KPSS Tarih sorusu - Türkler nereye göç etmedi?

İslam Öncesi Türkler çeşitli sebeplerle ana yurtları olan Orta Asya'dan göç etmek zorunda kalmışlardır.

Aşağıdaki yerlerden hangisi Türklerin göç ettiği yerler arasında bulunmaz?
A) Sibirya
B) Mezapotamya
C) Anadolu
D) Batı Avrupa
E) Doğu Avrupa

Bir de şu var:

11. İslamiyet öncesi Türk Tarihini incelemek bir tarihçi için hiç de kolay değildir.

Aşağıdakilerden hangisi bunun sebebini en iyi biçimde açıklar?
A) Yeterli belge bırakmamalın
B) Belgeleri dayanaksız malzemelerden yapmaları
C) Göçebe hayat tarzını benimsemeleri
D) Çevresindeki devletlerden kız alıp evlenmeleri
E) İslam öncesi Türklerin geniş coğrafyaya yayılmaları

2. sorun C
1. sorun kesin Batı Avrupadır:)

  • halilibo  (04.12.15 12:02:14)
ikisinin de cevap C olduğunu düşünüyorum. batı avrupa' ya Avrupa Hun devleti gitti. anadolu islamiyetten sonra olması gerekiyor.

  • evrimini tamamlamis hamambocegi  (04.12.15 12:10:08)
1)D
2)C

Cevapları da yazarsan sevinirim.
  • voynuk  (04.12.15 12:14:16)
CEVAPLAR:

1. sorunun cevabı: C
2. sorunun cevabı: E

Olarak görünüyor.

1. Soruda ben D demiştim ama değilmiş. Halbuki Avarlar İslamiyet öncesi İstanbul'u kuşatmış?

2. Soruda da C ve E seçeneği aynı gibi değil mi? Ben ilk C'yi görünce direk onu işaretledim. Halbu ki o da çok iyi açıklıyor?
  • otonom  (04.12.15 12:30:49 ~ 12:31:02)
İslamiyet öncesi Türkler Anadolu'ya göç etmediler, Anadolu'ya giriş İslamiyet sonrası. Birinci sorunun cevabı C.

Göçebelik geniş coğrafyaya yayılmaya sebep olmaya da bilir. Yani göçebe yaşamları gereği yazın bir yere kışın başka yere göç edip, yine dar bir alanda yaşanabilir. Onun için E daha net gibi.

Bu arada Avarlar İstanbul'u kuşattılar ama alamadılar. İstanbul zaten Anadolu'da değil.
  • Abdurrahman  (04.12.15 12:30:57 ~ 12:35:50)
İslamiyet oncesi turkler anadoluya girdiler hunlar zamaninda fakat burayk yurt olarak begenmeyip,yagmalayip donduler.

Not: imla icin kusura bakmayin,mobildeyim.
  • odinin sakali  (04.12.15 13:10:16)
1 B 2 C hatta birinci sorunun tıpkısı yargının bu yılki çözümlü soru bankasında var ;)

  • .sosyolog.  (04.12.15 13:46:54)
Hunlar fransaya kadar gittiler. Romalılarla savaştılar. Ne yani hunları türk saymıyor muyduk? Zaten yerleşik değiller. Göçebe bir millet için gittikleri yere göçmüşler diyemiyor muyuz? Nedir bunun kaidesi?

  • i ve been mistreated  (04.12.15 14:23:30)
Bunlar ne kadar salakça sorular. Bir de soruların gerçeğe uygun olup olmadığını değil değil müfredata göre gerçeğe uygun olup olmadığını çözmemiz lazım. Tamamen şu mesajı veriyor, benim müfredatıma göre şekillenmediysen benim sınavlarımda başarılı olamazsın. İlk soruda soru çok muğlak. Başta isl. öncesi türkler demiş, ikinci cümlede türkler diye başlamış. Türkler o denilen yerlerin hepsine bir şekilde göçtüler. Bugün fransada 500.000 türk yaşıyor. İngilterede de keza. Orası batı avrupa değil mi? Bu insanlar türk değil mi? Tamam ben de biliyorum bunlar müfredatta yok ama bir soru soruyorsan bari net sor. Bir cümle kurmak bu kadar mı zor. İsl öncesi türkler diye eklesen ölür müsün. Kızdım yok yere ya.

  • i ve been mistreated  (04.12.15 14:28:09)