kahve için süt köpürtmek

baristalar toplaşın!
bu süt köpürtme işlemi için bikaç sorum var:
1. köpürmesi için sütün illa sıcak mı olması gerekir?
2. köpürtmek için özel yapılmış mekanik/elekrtikli malzeme dışında ne şekilde yapılabilir? sanırım french press diyenleriniz olacak o nasıl oluyor? bir de mikserle ya da blenderle olmaz mı mesela?
3. kapuçino ve latte yapımında süt köpüğü ve kreması farklı şeyler sanırım (milk foam ve steamed milk), yukarıda konuştuklarımızın köpük olduğunu varsayarak, süt kremasını ev ortamında özel cihazları olmadan üretme imkanı nasıl olabilir? illa buhar basıncı mı gerekir?
Teşekkürler şimdiden.

barista değilim de french presste köpürtmek için sıcak sütü french presse koyduktan sonra pistonu yukarı aşağı hızlıca oynatmak gerekiyor.

  • inheritance  (09.12.15 12:46:53)
birkac ayligina yaptim.

1- buharda kopurtuyorsaniz evet. sogukken kopuk olmuyor duzgun. isindikca stabil hale geliyor.

2- inheritance +1

3- kapucino ve latte arasindaki fark, latteyi yaparken kopugu daha az yapiyorsun. kapucinonun yarisi kopuk oluyor. krema diye bir sey yok. o olusan kopuk krema kivaminda oluyor sadece.
ev ortaminda bu yapilamaz sanirim.

ek olarak, french press'te sicak sutu kopurtmedim hic ama, iced cappuccino isteyenler icin soguk sutle denemisligim oldu. progresif bir yontem. normalde sicak kopuk koyuluyor.
  • bohr atom modeli  (09.12.15 13:17:25 ~ 13:19:18)
dostum bir barista olarak diyim, işinin ehli kahvecilerle aynı köpüğü yakalayamazsın french press vs. ile. tek hazneli bir espresso makinası alıp onun buhar haznesiyle yaklaşabilirsin ama biraz, onlarda da basınç düşük olduğu için aynı olmaz yine ama memnun eder en azından.

  • megafon  (09.12.15 14:08:23)
oncelikle barista degilim.

1. hayir, profesyonel makinalardan kopurturken isitanlar var, hatta sicakligini takip edebiliyor olman lazim ufak bir aparatla ve yaklasik 45 derece civarinda olmasi lazim sutun. fazlasi sicak, azi da soguk gelecektir icen kisiye.
2. maksat kopurtmekse cirparak da olur. ama kopuk ayni kopuk olmaz.
3. bilmiyom bak bunu..
  • ekyil  (09.12.15 14:45:07)
aradan geçen zaman zarfında yeniden ilgimi celbetti bu konu ve gereken tüm cevapları yine batının ahlaksızlığı olan youtube'da buldum. bu posta ihtiyaç hasıl olup da erişecek kişiler için burda da paylaşıyorum:
www.youtube.com

  • ytse jam  (19.01.16 14:16:44)
benim boyle bir kopurtgecim var, 2.5 dolara almistim, artmis fiyati.
www.aliexpress.com

  • jimicik  (19.01.16 14:45:31)