Kuzenime ne diyeyim?

14 yaşında bir kuzenim var. Kızcağızın annesi babası ayrı, lise sınavlarına hazırlanıyor, ergenlik filan, zor bir dönemden geçiyor. Biraz önce bana telefon etti, beni ne zaman alacaksın seninle görüşmek istiyorum diye. Ben de şehir dışındayım, bir sonraki hafta sonu alayım dedim. Sonra bir anda dökülmeye başladı "seninle görüşmemiz lazım, kafam çok karışık, kendimi keşfetmeye çalışıyorum ve kendimle ilgili sevmediğim şeyler var" dedi. Ben de "kendinle ilgili sevmemen gereken hiçbir şey olduğunu düşünmüyorum, gönlünü ferah tut" dedim. "Ama tüm dünya görüşümüze aykırı şeyler" dedi (ergenlik gazlı biraz büyük bir cümle :)). "Çocuklara ve hayvanlara zarar vermek istemiyorsan hiçbir problemin yok ablacım, sana kendini kötü hissettiren dünya görüşüne de tüküreyim, hiç kafanı yorma, konuşup hallederiz" dedim ve pat diye ağlamaya başladı. Senden başka kimseyle konuşamam, lütfen görüşmemizi çok geciktirmeyelim diye.

Konu bu kadar üstü kapalıydı ama ben sanki biseksüellikle ilgili bir şeyler söyleyeceği hissiyatına kapıldım. Bana böyle bir konuyu açarsa ne yapayım? 2 yaş daha büyük olsa yapacağımız konuşmayı biliyorum ama 14 yaşındakini bilmiyorum ben. Şimdilik bunlara kafanı yorma, en güzel yaşlarının tadını çıkar, güzel bir lise kazan konuşması mı yapayım yoksa bilimsel mi yaklaşayım ne yapayım?

Konu cinsel bir şeyler değilse sizce nedir? Buluşmamızdan önce yeterince düşünmüş olmak, sonrasında apışıp kalmamak istiyorum da. Teşekkürler.

cinseldir o konu

  • hpkhga  (28.12.15 16:49:23)
ben bu konuşmadan cinsellikle alakalı şeyler çıkacağını tahmin ediyorum.

bunun da tamamen ergenlikten ve milletin normalüstü ilgisi sebebiyle şımarıklığından kaynklandığını düşünüyorum. % 80 böyle hep tanıdığım bu tarz insanlar.

genelde annesiyle babasıyla sorunları var. anne baba ayeı olunca ya boş kalıyor ya da el bebek gül bebek büyüyor. farklı şeyler yapmak istiyor.

bence psikolojisi bozulur filan olayına girmeden direkt söyleyin yahu. böyle Anoreksiya olan da var lezbiyenim diyen de gayim diyen de. herkesin türlü türlü şeyi var ama ortak nokta anne baba sorunları. ona da böyle anlatın. şu amda yapacağı şeyler hayatının kalanını etkiler. hiç bi fikri yoksa en azından 18-20 yaşına kadar konuyla alakalı hiç bi şey yapmayıp dersine işine gücüne eğlenmesine filan baksın.
  • ergenpezeveng  (28.12.15 16:49:45)
bana da cinsellikle ilgili gibi geldi. Ama belki biseksüellik değil de, internetten porno gibi birşeyler izliyordur ve bunun için suçluluk duyuyordur, sanki yaptığı sapıklık gibi. ( o yaşta öyle algılıyor olabilir)

  • innerbliss  (28.12.15 16:50:40)
@innerbliss, sanmıyorum ya şimdiki tv programlarının, kliplerin filan hepsi porno zaten.

Şımarık bir kız hiç değil. Şımarık insanlarla arkadaşlık kuramayan, devamlı sessiz sakin kitap okuyan, çok sade bir tip.
  • pandispanya  (28.12.15 16:52:21)
ateist olduğunu farketmiş olabilir mi?

  • instant crush  (28.12.15 16:54:06)
@instant, mümkün. Ama ailesi pek inançlı sayılmaz zaten. Üzerinde bu sebeple bu kadar baskı hisseder mi bilemedim.

  • pandispanya  (28.12.15 16:55:28)
Sadece dikkat çekmek istiyor da olabilir, ateist olmuş olabilir. Takdir edersiniz ergenlikte "tüm dünya görüşü" biraz farklı oluyor. Eğer hemcinsine ilgi duyuyorsa bunları düşünmek için erken olduğunu en azından 2-3 sene bunları mümkün mertebe düşünmemesi gerektiğinden bahsedebilirsiniz.

  • koynundakiyilan  (28.12.15 16:56:20)
belki de sadece kendini beğenmiyordur. ne bileyim arkadaşlarının memesi daha büyüktür onunkiler daha küçüktür ya da arkadaşlarına göre şekli farklı görünüyordur. bu sadece bi örnek yani burnunu da beğenmiyo olabilir. poposunu da. ya da hormonal olarak fazla tüy filan mı çıkmaya başladı arkadaşlarına göre. yani eğer dediğiniz gibi bi kızsa böyle aslında basit bi şey de çıkabilir.

  • ergenpezeveng  (28.12.15 16:57:23)
kendimi keşfediyorum kendimle ilgili sevmediğim şeyler var dediyse bence olay fiziksel.

