Deneysel modelle ilgili araştırma durumu sorunu

Aptala anlatır gibi, lütfen :)

İki grubumuz var, deney ve kontrol. Her iki grup da tutum ölçeği ve ön bilgiyi ölçmek amaçlı bir teste tabi tutuluyorlar (ön test). Daha sonra deney grubuna konu anlatım + materyal hazırlama, kontrol grubuna da sadece konu anlatım uygulanıyor ve son testler.

ya da

Uygulama kısmında deney grubu konu anlatım + etkileşimli örnekler, kontrol grubu düz konu anlatım.

Her türlü bir kontrol grubuna bir adaletsizlik var gibi geliyor, bir türlü kurgulayamıyorum deseni. Sonuç olarak iki gruba da aynı içerik verilmeli, bunu biliyorum ama ek uygulama yaptırmak ya da ek örnek vermek buradaki eşitliği bozuyor mu?

Iyi de esit 2 seyi karsilastirmak istemiyorsun ki? Neyin etkisini olcuyorsan o farkli olmali

  • la noix  (05.01.16 20:53:38)
amaç eşitsizlik sağlamak zaten. her şey eşit olunca ölçecek bir şey kalmaz, ille bir şey farklı olmalı.

  • devilred  (05.01.16 21:05:18)
Ek uygulama ya da örneklerin tutumu ve başarıyı etkileyip etkilemediğine bakmak istiyorum ama aklımda kalan, iki gruba da eşit davranış olacağı. İçeriği eksik vermiş olma durumu hatalı kurguya sebep olur mu sorusu idi benimki. Yöntem farkı gibi bir şey olsa bu kadar karışmayacaktı.

  • aydin meyrin  (05.01.16 21:11:21)
Iste ek uygulamalarin etkisini olcmek istiyorsan bir gruba ek uygulama yapacaksin, digerine yapmayacaksin. Her ikisine de esit olmasi bir seyi olcturmez sana.Aklinda yanlis kalmis olabilir mi? Yoksa soruyu mu yanlis anliyoruz?

  • evrim halkasi  (05.01.16 21:20:27)
En temeldeki sorunum, cevabını bildiğimiz bir şeyi araştırmak. Evet bu uygulamada kesin farklılık gösterir. Ama göstermeyebilir de durumunu incelemeye çalışıyorum sanırım şuan bilimsel verilerle. Çok teşekkür ederim, karışıklıktan kurtuldum :)

  • aydin meyrin  (05.01.16 21:24:53)