Torrent'le / Crack'le uğraşmak suç mudur?

film-müzik indirmek veya programları-oyunları beleşe getirip kullanmak yasal mı?

Bir anda kapıma posta gelip suçlu ilan edilemem mi? Örnekleri yok mu?

Telif hakki varsa yasal degil. Turkiye'de ornekler var mi bilmiyorum.

  • crown  (03.01.16 11:04:56)
milyonlarca kişi kullanıyor ya bi toplamaya başlasalar ne olur düşünemiyorum :D eğer torrentten çocuk pornosuna falan bulaşmadıysan bir şey olmaz. film, müzik, oyun, programları 4-5 yıldır beleşe getiriyorum ben de, henüz bir şey olmadı, olmaz da, rahat ol.

  • freetakilir  (03.01.16 11:07:03)
hırsızlık. işin kötü yanı bu soruyu ciddi ciddi soruyorsun..

  • masa penisi  (03.01.16 11:16:48 ~ 11:16:59)
bu hırsızlık diyenlerin bilgisayarlarına bakmak gerek hdfhjdh sanki bana her oyunu steamden satın alıyor her filmi sinemada izliyor her programa para verip lisanslıyor ldfşhdj

  • freetakilir  (03.01.16 11:39:28)
Yasal değil, suç. Öte yandan sağlam torrent, güzel seed ve işe yarar crack'le falan uğraşmak ömür törpüsü. Basıyorum parayı alıyorum. Kafam rahat. :D

Tabii bir programı, oyunu minimum 300-400 lira yapanın da ya programını, oyununu kullanmam ya da crack'e yönelirim. Türkiye'nin %80'ininin ms office için yaptığı gibi.

öte yandan bir de winrar kardeşimiz var.
  • nawar  (03.01.16 11:44:12)
@masa penisi hirsizlikla alakasi yok. Hirsizlik sucunun maddi konusu tasinir bir maldir.

  • signore  (03.01.16 12:15:23)
@freetakilir komik misin?

@signore fikir ve sanat eserleri kanununa göre hırsızlık.
  • masa penisi  (03.01.16 13:04:14)
@masa penisi Hangi madde acaba? Nerde hirsizlik yaziyor o kanunda? Baska suclar ongorulmus ama o suclarin adi hirsizlik degil.

  • signore  (03.01.16 13:07:12 ~ 13:07:49)
calan adamdan calmakta beis gormem sahsen. dunya sosyalist bir yer degil. hirsizlik oldugunu kabul ediyorum. suc ayni zamanda. ama buyukbas firmalarin oyunlarina para vermem. bagimsiz olmayan filmlere para vermemeye calisirim. gidip recep ivedik'e cemyilmaz'a neden para vereyim ki ben? hos izlemiyorum da, butun ulkede reklamlari gunlerce beynimizle iliskiye giriyor. sadece reklamlar yuzunden hak etmedigi degeri kazaniyorlar. hirsizlik olabilir, ama kendi mantigima gore ben bu adamlardan calarim.

ote yandan indie oyunlar olur, bagimsiz filmler olur, bu tarz seyleri her zaman parasini vererek karsilamaya calisirim. asil cevher bunlardir bana kalirsa. tabii bu benim anlayisim. cok param olsa oturup torrent arayip crack beklemem belki. ama uc kurus parayi harcamak icin bes kere dusunuyorsam, bu kapitalistlere asla para yedirmem.
  • bohr atom modeli  (03.01.16 13:09:06)
@signore eylem olarak hırsızlıktır. nasıl yargılandığı özü değiştirmez.

  • masa penisi  (03.01.16 13:13:16 ~ 13:13:27)
@freetakilir entry nick uyumu:)

  • nothing in my way  (03.01.16 13:16:30)
@masa penisi yahu hirsizligin taniminda yok boyle bir sey. Hukuken hirsizlik diyemeyiz. Kafaya gore her eylemi kategorize edeceksek isimiz is. Ceza hukukunda kati bir kanunilik vardir. Ve telif hakki ihlali hirsizlik degildir cunku hirsizligin unsurlarini karsilamiyor.

Agacin yapragini koparmak yaralamadir demek gibi bir sey dediginiz.
  • signore  (03.01.16 13:22:49)
Çoğu zaman illegal. Ama public domain'de olan her kitabı torrent'ten indirirsin sonra da paylaşırsın mesela suç teşkil etmeden.

  • noluyo yaa  (03.01.16 13:49:23)
Birkaç sene önce torrentten müzik indiren birkaç kişiyi gözaltına almışlardı(24 kişi diye aklımda kalmış.) LimeWire de olabilir ama sistem aynı sonuçta. Var yani örneği.

  • materyalist imam  (03.01.16 15:57:53)
Not: mobil olduğum için 1 onceki cevaba edit dusemiyorum. LimeWire imiş ve sayı 112 imiş.

www.google.com.tr

İşin tekniğinden çok çakmam lakin LimeWire ve torrent aynı mantıkla çalışıyordu.
  • materyalist imam  (03.01.16 16:01:06)