D vitamini yüklemesi?

66 yaşında, kadın, onkoloji hastası yakınımın kan testinde, çok düşük bir değer (4'ten az) çıktığı için doktor şu ilacı verdi. "devit-3 İ.M oral ampul / 300.000 I.U / ml"

15 gün arayla 3 ampul, sonrasını ise ayda bir alman gerekir diyerek 8 ampul yazdı.

ilacı almak için eczaneye gittiğimizde, eczacı; bu dozda d vitamini yüklemesinin karaciğer ve böbrek üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden söz etti.yerine solgar d vitamini günde 6 tablet gibi bir şey önerdi..

bu durumda;

devit denilen ilacı dr'un söylediği dozda almalı mı?

bu mevsimde antalya gibi bir yerde ( baktım bir hafta 20-21 derece sıcaklıkta seyrediyor) 5 günlük bir güneş banyosu d vitaminini yükseltir mi?

onkolog yerine eczacı, onkolog yerine duyuru sakinlerinin tavsiyelerini mi tercih ediyorsunuz?

türk toplumu için alt değer 20'dir. hastanızın değeri beşte birinden düşük çıkmış. antalyanın bu sıcağında yükselecek olsa herhalde zaten o kadar düşmezdi?

ayrıca vitamin sıcakla değil, güneş ışınıyla ilgili
  • la noix  (03.12.15 15:59:08 ~ 15:59:59)
Ayrica suudi arabistanda bile ciddi d vitamin eksikligi oranlari varmis. Yani mevzu direk gunesle ilgili degil. Ben olsam 3 ampul yuklemesini yapip, doktorumla bu cekincemi paylasip bi d vitamin testi daha isterdim yakinim icin. Ayrica karatay d vitamini toksitasyonu diye bisiy yok diyor.

  • galandar kostumu  (03.12.15 16:40:14)
solgardansa devit ampul kullanin. sonucta solgar ilac degil, vitamin takviyesidir, kar amaci guden bir urundur.
benim de D vitamini degerim cok dusuktu, surekli yorgundum. ayni sekilde 15 gunde 2 ampul ve ayda 1 ampul olmak uzere 4 ay kullandim.

galandar mantikli demis. bence de ilk 3 ampul yuklemesini yapip sonrasinda doktorunuzla gorusun.
  • 65 derece  (03.12.15 19:12:21)