kredi kartı limitiniz nedir/ideali ne olmalı?

kredi kartı limitinizin maaşınıza oranı nedir? ideali sizce ne olmalı?
ben her zaman limit = maaş şeklinde kullanıyorum

keşke öyle olsa dediğim ancak limiti 50k olan kartlar..

  • mrvengeance  (06.01.16 21:37:28)
bir ara 15 bin limitli kullanıyordum, çalınırsa nasıl ayva yerim diye dusundum. aşağı cektim.

bence 1000 lira olmalı. her seye yeter. istediğin zaman artırırsın.
  • anonymice  (06.01.16 21:45:37)
Çalışıyorsanız 5000 çalışmıyorsanız 500

  • Kizkurusu  (06.01.16 21:54:46)
17,500 limitli bir tane kartım var. Eskiden çok kullanırdım, aylık 2-3 bin lira taksit ödediğim olurdu. Şimdi sadece çok elzem ihtiyaçlar için kullanıyorum. Bir ara borcum yokken kapattırayım dedim. Bankacı, kanunda değişiklik oldu limitiniz gayet iyi, kapatırsanız tekrar bu limitte bir kart alamayabilirsiniz demişti. Ben de kapattırmadım.

  • battal gemalmaz  (06.01.16 21:59:47)
Benimkisi gelirimin 5te 1i. Genelde icine yukleyip aliyorum alacagimi. Odeme sekli olarak kullaniyorum yani. Kredi olarak degil. Dogrusuda bu bence

  • HasanK  (06.01.16 22:00:29)
0. kredi kartsızım. çok rahat oluyor böyle.

  • mesglsn sanirm bn yatiyrm  (06.01.16 22:05:28)
kredi kartım yok/kredi kartımın olmaması.

0 borcum var, bu gün istifa etsem bir süre idare edecek nakitim var. az harcayıp peşin alışveriş yapıyorum, eğer kredi kartı kullanacaksam başkasınınkini kullanıp ona nakit ödüyorum. kredi kartı sahibinin işine geliyor.
  • selam  (06.01.16 22:08:31)
Kredi kartı kullanmıyorum. Hayatım boyunca hiç kullanmadım.

  • kalemdefter  (06.01.16 22:28:40)
Maaşımın yaklaşık 1,5 katı. Kimse taksitle bilgisayar, TV vs almıyor mu, herkes peşin para ile mi alıyor merak ettim. Ben onun için tutuyorum.

  • envanterbilanco  (06.01.16 22:40:03)
kendime ait olanin limiti maasimin 3'te 1'i. is icin kullandigim kartin limiti maasimin 1,5 kati.

ideal maas limit orani 1 bana göre.
  • ben de  (06.01.16 22:43:39)
3 adet kredi kartim var. Limitleri sirasi ile 11,500; 2,500 ve 6,000.

Genellikle 11,500 olani kullaniyorum, bir bankanin Platinium ozellikli karti oldugu icin ucretsiz seyahat sigortasindan ozel indirimlere kadar her seyini kullaniyorum.

2,500 limitli karti arac kiralarken vs verdigimden, dusuk limitli ve supheli islemde kolayca yenileyebilecegim isimi aksatmayacak kart olarak nadiren kullaniyorum.

6,000 limitli karti ise hic kullanmiyorum. Bir bankanin compact ozellikli karti. Yani kart aidati, taksit vs hicbir ozelligi yok.

Butun bunlara ve hemen hemen hic nakit kullanmamama ragmen aylik kredi karti kullanimim is icin seyahate cikmazsam en fazla 1,500 TL'dir.

Demem o ki, kredi karti kullanmak hayati cok kolaylastirir. Ne harcadiginizi kolayca takip edersiniz, otel bilet vs harcamalarda can kurtarir; ancak ne yalan soyleyeyim, herkesin nakit para kullandigi, kredi kartsiz bir dunyayi cok isterdim. Bu yuzden ne yaparsan yap, mumkun oldugunca az kullanmaya calis. Iyi gunlerde kullanman dilegiyle :)
  • pietro  (06.01.16 22:50:11)
Bende limit/maaş=65%.

Bence ideali kredi kartı kullanmamak, yani 0%.
  • franz kafka  (06.01.16 22:52:19)
maaş x3(belki 4) olmalı bence. Ha parası olmayan almasın diyebilirsiniz ama bence gerektiğinde taksitli alışveriş için gayet iyi oluyor.

maaşın 2000 lira diyelim, 3600 liraya 9 taksitle bilgisayar/kamera alsan aylık 400 lira ama limitinden 3600 lira düşecek başka bir şeye kalmayacak falan.. Sırf bu taksit olayından dolayı limit yüksek olmalı bence. Ama ekstre maaşından fazla gelmeye başlıyorsa oha, orada dur.
  • rodriguez2  (06.01.16 22:56:12 ~ 22:56:48)
1.500 TL limitli ama hiç kullanmadığım bir kredi kartım var. Alış veriş yaparken hesaptan harcadığım başka bir kartım var onu kullanıyorum. Otomatik ödemeler bile hesaplı karttan, arada internetten alış veriş yaparken banka hesap kartını kabul etmiyor siteler, o zaman kredi kartı kullanıyorum. Kart ödemesi olunca da hiç bekletmem, son gün filan beklemeden alış veriş ertesi hemen ödeme yapıyorum. Sevmiyorum kredi kartını, ama para taşımayı da sevmiyorum o yüzden en mantıklısı hesaptan ödemek gibi geliyor.

  • elikası  (06.01.16 22:57:57)
kredi kartı kullanmıyorum.

  • kaledekiyalnizlik  (06.01.16 22:58:49)
dünyanın öbür ucuna iki kişilik gidiş-dönüş uçak bileti alabilecek kadar olmalı :) benim tam maaşım kadar. bilete yetmiyor.

  • kül  (06.01.16 23:02:22)
2.5 kat. Taksit ihtimalini düşünüp ona göre ayarlamalısın . Ha bir yerde parasız kalırsan birkaç günlük yol yemek barınma masrafını karşılayabilmeli.

  • Lim5  (06.01.16 23:02:26 ~ 23:04:59)
Biri 1800 Diğeri 2300 lira.

Gönül ister limitsiz olsun ama o para henüz yok bende tabi :D
  • orta buyuklukte bir ulkenin krali  (06.01.16 23:08:08)
Limit <= kazanc

  • durali  (06.01.16 23:41:34)