metroda insanların fotoğrafını çekmek

Iki gün önce metroda kadının birini (gayet elit görünümlüydü) yanındaki kız "o çektiğiniz fotoğraflardan benim olduğumu siler misiniz" diye uyardı. Kadın indikten sonra da "herkesin fotoğrafını çekti" dedi. Baya sinire kesmişti zor sakinleştirdik. Baya rahatsız oldum ben de. Hatta meraktan çekilecek bir şey mi var diye bakındım, komik ya da ilginç bir şey yoktu gayet yurdum amcası teyzesi vardı ortamda. Metroda vs. insanların fotoğrafını çekmek suç mudur?

metroda veya başka bir yerde, kişinin izni olmadan fotoğraf çekmek suçtur.

  • uuth  (17.11.15 08:33:38)
tartışılır konu. ama net olarak yüzü belli ise sıkıntı olabilir. yani kişi sizi şikayet ederse bunun ceza kanunu anlamında da bir suç teşkil etmesi lazım. biliyorsunuz yandex googla street falan bırakın yüzleri plakaları bile sansürlüyor.
öptüm.

  • ground  (17.11.15 08:40:22)
kamusal alanda istediğin fotoğrafı çekebilirsin. özellikle bir kişinin defaaten fotoğrafını çekip onu rahatsız etmiyorsan sorun olmaz.
fotoğrafın paylaşılması ise başka bir husus.

  • sckxyss  (17.11.15 08:48:03 ~ 08:50:23)
fotoğraf çekmek değil, izinsiz yayınlamak suç teşkil edebilir.

zamanında şöyle bir duyuru açılmıştı, bir incele istersen (git: 1000732)

bu arada kadın da fotoğraf sanatçısıdır ya da öğreniyordur, portre çalışıyordur, ışık çalışıyordur vs vs. çok takmamak lazım böyle şeyleri. bence saklayacak şeyi olan insanlar bayağı bir takıyor ama.
  • loveinaflipbook  (17.11.15 08:52:18)
fotoğrafçısı olarak çalıştığım reklam ekibim için vapurda (istanbul'da) fotoğraf ve video çekmek ve 'kullanmak' için yazılı izin almıştık.
o alanda fotoğraf çekmek resmi olarak yasaklanmamışsa sıkıntı değil ancak kişilerin fotoğraflarının çekilmesi ve 'kullanılması' yasak.

  • paradoxical  (17.11.15 09:11:36)
Geçen gün metroda uyarılar tabelasında fotoğraf çekmenin yasak olduğunu görmüştüm. Zaten sokakta da olsa bir kişinin izinsiz çekilmiş fotoğrafının bir yerde yayınlanması halinde eğer kendisinden muvafakatname alınmamışsa yasal yollara başvurabilir.

  • gergedan  (17.11.15 09:49:59)
Bu tip suç ihtimallerinde sorun şu, fotoğraf yayınlanmadan (suç işlenmeden) pek bir şey yapılamıyor anladığım kadarıyla, yani davayı kazansan sa kazanmasan da ille mağdur olucan sonuçta. e olan olmuşsa daha ne uğraşayım zaten. o can sıkıcı.

  • selamun aleykum kitty  (17.11.15 10:05:35)
Izinsiz fotoğraf çekmek de yayınlamak da suç.

Bazıları fotoğrafı yayınlamadıktan sonra çekmenin legal olduğunu düşünebilir fakat milyonlarca site var. Ne şekilde takip edilecek bu? Yayınlanmasını önlemeniz için, önce çekmeyi önlemeniz gerekir -ki bu da yasak. Kanundan alıntı yaptım orada.
  • mandalina kokusu  (17.11.15 11:35:37)
Muhtemelen o kız ya öğrencidir ya da hobi olarak fotoğrafla ilgileniyordur. Benim öğrencilerim de ödevleri için metro vb. yerleri sıklıkla kullanıyorlar. Mimari detaylar ve yansımalar öğrenciler için ilgi çekici olabiliyor.

Gelişmiş toplumlarda insanlar genelde fotoğraflarının çekilmesinden tedirgin oluyorlar. En basit şekilde durumu söyle düşünmek lazım. Eğer birisi kötü bir niyetle sizin fotoğrafınızı çekecekse zaten size fark ettirmeden bunu yapabilir. Diğer alternatif olarak, fotoğrafı çeken kişi ciddi bir medya kurumu ya da reklam ajansı mensubu ise (bu fotoğraf yayımlanıp geniş kitlelere ulaşacak ise) zaten izin alınması gerektiğinin bilincindedir.
  • Sandeman  (17.11.15 12:18:22)