İngilizce Kelime Ezberleme Vol.bilmem kaç :/

Birden fazla bu soru ile karşılaştınız ancak özür dileyip bir tane daha sormak isterim.

Nasıl kelime ezberleyeyim ? Bu sorunu yaşamış ve atlatmış olanlar ne yaptınız ?

Aralık ayında önemli bir sınavım var o nedenle şuan odaklanamıyorum. Film / kitap olayına giremiyorum bu nedenle ..

Film / kitap harici ne yapabilirim ?

İlginizi çeken bir kitap alın ve onu okurken bilmediğiniz kelimeleri çıkartın. Bir contex dahilinde ezberleyin yani.

Film/kitap olayından başka mesela kelimeleri düz bir şekilde yazıp ezberlemek sizin için daha zor olacaktır, unutma ihtimaliniz daha fazla. Görsel zekaya sahipseniz kelimeleri görselle eşleştirme olayına da girebilirsiniz ya da kelime kartları var, onlara bakaral da görsel hafızanıza kaydedebilirsiniz.
  • rivulet  (25.11.15 13:04:25 ~ 13:06:40)
günlük hayatta, iş yerinde kullanmadığım kelime olunca bende bir türlü ezberleyemiyorum unutuyorum hemen. ezberleyeceğin kelimeleri kendi kendine içinden cümle kurup cevapla derim.

  • Bysb  (25.11.15 13:06:55)
Tekrar anlatıyorum, buraya kaçıncı yazışım hatırlamıyorum. Öncelikle bir yerlerden ingilizce'de bol kullanılan kelimelerin listesini bulabilirsiniz.

Bir defter alıyoruz, iki de kalem. biri kırmızı veya turuncu gibi cart, diğeri ise mavi, yeşil, siyah gibi sakin bir renk.

bu ezberlenecekler listesindeki kelimelerden 150 tanesini yazıcaz deftere ama şu şekilde.

kırmızı ile bilinmeyen kelime - altına da mavi kalemle bu kelimenin içinde geçtiği yine ingilizce bir cümle. yanına kesinlikle türkçe bir şey yazılmayacak.

150 kelimeyi ve cümlesini bu şekilde yazıyoruz. sonra 1 hafta unutuyoruz.

sonraki hafta başlıyoruz kelimeleri okumaya. Atıyorum kelime book, ne olduğunu hatırlıyorsak diğer kelimeye geçebiliriz. hatırlamıyorsak eğer cümlesini okuyoruz. cümle: "My favourite book is Little Prince". Burda cümle içinde, kelimenin anlamını bulmamız için ipucu verecek şeyler olursa daha iyi. yine hatırlamıyorsak ingilizce-ingilizce sözlüğe bakabilirsin ama ing-tr tavsiye edilmez. maksat beyne ingilizce kelimeyi imge olarak yerleştirmek çünkü.

tekrar bitince bir 150 daha yazıyoruz. her hafta sadece bir önceki hafta yazılanı değil, en baştan itibaren kelimeleri tekrar ediyoruz.

yds'ye hazırlanırken 10 ay gibi bir sürede 10000 kelime ezberlemiştim. aradan geçen 10 küsür yılda da bu kelimeleri unutmadım. hatta bazen o deftere bakıp yuh bunları bilmiyormuşum derim.
  • pokerface  (25.11.15 13:28:45)