Arkadaslik - para iliskileri

Olabildigince kisa kesersem; yakin bir arkadasimla bir dükkan acmaya niyetlenmistik ve bunun icin bir miktar paraya ihtiyacim vardi. Birsekilde bu parayi temin edemedim uzun ugraslar sonucu, son ihtimal olarak da iki arkadasimdan benim adima kredi cekmelerini rica ettim. Onlara simdilik a ve b diyelim.

A benim 20 senelik, ilkokuldan beri arkadasim, aradim önce araba alacagini söyledi; bir sene ertele ne olacak, bir yila kalmaz geri öderim diyerek 40 bin lira kredi cekmesini istedim. Ertesi gün telefonuma cikmadi. Bir sey oldu sandim ama birkac gün boyunca geri bile dönmeyince cekmek istemedigini anladim.

B ise 7-8 senelik üniversite arkadasim, ondan ise 30 bin lira istedim, ama hayir derse bozulmayacagimi bu konuda düsünmesini istedim. Ertesi gün bankanin olumsuz cevap verdigini söyledi, yani yalan söyledi isin acikcasi. Ki onunla hala konusuyoruz da. Üstelik konusma esnasinda bu parayi verirse ortak olmak isteyecegini söyledi, simdi yüzüne vursam saka idi diyecektir eminim, ama ben ticaretin böyle bir sey olmadigini elimden geldigince anlatmaya calistim o anda. Bu da baya canimi sikti.

Yalniz bu olaylar benim cok kafama takildi. Beni taniyan herkes para konusunda cok rahat bir o kadar da hassas oldugumu bilir. Özellikle de a, ve bunca yil boyunca aramizda borc muhabbeti kesinlikle dönmemistir. Ben ona o da bana ihtiyac dahilinde cok kere para vermisizdir. Ve isin garip yani bir anda 20 senelik arkadasim benimle arkadasligini bitirmis oldu bu vesile ile. Derseniz ki, böyle bir niyeti zaten varmis, bunu size temin ederim ki yoktu. ben zaten bi senedir yurt disinda yasiyorum, sürekli olm beni de oralara aldir lan geyigi cevirirdi. bu durumu pek fazla diger arkadaslarimla da paylasmak istemiyorum, onlari zor bir durumda birakmamak adina, ama su kadarini söyleyeyim onlar benden böyle bir sey isteseler ikiletmezdim bile. Sizce bozulmakta ne derece hakliyim? Yani böyle arkadasliklari sürdürmenin gercekten bir manasi yok bana kalirsa, ama bir yandan da üzülüyor insan, dostum, canim dedigin adamlarin, kadinlarin böyle yapmasina.

ben olsam ben de vermezdim. dükkan batsa borç adama kalacak onunla mı uğraşsın. babasının oğlu musun niye sana kredi çeksin?
bir de arabayı 1 sene sonra al ne olacak demişin, komiksin hakkaten :)

  • cekilmis gayfe  (30.11.15 17:56:25 ~ 17:59:54)
bence a ve b haklı sen haksızsın. kimse başkası için kredi çekmek zorunda değil.

  • sta  (30.11.15 17:56:45)
abi sen yurtdışında yaşıyorsan zaten tuzun kuru, iş batsa a ve b banka borçlarıyla uğraşacaklar, ki türkiyede 30-40 bin krediyi ben anam, babam ve kardeşlerim dışında kimse için çekmem. ona 30-40 bin kredi çekmedim diye arkadaşlığımın bozulacağı arkadaşım varsa, ucuz atlatmışım diye düşünür şükrederdim. hele bir de yurtdışında yaşıyorsa, beni enayi yerine koyduğunu düşünür ekstradan laflar söylerdim.

a ve b yüzde bir milyon haklı. senin haklı bir yönünü göremedim.

doğruya doğru.
  • paranoyak kedi  (30.11.15 18:01:49)
kredi çekmezdim ben de, +1

istediğiniz kadar samimi olun, az buz para değil ki bu miktarlar. insanların kendi ihtiyaçları, hayatları var, nasıl kolayca riske girsinler?
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (30.11.15 18:03:37 ~ 18:04:27)
Bu konular zor konular. Benim çok yakınım da aynı şekilde çok uzun süredir tanıdığı ve güvendiği birisine 150 bin lira verdi, adam dükkanını kurtardı onun sayesinde. Ama borcun üzerinden yıllar geçti hala "ödeyeceğim" deyip geçiştiriyor. Ve şimdi borç kayıtlarının bilgisayardan silindiğini filan söylüyor. Ee nolcak şimdi onlar da yakın arkadaşlardı. Tamam arkadaşlık dostluk ama yarın ne olacağını kim bilir ki? Yani az buz bir para da değil 40 bin lira çekecek sırf sen araba al diye koca bir sorumluluğun altına girecek ve Ödeyemeyecek olursan bir sıkıntı çıkacak olursa ki dunyanın binbir turlu hali var yarın kime ne olacağı belli olmaz, uğraşacak olan yine o olur.

