Reality show'ların kurgu olduklarını belirtme zorunlulukları var mı?

Merhabalar sevdiği kylo renler,

Neredeyse hiç TV izlemiyorum ve bu konuda zır cahilim, bu bakımdan sorumun çok basit bir cevabı olabilir, öyleyse kusuruma bakmayın. Akrabamın evinde tvde "big brother Türkiye"yi bir süre izlemiş bulundum ve ne zamandır ara ara cevabını merak ettiğim soru tekrar aklıma geldi.

Şimdi survivor olsun BBG olsun, yemek yarışmaları, evlilik programları hatta Yalçın Çakır'ın eşek düdüklemeli programları olsun, bunlar bildiğim kadarıyla kısmen veya tamamen kurgudan ibaret, oradaki tartışmalar, olayların gelişimi, mağduriyetler falan hep senaryo, seyircilere para veriyorlar falan. Bir bakıma Amerikan güreşi hesabı yani. Yanılıyor muyum?

Ve de bu birçok insan tarafından bilinen bir şey, benim merak ettiğim ise, bu programların "gerçek olmadıklarını" belirtmeleri gerekmiyor mu? Bunu belirtmedikleri takdirde toplumu alenen kandırmış, duyguları ile oynamış olmuyorlar mı? Bunun bir cezai yaptırımı, bir yasası falan yok mu? Yoks var da bir şekilde etrafından mı dolaşıyorlar, mevzu nedir yani?

TV guruları beni bu konuda aydınlatırsa çok makbule geçer.

Edit: soruma bir ekleme yapayım, evet, diyelim ki böyle bir yasa yok, e peki neden yok? Yani örneğin "halka kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" gibi bir suç tanımı varken neden "halkı alenen aldatma ve gerçeklik algısı üzerinde oynama" gibi bir suç tanımı yok? Yani biri varken diğerinin olmaması çok saçma değil mi? Madem devlet vatandaşının "algısını" x'ten koruyor, neden y'den korumuyor?

Elbette hepsi sahte ve toplumun büyük bölümü (eğitim düzeyi yüksek kesim dahil) gerçek olduklarını zannediyor. Hiçbir koşul ve yaptırım yok, gerçekmiş gibi gösterebiliyorlar. Sahte olduğunu belirtmek zorunda değiller.

  • grgn  (02.01.16 21:33:45)
Evet, her sey kurgu tabii ki. Fakat belirme zorunlugu falan yok.

  • stavro  (02.01.16 21:41:16 ~ 21:41:32)
Profesyonel güreşte kimse seyirciye para vermez yalnız. Amerikan eğlence kültürünü çok iyi yansıtan bir dövüş tiyatrosudur.

  • hsktr  (02.01.16 22:53:20)
@hsktr orada genel olarak konuştum, biliyorum Amerikan güreşinde seyircinin para almadığını. Demek istediğim, kimisinde seyirci para alıyor kimisinde konuklar kimisinde yarışmacılar vs. Ortak olan nokta gerçek olmadığı.

  • samfisher  (02.01.16 23:25:06)