  • ergenpezeveng  (28.12.15 16:58:48)
Bana da cinsel yönelim keşfi gibi geldi.

ergenpezeveng'in dediğine kısmen katılıyorum. Bazen bir grup ergen görüyorum, tavırları vs. ile eşcinselliği bir reklam aracı olarak kullanıyorlar. Şu ülkede illa uçlarda yaşanacak bu cinsellik konuları.

Neyse eğer öyle bir şey söylerse de son derece normal olduğunu ancak şimdilik bunun hakkında çok düşünmemesi ve kendini yormaması gerektiğini zamanla zaten kendini keşfedeceğini söyle bence.
  • lcha  (28.12.15 16:59:07)
bence de vucuduyla ilgili begenmediği bişey var.

  • galandar kostumu  (28.12.15 16:59:15)
birisi canını sıkacak birşeyler demiştir oda kendini kötü hissetmiştir kilo saç ayak vs herşey olabilir.
cinsellik de mümkün tabi

  • basond  (28.12.15 17:00:51)
Vücuduyla ilgili beğenmediği şeyin neresi "tüm dünya görüşümüze ters" olabilir ki arkadaşlar? "Aaa olmaz, kusursuz bir burundan başka burun kabul edemeyiz bu ailemize yakışmaz" mi diyeceğiz? :))

  • pandispanya  (28.12.15 17:01:09 ~ 17:02:29)
muhafazakar bir aileyseniz, ateist olduğuna dair bişiler sölücek.

değilseniz, muhtemelen lezbiyen olduğunu söyleyecek.
  • tchuck  (28.12.15 17:24:41)
Cok baska seyler cikabilir. Taciz hatta ilerisi. Bulundugu yas duygularinin manupule edilecegi bir donem. Bilemiyorum. Allah kolaylik versin.

  • duyurumvar  (28.12.15 17:56:56)
Konunun biseksüellik olduğunu düşünüyorsan konu muhtemelen biseksüelliktir.

Biseksüelliği araştırıp, biseksüel olup da dışlanmamış/işinde ve hayatında başarılı olmuş olan insanlardan oluşan bir liste yapabilirsin mesela onunla paylaşmak için. (Ek: bisexual.org)

Biseksüel bir insanın da tek eşli olabildiğini, biseksüelliğin ahlaksızlık olmadığını, biseksüel olup da sadece karşı cinsle birlikte olma tercihini de kullanabileceğini söyleyebilirsin.

Eğer bir şeyler hissettiği bir hemcinsi varsa, ona açılamamaktan rahatsızlık duyuyor olabilir. Alay konusu olmaktan rahatsızlık duyuyor olabilir. Reddedilme korkusu üzerine bir de farklılığından dolayı dışlanma, "sapık" etiketi yeme korkusu duyuyor olabilir. Bu yönelimin bazı insanlar, belki de çoğu insan tarafından özellikle de bu yaşlarda yadırgandığını anlamasını sağlayabilirsin.

İleride hayatının kolaylaşacağını anlatabilirsin. Üniversite çağlarında insanların birbirine benzer olmanın saçmalığının farkına varacağını, farklılıkları sevgiyle kabul edecek olgunluğa erişebildiklerini kendi tecrübelerinden örneklerle anlatabilirsin.

Başka da bilmiyorum ne yapılabilir...

Sabırlı olsun. Kendisini olduğu gibi kabul edip sevsin.
  • whimsical  (28.12.15 18:04:47 ~ 18:29:26)
kuzeninden ya da başka bir aile yakınından hoşlanıyor olabilir. dünya görüşü falan deyince bu aklıma geldi.

  • ufukcel  (28.12.15 18:28:45)
anladığım kadarıyla sana bir şeyler anlatmak istiyor, içini dökmek ve kafasında oturmasını sağlamak istiyor. yani senden bir şeyleri çözmeni, onun yerine bir şeyleri halletmeni istemiyor. o yüzden büyük olasılıkla karışır, yargı bildirirsen bu ters tepebilir.

özellikle, ne söylerse söylesin, bunun geç olduğunu, şimdilik derslerine yoğunlaşması gerektiğini filan hiç söyleme. paylaşabildiği bir sen varsın, seni de kaybetmesin çocuk. bu yüzden onu yargılamadan, geçiştirmeden ya da o sana 'ne düşünüyorsun' ya da 'senin tavrın nedir' gibi bir soru yöneltmeden ona kesin cümleler kurmadan dinlemen çok önemli. anlatmaya, paylaşmaya teşvik etmelisin.

buradan bakınca tamam 14 yaş küçük bir yaş elbette ancak bu konular için o kadar da küçük bir yaş değil. herkes için bu konuşmaların yaşı farklı olur. o düşünmeye ve sorgulamaya başladığına göre, senin tabirinle, 'yaşı' gelmiş demektir. yapıcı olman çok önemli.

konuşmanında genel hattı yanlış olan hiçbir şey olmadığı, hayatın bir keşif olduğunu ve yaşadığı sürece bu keşfin bitmeyeceği gibi cesaretlendiren bir yapısı olursa ayrıca hoş olur.

yani demem o ki düşüneceği şeylerin kaçışı yok. onu eleştirmeden, geçiştirmeden ya da onun yerine düşünmeden dinleyip, teşvik edici olursan bir takım şeylerin o çocuk için daha kolay olmasını sağlarsın. içine kapanır, kendisini izole eder ve duygularını, düşüncelerini bastırırsa bu daha sonra daha ciddi sorunlara yol açabilir.
  • air  (28.12.15 18:34:03 ~ 18:37:29)