Bilgisayarın aniden kapanması güç kesilmesi

Lenovo y550 laptopumda windows hasar gördüğü için mavi ekran verip kapanma sorunu vardı 15 20 gün kadar devam etti bu sorun artık f8 ve en iyi yapılandırılma ile aç demedikçe açılmamaya başlayınca format attım. Fakat asıl sorun şu ki laptop bu format olayından 1 gün önce aniden kapanmaya başaladı. Elektirik kesiliyor ve laptop kapanıyor. Öndeki led ışıklar sönüyor falan. Açma tuşuna basıyorum tepki vermiyor fakat bir kaç basmanın ardından yenisen açılıyor. Kimi zaman daha windows animasyonu başlarken bazende tamamen açıldıktan sonra durduğu yerde yaninişlem yaoılmasa bile kapanabiliyor. Muhtemelen ekran kartında sorun var diyeceğim ya da elektrik dağıtım çipinde. Fakat kestiremiyorum. Öğrenciyim ne yapacağımıda bilmiyorum. Anakartta sorun olsa hiç açılmaz ama bu masaustune falan gelıyor hatta uufak tefek işlerde yapıyor siCe sorun ne fikri olan var mı?

İşlemci fanını kontrol ettirmeni öneririm. Ek olarak geçtiğimiz günlerde bana olan olay şuydu; bios update ettim ve "default settings" i seçtim. Sonrasında start up ve kullanım esnasında Memory_management hatası almaya başladım. Ram mi bozuk falan diye bütün aleti söktükten sonra ram'lerimin 1.6V ile çalıştığını, fakat Bios'un default ayarlarında Ram'lere 1.5V verdiğini gördüm. Voltaj ayarını düzelttikten sonra sorun yaşamadım.

Diyeceğim o ki aldığın hataya bir bak mavi ekrandaki, Google'da ara ve çıkan tüm alternatif çözümleri dene. Bende en sonuncusu çözüm oldu. Umarım benden daha şanslı olursun.
  • polifonik osuruk  (19.11.15 17:27:34)
Malesef mavi ekran anlık geliyordu başlarken anlık mavi ekran venyeniden windows başlıyordu. Söngüye girmişti. O seveple hatayı bulmam ımknsoz

  • hayvan gibi yazar  (19.11.15 17:51:11)
Windows Event Viewer'a ulaşma şansın varsa oradan logları görebilirsin. Şu sırayı izle;

- Bilgisayar açılırken F8 ya da F9 ile Memory Diagnostic'e gir. Zaten orada sorun çıkarsa RAM'dir. Sökebiliyorsan sök/tak, BIOS'tan voltaj ayarlarını kontrol et.

- Herhangi bir sorun çıkmazsa Event Viewer'dan kapandığı andaki hata koduna bak. Genellikle Event id 41, Task 63 oluyor ani güç kayıpları; ama ender de olsa hataya dair bir detay olabiliyor. Onu Google'dan bakıp hata ile ilgili fikir edinebilirsin.

Alet laptop olduğu ve muhtemelen garantisi olduğu için aç-sök-tak gibi yöntemler öneremiyorum.
  • polifonik osuruk  (19.11.15 19:08:13)
Garantısı olsa hıc takmazdımm kafama

  • hayvan gibi yazar  (20.11.15 19:14:15)