inşaat (konut) yapımı için kullanılan malzeme ve giderleri yazıyoruz

bir konut yapmaya kalktığımızda giderlerimiz ve kullanılacak malzemeler listesi oluşturuyorum. birçoğunu buldum ama hala eksik gibi. yazdıklarımdan ayrı ne kaldı sizce?

not: standart bir toki dairesinde bulunan şeyleri düşünün. öyle ultra lüks dairelerdeki şömine gibi elemanlar olmayacak. birde sayılan işlerin alt malzemeleri tek bir iş gibi düşünüleceğinden ayrıca yazılmayacak.

. şantiye bekçisi maliyeti
. beton malzemesi
. demir malzemesi
. kaba inşaat işçilik giderleri (kalıp, demir, beton, duvar-kalıp malzemeleri dahil)
. kaba ve ince iç sıva, alçı, kartonpiyer, boya (işçilik dahil)
. pvc pencere ve camları (işçilik dahil)
. oda iç kapıları, daire kapıları ve apartman dış kapısı
. topraklama hattı ve iç elektrik hattı
. priz, düğme, duy, spot lamba
. seramik
. parke
. sıhhi tesisat (tümü)
. temiz su tesisatı
. duşakabin
. banyo lavabosu
. klozet
. alaturka tuvalet (hela taşı)
. tuğla
. kum
. çimento
. Mantolama malzemeleri ve işçiliği (xps, dekoratif sıva, file vs.)
. denizlikler (mermer)
. bataryalar (musluklar)
. evye
. tuvalet kağıdı ünitesi
. mutfak mobilyaları (dolaplar, çekmeceler, raf vs.)
. proje maliyeti (mimari, statik, elektrik, mekanik, geoteknik vs)
. belediye harçları (yıkım, yapım, elektrik, su vs. bağlatma harçları dahil)
. mevcut eski binanın yıkımı ve molozların kaldırılması
. hafriyat alınması
. zemin şapı
. mutfak tezgahı mermeri
. bina merdiven mermerleri
. küpeşte-alüminyum merdiven korkulukları
. asansör maliyeti
. duş başlığı-takımı
. balkon korkulukları (fransız balkonlar)
. çatı kerestesi ve işçiliği
. temel yalıtımı
. çatı yalıtımı
. kiremit ya da shingle
. teras balkon sürme yalıtımı
. kapı kilitleri
. doğalgaz hattı
. doğalgaz radyatör sistemi (vanalar dahil)
. kombi
. elektrik, su ve doğalgaz sayaçları
. şantiye su ve elektriği masrafı
. çivi, tel gibi sarf malzemeler
. jcb kiralama

hafriyat masrafı, iş makinelerine ödenen kiralama bedelleri, vinç vs. Yalıtım masrafı var bi de. İlk temeli düşündüm bunlar çıktı çok detaylı ya ne için arıyorsun sen bunu.

  • ekaterina  (25.11.15 20:32:21)
İskele

  • Frederick Co  (25.11.15 20:52:30)
  • viva paulista  (26.11.15 07:45:14)
Pencereler için körkasa, bina için jeneratör bir ya da 2 adet , sığınak havalandırma sistemi , hidrofor, yangın tesisatı yangın Kapıları ortak mahal zemin kaplaması, kat aralarında ve iç duvar yalıtımında kullanılacak xps, şimdilik bunlar geliyor aklıma ama emin ol patlayan çatlayan malzeme olacaktır zayiatı koy bunlara su tesisatında aklına gelmeyen gelemeyen ama Lazım olacak bi Sürü şey çıkacaktır. He ekleyim bina kullanımı için modüler paslanmaz çelikten su deposu, bi dünya şey hacı :D yapı denetim bedeli de var . yaklaşık maliyet mi çıkarıyorsun hayırdır :)

  • sutu seven kamyoncu  (26.11.15 08:53:31)