13'' macbook pro vs 13'' macbook air vol234524

bi kurcaladım ama eski duyurular çıktı hep güncel.

günlük kullanım dışında içinde bazı şeyleri test edebilmem için windows kurmam gerekiyor.

oyun, tasarım vs pek bir şey yok. oyun da oynarsam bir tek fm oynarım ki onu da sanmıyorum. ayda bi açarsam.

en büyük isteğim taşınması ve uzun şarj süresi, internet browsing, çok çok sekmeli çalışacağım. arada bir film dizi açabilirim ama bu ev dışında seyahat durumlarında olabilecek bir durum. 2-3 ayda 1 gibi.

kapatmayı sevmiyorum pc'yi pek, uykudan hızlı uyanıp çabuk kendine gelmesi lazım.

air alırsam şöyle bir şey alacam:

13 inç MacBook Air
2.2 GHz Çift Çekirdekli Intel Core i7; 3.2 GHz'e kadar Turbo Boost
Intel HD Graphics 6000
8 GB 1600 MHz LPDDR3 SDRAM
256 GB PCIe tabanlı Flash Depolama

5799 apple store fiyatı

macbook pro alırsam da

Retina ekranlı 13 inç MacBook Pro
2.7 GHz Çift Çekirdekli Intel Core i5, 3.1 GHz'e kadar Turbo Boost
8 GB 1866 MHz LPDDR3 SDRAM
256 GB PCIe tabanlı Flash Depolama
Intel Iris Graphics 6100
Force Touch trackpad

bu da 5999 tl apple store.

ya da daha düşük konfigürasyon air mi almalıyım yeterli mi bilemedim :/

bildiğim tek şey 4gb ram'in bana yetmeyeceği. depolama çok sorun olmasa da ram konusunda bir de işlemci konusunda kararsız kaldım.

tasinabilirlik air, uzun sarj pro. bence air al, pro sahibi olarak soyluyorum bunu.

  • hjarteblod  (05.01.16 15:54:57)
pro aldım yukarda yazdığının 128 gb'lısını, ama apple store'dan daha düşük fiyata satan yerler oluyo bi araştır derim. ben bimeksten 4099 tl'ye almıştım, şu anda 4534 tl olmuş. linkini de vereyim www.bimeks.com.tr film-dizi, internet, programlamayla uğraşıyorum baya memnunum.

yanında çok taşıyacaksan air alınabilir, pro ağır kalıyo air'e göre. onun dışında bence pro.
  • contavolta  (05.01.16 15:59:01 ~ 15:59:13)
Retina Pro çok hafif zaten yeterince taşınabilir, sen Pro al boş ver Air'ı. Her gün Pro taşıyan biri olarak söylüyorum bunu, bazen çantaya koydum mu diye bakma ihtiyacı hissediyorum o kadar hafif.

  • i was made for you  (05.01.16 16:02:55 ~ 16:03:36)
Taşınabilirlik açısından pro da çok iyi bir bilgisayar. ben de air alacaktım, buraya sordum, sonuç olarak pro aldım. çok memnunum.

  • himmet dayi  (05.01.16 16:06:04)
@contavolta

bu linkteki bimeks olan, hangi yılın ürünü ve de retina mı?

öyleyse alınırmış bu sanki, 128 gb yetiyor di mi :)
  • jugador  (05.01.16 16:08:25)
Test, VM isleri kasacaksan 16 sart. Bende ram su anda 9,5 GB dolu gorunuyor. VM acinca 13-14 yardiriyor.

  • alperz  (05.01.16 16:33:26)
tartışabilecek hiçbir şey yok, kesinlikle macbook pro.

airlerde retina ekran yok. retina yoksa mac kullanmanın bi manası da yok.
  • tchuck  (05.01.16 16:36:13)