3.5 yaşında bir çocuğa oda cezası vermek hakkında

ne düşünürsünüz?

Bir de bu cezalar hangi yaşta nasıl verilmeye başlanıyor (eğer veriliyorsa)?

hiçbir yaşta verilmemesi gerekiyor.
çevrenizde 3,5 yaşında çocuğa böyle bir ceza veriliyorsa müdahale etmelisiniz. doğru ve yanlışı ödül ve ceza sistemiyle öğretiyorlarsa köpek baksınlar.

  • uuth  (11.12.15 15:49:37 ~ 15:50:32)
3-5 küçük değil mi ? hele 3 yaşında çocuğu yanlız bırakmaya korkar insan. belki köşede bekleme cezası daha makul olur. göz önünde olur.

  • savagemirage  (11.12.15 15:51:26)
arkadaşlar, dayak yiyen çocuk ile böyle saçma sapan cezalarla büyüyen çocuk arasında dağlar kadar fark var.

hayvani bulsam bile dayak atmanın, köşede durma ve oda cezası vermekten hiçbir farkı yok. ya fiziksel ya da psikolojik işkence yapıyor olursunuz.

çocuk ne cezalandırılır ne de ödüllendirilir.
  • uuth  (11.12.15 15:53:38)
Çocuk büyüyünce ''biz nerede hata yaptık'' diye dolanır etrafra o çocuğun ailesi.

uuth +1 o yüzden.
  • orta buyuklukte bir ulkenin krali  (11.12.15 15:53:40)
şartlandırmayla çocuk eğitilmez +1

illa bir yaptırım uygulanacaksa üstte yazıldığı gibi ödül elinden alınabilir en fazla. "sana şunu alacaktım ya da seni şuraya götürecektim ama beni üzdüğün için vazgeçtim" gibi.
  • sir gawain  (11.12.15 16:08:14)
Oyuncaklarına ara verin. Ancak ceza kavramını kullanmayın.

Ya da çok kudurduysa anneanne tabiriyle, etrafa ya da kendisine (yere atma gibi) zarar veriyorsa beşiğine koyun 10 dk orada takılsın.
  • mza  (11.12.15 16:13:15)
şimdi soru sahibi bunu mu demek istiyor ama oda cezası diyince illa odaya kilitlemek olarak düşünmemek lazım. televizyonda yayınlanan ve bir uzman tarafından haşarı çocukların eğitimi ile ilgili bilgi veren süper dadı diye bir program vardı hatırlarsanız. onda bile uzman, çocuk yanlış yaptığında yaşı kadar dakika düşünme halısı diye bir halıda bekletip sonra da aileden özür dilettiriyordu. doğruluğu tartışılır belki ama uzman yaptırıyor bunu. illa odaya kilitlemek değil, yaptığının yanlış olduğunu anlaması için yalnız kalmasını sağlamak denebilir belki.

yapmadığım şey değildir. valla doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama olmayacak saçma sapan bir şey için ağlayıp tepinip huysuzluk yaptığında doğrusunu 100 kere anlattığım halde anlamayıp ısrarla ağlıyorsa "git odana dediğimi anlayıp ağlanmanı bittirene kadar da çıkma oradan" diye odasına yollamışlığım vardır. kapısı falan açık. hünn hünn diye gidip, ağlamasını bitirince özür dilerim baba diye geri geliyor. bence bu pek yanlış değil. 3.5 yaşında anlam çıkarıyor, anlıyor ama işine gelmiyor. "sanki inadına onun dediğini yapmamışız"a yoruyor.

örnek vereyim. 10-15 dakika sırtımda eşşek gibi gezdiriyorum, trencilik oynuyoruz. tamam oğlum yoruldum in biraz dinleneyim diye yere koyunca hüüüüü treeeeen. oğlum tamam biraz dinleneyim oynarız, hüüüü x 15 kere bu. susmamacasına ağlama. sanki zannediyor ki ben onunla oynamıyorum. şimdi ne yapacaksın? git odana orda sakinleş gel. ceza değil, bence mantıksız da değil. odasına gitmiyorsa ben ondan uzaklaşıyorum başka odaya geçiyorum. ya sakinleşip geliyor özür diliyor. ya orada uyuyakalıyor. uyanınca da özür diliyor (uyuyakalma olayı bir kez oldu, uyku saatine denk gelmişiz tam).

soru sahibi bunu demiyorsa, kastettiği şey odaya kilitlemek ise o yanlış.

annesi ısrarla sinirleri bozulana kadar doğrusunu anlatmaya çalışıyor belki 100 kere. ya diyorum bırak ağlasın, uzaklaş, anlatmaya çalışma. anlatmaya çalışınca iyice inat yapıyor, tazeleniyor başa dönüyor tekrar. biraz yalnız bırakınca birkaç dakikaya kesiyor ağlamayı. dur lan yanlış yapıyom herhalde diye aklı başına geliyor.