  • ssiradanbirigibi  (30.11.15 18:05:05)
"ama ben ticaretin böyle bir sey olmadigini elimden geldigince anlatmaya calistim o anda."
işte ticaret aslında senin düşündüğün gibi bir şey değil, adam haklı. acı ama gerçek. a ve b haklı.

  • vincenzo  (30.11.15 18:05:36)
Dükkan battigi an zarari benim cebimden cikan paraya olacakti, ben onlardan sadece depozito ve alinacak mallar icin para istedim, yani dükkani kapatinca depozitomu alacak mallari iade edecek, paralarini iade edecektim, bunu onlara anlattim. Ki o dükkandan bagimsiz kendi isim var ve cektikleri krediyi su an o dükkan acilmasa dahi ödeyebilecek durumdayim. Ben borcu kimsenin üzerine birakmazdim yani, siz bilmiyorsunuzdur, böyle dostluklardan haberiniz yoktur o ayri ama böyle baska arkadaslara sahibim yani.

  • bosver nicki  (30.11.15 18:05:39)
Bu arada araba alacak olan sen değilsin ok yanlış yazmışım editleyemiyorum şuan.

  • ssiradanbirigibi  (30.11.15 18:06:13)
a ve b akıllı adamlarmış, hani işini kurarsın arada 2-3 ay bi sıkıntın olur çek çük işleri falan vardır utana sıkıla istersin de daha işi kurmak için parası olmayan adama kredi çekip borç verecek insan ben tanımıyorum, öyle enayi bulursan bana da haber ver

@cekilmis gayfe'nin dediği gibi, batarsan beceremezsen döndüremezsen kim ödeyecek krediyi?

edit: zaten işinin olduğunu krediyi bu yeni dükkan açılmasa da ödeyebileceğini yazmışsın, şimdi gördüm.
abi o zaman arkadaşına "arabayı 1 sene ertele" aklını verirken utanmıyor musun? madem o krediyi her türlü ödeyebilecek durumdasın işini 1 sene ertele paranı biriktir öyle kalkış bu işe.
  • azizakin  (30.11.15 18:07:49 ~ 18:13:08)
evet gerçekten çok başka arkadaşların varmış anladık bunu.

  • cekilmis gayfe  (30.11.15 18:08:43)
Hanimlar beyler yoldan gecen adamdan istemiyorum ben bu parayi, biraz empati kurun öyle düsünün istiyorum sadece. Hakikaten böyle bir cercevde iliskileriniz yok mu yani, babam istese cekmem diyen adama degil ayrica zaten sorum. Babam istese ben cekerim, ödeyemezse de cani sag olsun. Ama isin icinde cakallik ve sinsilik olmadigini bilirim. Yani o arkadaslarim isteseler ceker ve kendim ödeyecekmis gibi hesap ederdim ben bugün. 40 bin lira dediginiz en fazla 3-4 senede ödenecek bir para, ki bu adamlar asgari ücrete falan calismiyorlar gayet ortalama üstü maaslari var ve dedigim gibi arkadasligimizin seviyesi güvenilmeyecek bir düzeyde degil. Ayrica Bu dükkan o gün acilacakti, o mevkii de o kosullarda bir ay sonra dahi dükkan bulamazdik, o yüzden aceleci davrandik. Ki bu moral bozukluguyla baslarim dükkanina dedim biraktim olayi.

  • bosver nicki  (30.11.15 18:19:14)
sen seneye bekle seneye ac isini? cok yuzsuzce gorundu bana bu yaklasim.

  • sayns  (30.11.15 18:20:55)
girişimci sensin riski başkası alıyor? mantıklı mı? böyle konularda hassas isen bu muhabbeti ta en başında açmaman gerekirdi.

  • cemiyetin unlu simasi  (30.11.15 18:21:36)
Hocam haklısın alınmakla gücenmekle ama o adamlar da haklı. Sen borcuna sağdık birisi olabilirsin, güvenilir de olabilirsin ama söz konusu ticaret ve para az biz para değil. Adamlar ülkeye, ekonomiye güvenmiyor olabilir

  • gazozailacatmauzmani  (30.11.15 18:25:21)
Allah benim belami versin valla. Biriniz de, sen haksizsin ama onlar da arkadasligin hatrina söyle deseymis böyle deseymis demedi. Dostluk arkadaslik niye var o zaman beyler, ne farki var yani yoldan gecen adamin sizin dostlarinizdan? aman neyse ya, onlar haklilardir belki ama sizin su söyledikleriniz kadar manasizca savunulmayi hak ettiklerini düsünmüyorum.

