Mahkeme'de zorluk çıkaran şahıs hakkında

Arkadaşlar merhaba,

Mahkeme’de satışa çıkarılan bir ev olayı var. Davacı taraf annem. Davayı kazandı ve evin satışa çıkmasına falan karar verildi. Şimdi hukuki terimlerle nasıl ifade ediliyor bilmiyorum. Özet olarak bir miras davası sonucunda davayı annem kazandı ve kazandığı bir ev. Bu ev satışa çıktı. Geçen ayki dava da davalı taraf (Halen evde ikamet ediyor, evi boşaltması ve onca yıldır oturduğu süre boyunca kira vs. talebi için ayrı bir dava açmak gerekiyormuş.) evi almak için gelen kişileri mahkeme salonuna sokmamış. "Ev alındı, ben aldım" falan tarzı yalanlarla gelen kişileri döndürmüş. Annemin avukatları da bu davalı kişiden korkmuşlar ve ses çıkaramamışlar. Bu davayı kaybeden eleman pisliğin biri. Serseri her bok var. Kumar içki esrar vs. namlı yani. Bulunduğu çevrede herkes tarafından kötü bir nam ile anılan birisi. Serserinin biri özet olarak.

Şimdi bu ayın 18’inde ikinci defa satışa çıkacak mallar. Bu elemanda tabiî ki yine aynı pisliği yapacak. Bu olayın önüne geçmek için nasıl bir yol izlemek gerekir?

Elbette yasal sınırlar içinde bir yol yordam soruyorum. Örneğin avukatlar bir dilekçe yazarak o gün dava günü ve saatinde yani. Polis bulunmasını talep edebilir mi? Güvenliği sağlamak amacıyla. Ya da başka bir yol var mı? Nedir?

Avukat arkadaşların yardımlarını rica ederim. Teşekkürler…

1. si parantez içinde yazdığınız kısımda isteyeceğiniz şey ecrimisil tazminatıdır.

2. si satış işlemleri mahkemede yapılmaz. mahkeme satışa karar verir, mezat salonlarında satış yapılır. gelen kişiler kimi salona sokmamış onu anlamadım. kaldı ki eşşek gibi mübaşir var orda, ona niye söylememişler?

3. sü size yanlış aktarılan olay aslında mezat salonunda, yani açık arttırmanın satılacağı yerde geçiyorsa, orda da eşşek kadar elinde silahla bekleyen polis var. satış yapcak memura da söyleyebilirsiniz böyle böyle oluyor diye.

özet: satış nerde yapılacaksa orada zaten polis var, polis olmasa da satış yapacak insana durumu söyleyin, bu adam böyle böyle geleni korkutuyor deyin, gerekirse ihale ertelenir tekrar ihale için zaman kaybı olmaz.

son olarak da avukatınızı değiştirin :)
  • trajikomix  (07.01.16 15:28:47)
@trajikomix

Cevabın için teşekkür ederim. Olayı şu anda iş yerimden yazdığım için çok açıklayamadım sanırım, Pardon. Biraz daha detaylandırmaya çalışayım.

parantez içinde yazdığım konuyu hiç karıştırmadan es geçebiliriz. O ayrı bir dava konusu sanırım.

2. olarak satışın tam olarak nerede gerçekleştiğini bilmiyorum. O ortamda bulunmadım. Annemde gitmedi. Avukat ilgileniyor. Olay dediğiniz gibi mezat salonunda geçiyordur büyük ihtimalle.

Gelen kişiler değil, davayı kaybeden şahıs gelen kişilerin önünü kesip satış falan yok evi ben aldım diyerek gelen alıcıları geri yollamış. Aynı ortamda polis var mı bilmiyorum.

Davayı takip eden avukat başka bir kişiydi. Konunun detaylarını tam bilmiyorum neden, nasıl oldu hakkında tam bilgi sahibi değilim. Annem davayı açtığında duruşmalara giren ve davayı kazanan avukat başkaydı ve davanın görüldüğü adliyeden uzak bir yerden gidip geliyordu. Sanırım Davanın görüldüğü ya da satışın gerçekleşeceği mekana (mezat salonu) yakın bir arkadaşına devretmiş. Bu davayı kaybeden arkadaşta dediğim gibi namlı bir tip. Ne *ok yiyeceği belli olmaz. Yeni avukat kadın, korkmuş ve bir avukat arkadaşıyla birlikte (2 avukat) ortama gitmişler. İkiside elemandan korkmuşlar ve müdahale etmemişler.
Eleman dengesiz, ortamı her an Adana adliyesine çevirme potansiyeli olan bir tip. Bu yüzden aynı ortamda yüz göz olmadan avukat aracılığı ile çözme yolu tercih ediliyor. Yurtdışında yaşadığı ülkeden sınır dışı edilmiş bir adam. öyle bir tip yani. bu nedenle en az şekilde yüz göz olup bu işin çözülmesi gerekiyor. Aksi takdirde ya o birini ya da biri onu yer. Annem babam zaten emekli ayrıca defalarca avukat tutabilecek maddi güce sahip değiller. Bu nedenle avukatı değiştirebilme şansı pek ihtimaller arasında görünmüyor.

Yani anladığım şu anlattıklarınızdan. O ortamda yani koca adliye için söz etmiyorum. direkt olarak satışın gerçekleşeceği salonda Polis mevcut mudur? Ya da satışın gerçekleşeceği gün ve ya öncesinden karakola ya da savcılığa bu şahıs satışı engelliyor tarzında bir dilekçe ile başvurmak gerekir mi?
  • draconas  (07.01.16 16:51:56)
Satışlar her adliyede mezat salonunda olmaz ve hep de Polis Mübaşir olmaz. Avukatın değiştirilmesini gerektirir bir durum görmedim ben.gerekebilir de tabi. Ama zaten olayı tam bilmeyen bir kişinin dilinden duyup hemen avukatlara laf etmek pek hoş değil. Cevap veren arkadaş için söylüyorum. Siz avukatınızdan gerekli açıklamayı yapmasını isteyiniz bence.
Anladığım kadarıyla anneniz mirasçılardan bir tanesi. İzalei şunu davasında evin satılarak paylaştırılmasına karar verildi. Bu satış da onun satışı. Doğru mu anlamışım bilmiyorum.
Elemanın satışa gelmesini önleyemezsiniz ancak satışı yapan icra müdürünü uyarırsanız o gerekli önlemleri alacaktır. Satış gününden önce satışı yapacak icra müdürüne durumu açıklayın bence.
Gayrimenkulü satın alacak kişi de adamı çıkarmak için müdahalenin Men i davası açacak. Ya da satışı yapamazsanız tüm mirasçılar beraber müdahalenin meni davası da açabilirsiniz. Ve de ayrıca oturduğu zaman için kira gibi bir şey istiyorsanız ecrimisil de talep edebilirsiniz. Avukatınıza bunları sorunuz.
Geçmiş olsun.
  • faredenkorkankedi  (08.01.16 01:10:49)