3.5 yaşında ne beşiği abicim? adam tarzan gibi tırmanıyor o parmaklıklı yatağa.
  • kibritsuyu  (11.12.15 16:26:17 ~ 16:52:18)
3,5 yaşındaki çocuğa ceza verilir. Ama adı ceza olmaz ve odaya kapatmak şeklinde olmaz. "Mola" diye google araması yaparsanız veya trt de çıkan dadılı programa göz atarsanız . çocukları nasıl disipline edeceğinizi öğrenebilirsiniz.Genellikle mola bölgesinde yaşları kadar dakika süre ile bekletilerek yapılıyor özetle. mola sonunda coçuğa neden orada bekletildiğini onun göz hizasına eğilerek ve gözlerinin içine bakarak anlatıyorsunuz.Bence çocuk büyütmemiş olanların önerilerine kulak asmayın.

  • delicevat  (11.12.15 16:26:54)
Cezaya karsi degilim. Attaya goturmemek de bi ceza. Ne kadar odul bazli bir sisteme inansam da yaptiklarinin bir karsiligi oldugunu bilmeli

Oyle saatler boyu surmeyecekse bence verilebilir bu ceza. Hepimiz bu tarz cezalarla buyuduk, kalkip da ailelerimiz "biz nerde yanlis yaptik" vs diye dizlerini dovmedi. En azindan benim ailem

Dayim 7 yasindaki kuzenime ilk defa oda cezasi verdiginde o da tum odaya isedi. Bunu da dayima ders olmasi icin yapti oyle cisi geldiginden falan degil. Bu tarz disiplin ogeleri bence erken yasta baslamali. Cocuga has olmak uzere yarim saat gibi oda cezasi verilebilir. Yarim saat fazlaysa 15 dk.

Tam tersine disiplin kurallari verilmemis, ceza kavramini bilmeyen nesil su anda inanilmaz narsisist, ogretmenlere, ailelerine ve cevrelerine cektiriyorlar. Abartmayin yani ayagina prangalar koyup ac susuz gunlerce odadan ckmayacak degil. Ustelik 3.5 yasindaki cocuk oda kapisinin ardinda anne babasinin oldugunu bilir (mesela daha kucuk bebekler icin bos odada bulunmak terk edilmek anlamina geliyor)

Tek dikkat etmek gereken nokta cocuga kusmemek. Bak boyle yaparsan kuserim gibi yani.
  • la noix  (11.12.15 16:30:14)
Ceza şöyle bir soruna yol açabilir: Etrafında ceza verecek kişi olmadığında istenmeyen davranışına devam eder. Dayakla büyütülen Türk halkının en büyük sorunlarından biridir bu. Öğretmen yoksa kopya çek, polis yoksa kırmızı ışıkta geç... Hep korku içindeyiz, otoriteye boyun eğme düzeni içinde yaşıyoruz.

  • Traveller  (11.12.15 17:14:18)
@kibritsuyu

Belki var beşik var. Yenidoğan beşiği gibi bir şeyse elbette tırmanır.
  • mza  (11.12.15 18:26:55)
@kibritsuyu'nun bahsettiği şekilde bana oda cezası verilirdi. babam "odana git, yaptığını düşün, kendine gelince gel" derdi. O sırada ağlıyor olurdum zaten, gider biraz daha ağlar, sonra oyuncaklarımla oynamaya başlar en son da çıkar giderdim yanlarına. öyle büyüdükten sonra yani 7-8 yaşından sonra yaptıklarını hatırlamıyorum, o yaştan sonra olsa asıl sıkıntı olurdu sanırım.

şimdi de sıkıntılı bi insan olduğumu sanmıyorum:)
  • gmzo  (11.12.15 19:16:37)