Kış çayı karisimlariniz nelerdir?

Kışın hastalanmamak için ya da hastalaninca çabuk iyileşmek için yaptığınız çaylar var mı? Neler koyuyorsunuz içine?

Erkek arkadaşımın annesi fena grip olmuş, evde tek başına yatıyor kadincagiz. Birazdan yanına gidip çorba, yemek vs yapacağım ama bir de çay yapayım dedim. Evde ıhlamur, tarçın, adaçayı vardı. Onları aldım yanıma, bir de limon ekleyip kaynatırım diye düşündüm ama sizin başka tarifleriniz varsa onlardan da yapayım. Tesekkur ederim şimdiden herkese.

kış çayı diye bitki karışımı var marketlerde, aktarlarda. ondan alıp yapıyorum ben. şuna benziyor: www.dogapazari.com.tr

  • inheritance  (25.12.15 15:14:55)
Zencefil, nane, ıhlamur, zerdeçal vs kesin olur

  • mza  (25.12.15 15:16:33)
kış çayının vazgeçilmezi zencefildir.
yaptığın karışımın içine bulabilirsen nar çiçeği de ekle, çok hoş renk ve aroma veriyor.

  • manuel mandalina  (25.12.15 15:21:02)
havlucan, ıhlamur, tarçın, zencefil.

tercihe göre kuşburnu ya da zerdeçal eklenebilir.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (25.12.15 15:33:16)
valla taze zencefil ve çubuk tarçın olsun da, istersen sadece suda o ikisini kaynat. ama tadı da kötü olmasın dersen ıhlamur çok yakışıyor bunlara. kaynarken içine bir de kabuğu soyulmuş elma ve o elmanın kabuğu, oh. :)
bir de ekinezya çok öneriyorlar, bağışıklık arttırıcıymış ama denemedim, tadını da etkisini de bilmiyorum.

  • love my way  (25.12.15 22:23:49)