İş teklifini reddetmek

Merhaba! Ben de yeni mezun iş arayanlardan biriyim. Birkaç yer ile görüştüm, bir tanesinden olumlu dönüş aldım ama iş hiç içime sinmedi. Hem hiç yapmak istediğim gibi bir iş değil (niye başvurdun o zaman diyeceksiniz açıkçası geri dönüş yapmalarını beklemiyordum), hem de çok spesifik bir iş. Kıvama gelene kadar birkaç yıl emek vermem gerekiyor (ki her iş böyle farkındayım, en az ilk 6 ay çöp olacağım yüksek ihtimal) sonra da başka iş yapamaz hale geleceğim, direk kariyerim bu olacak yani. Bir yandan diyorum mal mısın iş arıyorsun: ahanda iş! Diğer yandan da cevap beklediğim iki yer var ve o işler beni çok daha fazla heyecanlandırdı, gerçekten yapmak istediğim gibi işler. Siz ne dersiniz? Eğer reddet derseniz ne diyeyim, nasıl bir mail atayım? Çok teşekkürler!

2 ay deneme süreciniz var. işi kabul edin 2 ay boyunca ortamı görün. beğenmezseniz ya da diğer işlerden bu 2 ay içerisinde kabul alırsanız istifa edersiniz.

  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (12.11.15 08:36:55)
@kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci güzel demiş, 2 aylık deneme sürecini sor etkin bir şekilde uyguluyorlar mı, bazıları direkt başladı sayıp çıkışlarda ona göre problem yaratmaya çalışıyorlar. tabii daha girerken böyle dersen sana biraz farklı bakabilirler, o yüzden onların tarafından sor. "diyelim 2 aylık deneme süresinde beni beğenmediğiniz, hemen çıkartır mısınız yoksa biraz daha şans verir misiniz?" gibi. "2 aylık deneme süresi mi, o da ne" derlerse götüm götüm kaçarsın. mail'e de burada yazdığın şeyleri yazarsın, mantıklı ve kabul edilebilir sebeplerin var.

  • baba jo  (12.11.15 09:03:05)
içinize sinmediyse kabul etmeyin. ilk iş çok önemlidir, insanın kariyer yolunu çizer. sonradan bunu değiştirmek epey zordur.
mail atıp ilginize çok teşekkür ederim fakat başka bir teklifi değerlendireceğim diyebilirsin.
başarılar
  • vecihi ile fikret  (12.11.15 09:25:52)
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim! Deneme süresinden tekliflerinde bahsetmişlerdi zaten ancak o işe girdiğimi hayal etmeye çalıştığımda içime bir öküz oturdu sanki o nedenle reddetmek zorunda kaldım.

  • peki madem  (13.11.15 15:08:13)