macbook - word - tuş atama

merhaba,

macbook pro ile word'de özel karakterlere tuş atama nasıl yapılır?

windows'ta kolayca şuna benzer şekilde yapılıyor:
word>ekle>sembol>bir sembol seç>tuş ata

çok sembol kullanılacak bir belgede sık sık karakter görüntüleyiciden sembol seçmek hiç de pratik değil. onun yerine bir sembol için mesela "ctrl+bir harf" kombinasyonunu atanabilse işler çok hızlı ilerleyebilir.

ne dersiniz, sizce de daha kolay olmaz mı? yok mu bir yolu?

var da benim word almanca, türkce menüleri dogru ceviremeyebilirim ama deniyeyim.

ekstralar --> klavye düzenlemesi (en son opsiyon, altta) cikan menüde sol tarafta "kategoriler" diyor orda en alta scroll edince de "semboller" kategorisi var. ordan ayarlayabilirsiniz.
  • mamu  (21.12.15 19:37:32)
oradaki semboller az. karakter görüntüleyicide daha çok seçenek var.

peki, oradaki sembollere kendimiz başka sembol ekleyebiliyor muyuz?
  • hicazkar  (21.12.15 20:04:27)
symbol browser diye bi secenek de var, tus kombinasyonu yok orda ama sagdaki menüye tiklamak da cok zaman kaybettirmiyor. cl.ly

  • mamu  (21.12.15 20:30:16)
tam cozum olmasa da soyle bir sey denenebilir.

sistem tercihleri> klavye > KLAVYE VE KARAKTER GORUNTULEYICILERI MENU CUBUGUNDA GOSTER secenegini aktif yapip

ust menude cikan simgeden GOSTER:KARAKTER GORUNTULEYICI kismina tiklayip

calismanizda kullanacaginiz karakterleri bulup favorilere eklerseniz, wordde ozel karakter istediginizde favorilerden o karaktere cift tiklarsaniz, onu worde kopyalar.

tabi dez avantaji arka planda bi yerde surekli acik kalmasi gerekiyor.
  • gerenkyok  (21.12.15 20:53:09)
mamu,
symbol browser, evet kullanışlı bir şey. teşekkürler. fakat gerekli tüm semboller orada yok. oraya sonradan sembol eklenebiliyor mu?

gerenkyok,
evet, büyük kolaylık sağlıyor öyle fakat çok pratik değil.
galiba bu da ios'un windows'tan şamar yediği bir nokta olarak tarihe geçiyor :)

---
demek iki şey lazım:
1. istenen işareti göstermek üzere tuş atama
2. istenen sembolü/işareti sembollere ekleme
  • hicazkar  (21.12.15 21:44:37)
soyle bir sey de aklima geldi.

sistem tercihleri> klavye bolumunden METIN sekmesine gecip, + secenegi ile (7r) gibi bir kombinasyon ile (₱) isaretini kisayol olarak atayabilirsiniz.
  • gerenkyok  (22.12.15 08:20:12)
direkt bi cözüm bulamadim o zaman ben :/

ama senin yerinde olsam kullanmak istedigim semboller icin sembol browser, veya mevcut tus kombinasyonlardaki sembollerden idarelik bi sembol kullanir (mesela copy right r'si) sonra isim bittikten sonra cmd + f ile o sembolu aratip istedigim sembolle degistirirdim.
  • mamu  (22.12.15 12:19:06)
gerenkyok,
bu değişiklik sanırım tüm sistem için geçerli. o kadar büyük bir şeye gerenk yok. sadece word yeterli.

mamu,
evet, halihazırda bulunmayan semboller için bu yol çok kullanışlı :)

şimdilik windowslu külüstür bilgisayar macbook pro'dan daha değerli :)

teşekkürler ikinize de!
  • hicazkar  (22.12.15 18:25:54)