Bir lise okul dergisinde neler yer alabilir?

Çalıştığım okulda öğrenciler bir okul dergisi çıkarmak istiyor. Ben de onlara yol göstereceğim. Şu anda çalışmalar iyi gidiyor.

Ancak, orijinal fikirler aramaktayız. Siz olsanız neler yapardınız? Neler yazardınız. Nelere yer verirdiniz?

Fikirleriniz benim için değerlidir.

Lisede okul dergisi çıkarmıştık. Ben mitoloji kısmını yazmıştım. İçinde bilgilendirici bir bölüm ve sonra mitolojik hikayeler vardı farklı pantheonlardan gelen. Tarih, fantastik kurgu ya da bilim kurguyla ilgilenen, en kötü Yüzüklerin Efendisi seven bir öğrenci bulunursa kesinlikle altından çok güzel kalkar bu işin.

Bizim çıkardığımız sene dünyada Darwin Yılı kabul edilmişti; ancak bağnaz okul yönetimi dergi kapağını Darwin yapmamıza ya da onunla ilgili bir yazı yazmamıza karşı çıkmıştı. Siz daha "güvenli" bir bilim adamını (Nikola Tesla öneriyorum) tanıtıp hayatından çarpıcı örnekler verebilirsiniz. (Tesla vs Edison gibi) Fizik ile ilgili bir öğrencinin seve seve yapabileceği bir çalışma olur bu.

Dergilerdeki şiirler genelde okunmaz; ancak şiir edebiyatın, yazılı basının en önemli unsurlarından biri. Bence yetenekli iki ya da üç öğrencinin şiiri yer almalı. Yalnız çekinecekleri kuvvetle muhtemel olduğundan, ilgili hocaların desteği şart gibi. Genelde 16 17 yaşındaki kız çocuklarının şiirlere yükledikleri anlamlar büyüktür. Paylaşmak istemeyebilirler. Erkekler ise duygusallıklarını gizleme eğilimindedirler.

Okumayı sevmeyen; ancak bunun yerine izleyen bir nesil var şu sıralar. Belki kaliteli birkaç film önerisi ve filmlerin kritiği yapılabilir. Sonuçta Hollywood filmlerinden gayrısını çok az izliyor zamane gençliği, ancak sevilen ve saygı duyulan bir hocanın yazdığı film eleştirisini ciddiye alacaklardır. Hatta "Burayı izlemeden önce" "burayı izledikten sonra" şeklinde yazı ikiye bölünüp bir film analizi yapılabilir. Twelve Angry Man filmi bunun için oldukça uygun. Halihazırda İstanbul Üniversitesi, her sene yaptığı Suç ve Ceza Film Festivali'nde bu filmin üzerinde çokça duruyor.

"Bunları Biliyor Musunuz" köşesi her ne kadar artık kulağa aptalca gelse de Ekşi Sözlük'teki "Öğrenildiğinde Ufku İki Katına Çıkaran Şeyler" başlığında yer alan ve cidden insanın ufkunu açan bilgilerden bir seçmece ile doldurulduğunda faydalı olacaktır.

Hah, bir de ustalara saygı kuşağı olabilir. Bilimadamından farklı olarak, bir edebiyat büyüğü incelenebilir. Turgut Uyar, Oğuz Atay, Sabahattin Ali gibi. Yine edebiyata düşkün bir öğrenci yapabilir. Hatta hala devam ediyor mu bilmem ama dönem ödevi uygulaması varsa, bu dönem ödevi olarak yaptırılırsa (Biraz rüşvet, ehe) çok güzel bir çalışma çıkabilir.

"Bu Toprağın Sesi" ayarında bir başlık çekilerek, altına Anadolu'dan ya da Trakya'dan birkaç öykü yazılabilir. Mesela ben her zaman efelerin hikayelerine hayran kalmışımdır. Ege yöresindeki Efe kavramını, Çakırcalıyı, türküleri falan anlatan bir yazı ya da Anadolu'daki hoş bir geleneği (Orta Anadolu gelenekleri genelde vahşi ve çağ dışıdır, ancak güzeller yakalanabilir arada) hikayelerle süsleyip aktarabilirsiniz.

Hatta düşündüm de tüm bunları ben tek başıma yazıp fanzin olarak mı çıkarsam ne yapsam :p

Kolay gelsin. ^^
  • g man  (13.12.15 19:30:51)
Ödüllü zeka soruları olması güzel olur bence. Dergiye olan ilgiyi arttırır.

  • mr sherlock  (13.12.15 19:34:21)
lise'ye ait aslında o döneme ait sorunları ortaya koyan yazıların olmasını isterdim ben. aklıma geldi de. anonim tabii.

  • selam  (13.12.15 19:37:17 ~ 19:37:31)
lise okul dergileri genelde bilim, tarih, teknoloji vs. bu konulari iceriyor. ben de uc senedir bir lisenin calismalarina goz atiyorum. farklilik dersen, ogrencilere hitap edecek h.sonu veya aksamlari duzenlenen sanat, muzik etkinlikleri icin haber bolumu yapabilirsin. bunun yaninda liseliler icin acilan kisa film, muzik, edebiyat yarismalari icin de bilgi verebilirsin.

  • evimin paspasi  (13.12.15 19:38:16)
arkeoloji + kültür varlıkları.

  • suferman  (13.12.15 19:46:40)
bir tema belirleyip derginin yarısını onla ilgili yazılardan oluşturabilirsiniz.

  • optum kib bye  (13.12.15 22:18:35)