  • bosver nicki  (30.11.15 18:34:58)
adamların vermemesi çok normal, anormal olan senin nolcak olm arabayı seneye alırsın gibi salakça bir bahaneyle tekrar para istemeye calisman olmus. ben olsam ben de cekmezdim en yakin arkadasima bile kredi.

nakit param olur kenarda onu verebilirim belki ama kredi cekmem.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (30.11.15 18:37:03)
o arkadaşların vermemekte haklı bence.
ama cevap verme biçimlerinin çirkin olmasında da sen haklısın.

yüzelli yıldır arkadaşız, süper insanlarız diyorsunuz ama daha insan gibi açıkça konuşamıyorsunuz.

a da b de sana "çekemem bro, sorry" demeliydi.
  • fatihkkk  (30.11.15 18:40:02)
ilk arkadaşının telefonlarına çıkmıyor oluşu ayıp aslında geri kalanında sorun yok, o kadar büyük miktar para kolay kazanılmıyor ki.

  • selam  (30.11.15 18:43:14)
işin içine para girince tek kriter arkadaşlık olmuyor.

1- adamın daha önce bu konulardan ağzı yanmış olabilir. bir daha babama bile güvenmem diyordur. (başıma geldi)

2- eşi/sevgilisi varsa o mani olmuştur. yani siz 20 senelik arkadaşsınız ama adamın karısı arkadaşlık falan dinlemez.

3- daha önce (geri ödeseniz bile) çok borç istemişsinizdir. bundan sıkılmış olabilir arkadaşınız.
  • tescillimarka  (30.11.15 18:45:58)
Borç isteyen arkadaşım-ne kadar yakın olursa olsun, babam bile olsa- "ne olacak arabayı seneye al" dese telefonu o an kapatır bir daha yüzüne de bakmam. Kimsenin bütçesini veya borç ilişkisi sebebiyle başına gelenleri bilemezsiniz, para vermediği için yargılayamazsınız. Son derece haksızsınız kanaatimce.

Not: 20 yıldan fazladır dosttan ötesi olduğum arkadaşım var. Samimi arkadaşlığı bilmiyor değilim.
  • hadi hadi  (30.11.15 18:56:54)
çok akıllıca olmadığı söylenmiş. ben de aynı kanaatteyim. bu iş akıl işi değil gönül işidir zira.

yaklaşık 10 yıl önce ev için yüklü miktarda kredi çekmesi gerekiyordu çok sevdiğim bir insanın. ben memurdum o vakitler. benden kefil olmamı rica etti. gözümü kararttım kefil oldum. uzun vadede borç bitecekti. ona güvenmiştim. ama batacaksam da batışım senin yüzünden olsun be dedim. içimden dedim tabii bunu. badireli bir dönemden sonra borcunu aksatmadan, bana zarar vermeden ödedi. yıllar sonra, hiç aklımda yokken kredi çekelim senin şu işin olsun dedi. şu iş dediği benim için hayati bir şeydi neredeyse. ben de nasıl olacak ki işim yok gücüm yok, hem boşver ya olmayıversin dedim. olur mu dedi, ben çekerim, sen nasılsa ödersin dedi. bana bir heyecan ve cesaret geldi. yani normal şartlar altında, benim kredi çekme imkânım olsaydı bile hayatta girmeyeceğim, cesaret edemeyeceğim bir işti bu. sürüncemede bırakmayayım diye konuştuğumuz gün şartları falan hepsini araştırmış, krediyi çekmek için atladı geldi ta uzak bir şehirden. krediyi birlikte çektik. 6 yıl ödemesi sürecekti. ilk sene sorunsuz bir şekilde geçti. sonra bir fırsat doğdu, krediyi tamamen kapatma şansı elime geçti. işsiz olduğum hâlde, düzenli gelirim olmadığı hâlde hemen kapattım bütün borcu. tam anlamıyla allah'ın lütfuydu bu. sevdiğin bir insan için inisiyatif alma erdemi. cesareti. fedakârlığı. adına ne dersen de, buna karşılık tarif edilmez bir manevi haz. mutluluk hissi. bana, lütfen sonra ödeyemem falan diye panik yapıp da ceza ödemek zorunda kalma dedi defalarca. ben de kendimi böyle daha rahat hissedeceğim dedim. ve erken hesap kapatma cezası vs umursamadan bitirdim borcu. kuş gibi hafifledim. ama hepsinden de önemlisi güvenmenin tadını, lezzetini dibine kadar yaşadım. her iki olayda da birbirimize karşı mahcup olmadık. adım kadar eminim, benim ona söylemediğimi o da bana söylememişti: "ödeyemezse de canı sağ olsun." zaten bunu diyemiyorsan baban da olsa, eşin de olsa, çocuğun da olsa kim olursa olsun o borcun altına giremezsin. girmemelisin de.
  • lazarus  (30.11.15 19:00:27 ~ 19:03:57)
neden insanların senin için kredi çekmesi gerektiğine inandırdın kendini?

