ölen abimin kredi borcu ve reddi miras olayları

ölen abimin bankaya kredi borcu vardı. haliyle hayat sigortası vardır. kendisine ait hiç bir mal varlığı yoktu. emekli maaşı vardı ki o da boşandığı eşi ve çocuklarına kaldı sanırım. annem babam reddi miras davası açtı. henüz sonuçlanmadı. ing bank bu parayı ödeyin yoksa maaşına haciz koydurturuz diye yazı göndermiş babama. yapabilir mi böyle bişey?

mirası kabul etmiş eşi ve çocukları, emekli maaşına %25 haciz koydurtabilir.

  • [silinmiş]  (26.11.15 10:46:20)
mirası kabul edenden kessin ancak mirası kabul etmeyen ana-babadan kesebilir mi? yoksa avukatların blöfü mü?

  • optum kib bye  (26.11.15 10:50:57)
anne baba yasal varis değildir, kesemezler.

  • alcapon  (26.11.15 10:54:57)
"haliyle hayat sigortası vardır"

Bu kesin olmayabilir, zira kredi alındığı zaman ödenecek miktar üzerine ek olarak bu sigorta yapılıyor. örneğin ben araba için kredi aldığımda aramışlardı ve aylık şu kadar fazla ödersem işsizlik ve hayat/sağlık sigortası doğrultusunda belli şartlarda kredinin otomatikman kapanacağını söylemişlerdi.

Eğer abiniz böyle bir şey yaptırmışsa kredi kendi kendini kapatır, ama yaptırmamışsa douchebag haklı.
  • polifonik osuruk  (26.11.15 11:07:37)
Bunu banka değil de avukatlık büroları veya borcu üstüne alan varlık şirketleri yapıyor. Tehtid yoluyla, göz korkutarak, karşılarındaki insanların hukuki konularda bilgisiz olma ihtimalini düşünerek yapıyorlar.

  • Abdurrahman  (26.11.15 11:08:03)
biz de aynı şeyi yaşadık. kaynım vefat etti, çoluk çocuk yok. yaşadığı yerde bankalara soruldu borcu varmı diye. kredi kartı borcu varmış, kapattık. başka borç söylenmedi.
çook sonra banka hesaplarımıza bloke kondu. meğer kredi çekmiş, ödenmeyince bizim hesaplara bloke konmuş. önce borcu ödedik aynı zamanda bankaya hayat sigortasının işleme geçmesi için başvuruda bulunduk. sonrasında dava süreci masrafları haricini sigorta ödedi.

yani, sigortanın işleme geçmesi için bankaya başvuru yapılması gerekiyor.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (26.11.15 11:13:33)
Blöf yapıyorlardır. Reddi miras davası sonuçlanmadan, mirasçıların bir bölümünden kısmi borç tahsilatı olmaz. Zaten anne-babanız mirası reddetmişlerse, ödemeleri gibi bir durum söz konusu olamaz. Yalnız reddi miras durumlarında şöyle ilginç bir şey gelmişti bir akrabanın başına: Kişi, babasından kalan mirası reddetti, sonrasında, bu miras, o zamanlar 2 yaşında olan çocuğuna kaldı. Yani anne babanız mirası reddedince, borcun size kalması gibi bir durum olabilir, dikkatli olun. Dava bittiğinde, siz de mirası reddedin.

Bu arada, emekli maaşına kesinti yapmak gibi bir durum olmaz. Yani borcu o kişinin çocuklarının aldığı maaşından kesmeleri dde mümkün değil. Çocuklar reddi miras yapsalar da maaşı almaya devam edebilirler.
  • agluna  (26.11.15 11:19:57)
ekleme: hayat sigortası yokmuş. ptt'den çekilmiş. ilgili hukuk bürosu tekrar arandığında "pazartesiye kadar biraz ödeme yapsanız iyi olur." denmiş.

  • optum kib bye  (26.11.15 12:21:12)
Ödeme falan yapmasınlar, dediğim gibi ne koparırsak kar mantığı var bunlarda. Ayrıca emekli maaşına haciz de konmaz kesinlikle. Arkadaşın %25 haciz dediği çalışan maaşına konulabilir, emekliye 1 lira bile haciz konmaz.

  • Abdurrahman  (26.11.15 12:28:45 ~ 12:39:29)
Emekli maaşı (dul yetim aylığı, ölüm aylığı) miras değildir. Bu sebeple kişiler redd-i miras yaparlarsa bile aylıklarını almaya devam edebilirler.

Ayrıca, kişiler daha önce banka değişikliği yapmadıysa veya banka tarafından "muvafakatname" imzalatılmadıysa SGK'dan alınan ölüm aylığı kat'i suretle haczedilemez. detaylı bilgi için mesaj atabilirisiniz.
  • şapşiko  (26.11.15 12:46:18)
Birisi soylemis ama dikkatten kacmis, ortada bir iradi miras birakma durumu yoksa, cocuklari ve sag kalan esi varken, anne ile baba zaten hicbir sekilde yasal mirasci degildir. Yani, hayatta olan altsoyu oldugu anda, miras ondan sonraki zumre yani ustsoya gecmez. Tabii vasiyetle birakma gibi bi durum soz konusu degilse. O yuzden ne anne babaniz ne sizin icin endiselenecek bi durum yok.

  • floydianslip  (26.11.15 13:29:35)
önce eşi ve çcocukları reddi miras yapar. onlar reddi miras yaptıktan sonra anne-baba ve kardeşlere sıra gelir. onlar da mahkemeye başvurarak reddi miras yaparlar. eşi ve çocukları reddi miras yapmadan anne, baba ve kardeşlere geçmez.

  • alibaba06  (26.11.15 13:33:17)
odemesinler ayak yapiyolar ..

  • kennym  (26.11.15 21:10:52)