) bir söz söylerse kesin cennete gideceğini düşünen kimseyi...
  • Traveller  (07.01.16 19:08:26 ~ 19:10:46)
bu topraklardaki ateizmin anlamı, tamamen islam karşıtı olmaktır. oysa aynı kişi diğer dinlere saygılıdır, hümanisttir, rasyoneldir. adından başka pek bir şey bilmediği şamanizmi, budizmi incelemeye ve araştirmaya değer görür.
yine bazıları için islam, çölde deve üstünde gezenlerin ve böyle hayat sürenlerin dinidir. avrupa'ya bu kadar yakın olan bir ülkede bu kabul edilemez bir şeydir, o nedenle ayıplanır. avrupanın takdirini almak, vize alarak her yere sorunsuz seyahat edebilmek için kimlikte din hanesinin olmaması gerektir. avrupaya benzemek lazımdır kimileri için.
medeniyet ve yenilik demek, müslüman olmamaktır kimileri için.
neyse ölene kadar bu serzeniş ve sızlanmalar devam edecektir.

duyuruda aylardır sürüden örneğini açılan konularla birlikte gördüm.
dinden uzak durmayla beraber din karşıtlığı nasıl yapılır? ın görülebileceği yerden biridir burası. ya zaten kabul etmediğin bir şey sana sorulmuyor ilgilisine (burada müslümana) soruluyor.
ve sana nooluyor da cevap verme gereği duyuyorsun ki?
yok ama cevap verecek vermezse olmaz :)

ama psikolojide var bu olay. nedir bu peki ?
- uzak durduğun ya da kaçındığın insan, din ve ya bazı korkular aslında
- senin için - önemlidir.

İslam garip başladı, başladığı gibi (bir hale) dönecektir. Ne mutlu gariplere!”

( el-Cami‘ li Ahkamil-Kuran IV, 172, Ayrıca bk. Sahihu’l-Müslim 232, 251. Hadisler, Sunenu İbn-i Mace II, 1319 (no: 3987, 3988). )
  • 1adam  (07.01.16 20:10:59)
küçük görenlerdenim ben de ama böyle bir soruyla karşılaşmadıkça kalkıp söylemem. büyük görsem dindar olurdum herhalde? politik doğruculuk karışmamış mı burada soruya?

neden küçük görüyorum: "kafalarından sallayarak konuşuyorlar". dediler diye öyle. öyle olduğu için demiyorlar.

bu kadar dayanaksız ama bu kadar saygı gören ve bir o kadar da saygı duymayan ve saygı duymamayı öneren bir şey din. kendi kümesi dışındakileri a bölümünde hoşgörürken, b bölümünde cezalandırmayı salık verebilen veya reva gören bir şey.

yoruyor artık. çok saçma bulduğun ve teoride duymak zorunda olmadığın bir şeyi her gün sektirmeden duymak zorunda kaldığını ama tatsız bir tane yorumu bile boktan bir karşılık görmeden yapamadığını buna eklersen "bu da cabası" diyecek çok şey var...
  • godoşu beklerken  (07.01.16 20:16:14 ~ 22:02:44)
Türk ateistinin özgüveni bitik de ondan.

  • arnold schwarzeneger  (08.01.16 08:12:30)
din adamları bile fikir birliğine varamıyorken, ne olacağıdı?

  • violence  (08.01.16 08:16:26)
ya bir şey soracağım. özgüven demiş birisi yarıldım artık, yarıyorsunuz.

kim dinle ilgili hangi kaynağı gösterebilir?

onu bırakın tarihi kaynakların kaynak olduğu ile ilgili otoriteniz ne ki?

ne kaynağı ya? sosyal bilimler figure of speech o kadar. bilim değil bu. aslına bakarsanız mesela 11 eylülde binaların kontrollü patlatılmadığınız söyleyen 5 tane ayrı raporun hepsinden kıllanıp farklı şirketlerden aynı adamlarca yazıldığını göremiyorsanız mesela sizin kaynak düşkünlüğünüz bir boka yaramaz.

o nedenle bilim bile bilim değil. monsanto laboratuarlarından çıkan sonuçlara edeyim oldu mu.

ateizmi din haline getirip formata içerikten fazla anlam yükleyene de.

bu kısıtlı kafaya kurban edecekseniz kendinizi, edin kardeşler. ama ne özgüven böyle bir şey ne de bilgi kaynağı tapılması gereken bir şey.

acı gerçek o ki artık bilginin bilgi mi olduğunu sorgulamanız gereken bir çağdasınız.

ateizm zart veya zurt bir kariyer değil. düşünme şeklinin insanı bazen vardırdığı bir sonuç. lütfen bunu da salak sıfatlardan ötesine mazhar olamayan kof vbir kişisel dekorasyon öğesi haline getirmeyin.

seindfeld: inananlar inanmayanları, inanmayanlar da inananları bazı konularda küçük görürler. bunda şaşılacak hiçbir şey yok.

çünkü saygı duyduğun bir şeyi önce sen yaparsın, anlatabiliyor muyum?

günlük hayatta birbirimizi taciz etmeyiz ama içimizden "ne saçma ulan" demeye devam ederiz. diyesimiz gelmeseydi biz ateist, dindarlar dindar olmazdı.

binde birlik hata ölçmeye çalışan objektif profesör edasından bir kurtulun çünkü konu ölçebileceğiniz bir şey değil, kategorik bir şey. ve bir either/or durumu dayatıyor.

bunu ne sorunu olarak görüyorsunuz bilmiyorum ama herkes "kaynak" dediğiniz şeye sizin kadar saygı duymuyor.

din konusuna gelince, ateistin din hakkında dinin bir yerde bilinçli bir yaratıcı olduğunu iddia etmesi dışında bilmesi gereken hiçbir şey, okuması gereken hiçbir kaynak yok. yok yani, uğraşmayın. böyle bir zorunluluğu olduğunu sanan ateist daha ateizmin ne olduğunu bilmiyor demektir. inanmak off ateistte. bu kadar basit bir şeyi böyle komplike bir hale getirmekteki amacınız ne?
  • godoşu beklerken  (08.01.16 15:33:25 ~ 16:18:50)