kimse kimse için banka ile muhattap olmak zorunda değil.
istersen annen baban olsun.
kendin neden çekmeyip sağdan soldan istiyorsun bu da ilginç hani.
  • livaneli kadir  (30.11.15 19:04:05)
ben de borcuma sadık biriyim. yakınıma ve borcuna sadık olacağına güvendiğim kişiye de borç veririm. ama ne kadar borç veririm? kazanmamın ayları bulmadığı miktarda. araba alamamış bir adamdan 40 bin lira kredi çekmesini istemem. araba almamın zor olduğu( 40 bin çekince 1 yıl gibi bir süre uzayabileceği) bir durumum varsa ve çok sevdiğim biri benden senin istediğin şekilde kredi çekmemi isterse arkadaşlığımı bitiririm. çünkü kendi hayatını benim hayatımdan daha değerli görüyor. benim ekonomik olarak nerede durduğuma bakma ihtiyacı bile duymuyor. üstüne zor zanaat yapabildiğim şeyi sırf kendi istediğini yapabilsin diye duraksamadan 1 sene ertele diyecek kadar da yüzsüz ve empati yoksunu. yani senin için kredi çekebilirdi ama çekmemesi onu hiçbir şekilde haksız yapmaz. senin arkadaşından kredi çekmesini istemen de seni haksız yapmaz. ama isteme şeklin, durumu iyi olmamasına rağmen ısrarın ve onun hayatı hakkında onun adına karar verme isteğin arkadaşlık bitirir.

  • cikis yolu  (30.11.15 19:14:49)
Bu şekilde para isteme ancak ölüm-kalım meselesi varsa, ne bileyim acil ameliyat olman lazımdır ama beş kuruşun yoktur vs. meşrudur.

İş kuracağım diye arkadaşlarından kredi çekmesini istemen bence çok kötü bir davranış.

Borcunu ödeyeceğin garanti olsa bile kimse bunun stresini yaşamak zorunda değil.
Bunu bu sene akrabalarına 16-17 milyar borç veren biri olarak söylüyorum.İstemeyin abicim borç para. Alırken herkes süper.En kısa sürede vereceğim vs. vs. Sonra da ölü numarası
  • turkuaz  (30.11.15 19:20:52)
bir adet arkadaşıma yardım etmeye kalkmıştım ben zamanında bir restoran almak istiyordu fakat alamıyordu benim durumum uygundu, abi al ben senden iki ay sonra devralırım dedi, ulan dedim kaç senelik arkadaşım, yardım edeyim, zaten dükkanı alıyoruz bir şey olursa dükkan bizde kalır, bir şekilde işletiriz, oğlanda restoran tecrübesi de var tabi, en azından ben gene kendi işimle uğraşırken o da işini yapar, çoluğu çocuğu rahat eder.

neyse biz dükkanı aldık, oğlan ertesi hafta ortadan kayboldu, sıfır restoran tecrübesi ve devam eden aşırı yoğun işim ile birlikte bir yılda iki yüz bin dolar battım. zar zor kapattım.

bunlar olurken, etrafımda olan sürekli para aldı verdi ilişkilerim olan insanların nasıl benden uzaklaştığını, şunu yapalım edelim diye arayanlardan susmayan telefonumun nasıl sessizleştiğini gördüm.

dolayısı ile arkadaş dediğini para mevzuna sokmayacaksın, para mevzu yüzünden arkadaşını kaybetmek aşırı standart bir durumdur.

bu olayda da a ve b haklı, senin ya dünyanın nasıl işlediğinden haberin yok, ya da aşırı derecede rahat bir insansın. sözünün eri olmanın da hiç önemi yok, işin içine bin lira para gidi mi on sene boyunca sözünü tutan adamların nasıl bir anda fırıldak osmana bağladığını çok iyi biliyorum. aklı olan başkası adına kredi çekmez, adamın cebindeki parayı istemiyorsun bir de üstüne, gitsin bankaya borç yapıp sana versin istiyorsun, ayıptır yahu.
  • kurremkamerruk  (30.11.15 19:25:45 ~ 19:26:57)
kardeş şöyle bir laf var. para verip kötü olacağına para vermeden kötü olayım. arkadaşların mantıklı olan şıkkı tercih etmişler.

  • burya  (30.11.15 19:33:37)
abi ben babam için kredi çekmem, o da benim için çekmez. bu istediklerini kimse yapmaz ki zaten milyonlarla oynamıyorsa?

  • zawisza  (30.11.15 22:10:17)